ՀՑԹԻ-ն դատապարտում է Արցախի բնիկ հայ բնակչության էթնիկ զտման նոր փուլը
Վերջերս տեղի ունեցած պատերազմի հետևանքով Արցախի Հանրապետությունում և նրա շրջակայքում տեղացի հայերի էթնիկ զտումը, որը սկիզբ է առել գրեթե մեկ դար առաջ, նոր փուլ է թևակոխել:
Վարձկանների և ահաբեկիչների օգտագործմամբ և արգելված զինատեսակների միջոցով ոչ միայն դաժանորեն բնաջնջվել է Արցախի հայ բնակչությունը և հարձակման ենթարկվել վերջինիս պատմական հայրենիքը, այլև արմատախիլ են արվել ու շարունակում են տեղահանվել տեղի բնիկ հայ բնակչությունը՝ իրենց կյանքի և արժանապատվության սպառնալիքի ներքո և իրենց կամքին հակառակ՝ հետևում թողնելով պատմամշակութային, կրոնական ժառանգությունն ու իրենց կենսակերպը:
Հայերի պատմական հողերը բռնությամբ զավթած ադրբեջանական կողմն արդեն իսկ ոչնչացնում է հայկական ներկայության ցանկացած հետք, աղավաղում պատմական հիշողությունը, կեղծ պատմություն տարածում, հերքում հայկական ծագումն ու յուրացնում պատմամշակութային վայրերը, որը խաղաղ հայ բնակչության դեմ Ադրբեջանի ու Թուրքիայի ագրեսիայի հետևանքով հայտնվել է Հայաստանի վերահսկողությունից դուրս:
Միևնույն ժամանակ պատերազմական բացահայտ հանցագործություններ են իրականացվում հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ։ Ատելության և հայատյացության քաղաքականությունը հասել է նոր մակարդակի:
Առանձնակի մտահոգության առարկա է հայկական հուշարձանների, եկեղեցիների, խաչքարերի և այլ մշակութային արժեքների ճակատագիրը, որն այժմ վտանգված է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներում: Նախիջևանում վերջին տասնամյակներում հայկական ներկայությունը ջնջելու օրինակով Ադրբեջանում տարածված պատմական ռևիզիոնիզմը որպես մշակութային ցեղասպանության ձև շարունակվում է մինչ օրս։
ՀՑԹԻ-ն կոչ է անում միջազգային հանրությանը իրականացնել ստանձնած պարտավորությունները, և միջազգային իրավունքի ու համամարդկային բարոյական նորմերի համաձայն՝ կանխել և դատապարտել այս անօրինական գործողությունները, ճշգրիտ զեկուցել ու գրանցել այդ խախտումները:
Որպես, պատմական հիշողությանը և ճշմարտությանը, ինչպես նաև մարդու իրավունքներին նվիրված հաստատություն՝ ՀՑԹԻ-ն շարունակում է ուսումնասիրել իրավիճակը և փաստեր հավաքագրել ճշմարտությունը ներկայացնելու նպատակով․ ոճրագործները պետք է պատասխանատվություն կրեն մարդկության դեմ կատարած հանցանքների, պատերազմական հանցագործությունների և ցեղասպանության համար:
Որպես իր առջև դրված հիմնախնդրի լուծմանն ուղղված քայլ՝ ՀՑԹԻ-ն նախատեսում է կարճաժամկետ և երկարաժամկետ հետևյալ նախաձեռնությունները.
1. Վերադաս մարմինների համաձայնությամբ ստեղծել առանձին բաժին XX-XXI դարերում Նախիջևանում, Ադրբեջանի հայաբնակ վայրերում և Արցախում հայերի դեմ իրականացված զանգվածային բռնություններն ու ցեղասպանական գործողությունները ուսումնասիրելու նպատակով:
2. International Journal of Armenian Genocide Studies-ի և «Ցեղասպանագիտական հանդեսի» հատուկ համարներ նվիրել Ադրբեջանում և Արցախում զանգվածային բռնությունների և ցեղասպան գործողությունների ուսումնասիրությանը:
3. 2021 թ. հայտնի գիտնականների ներգրավմամբ կազմակերպել միջազգային կլոր սեղան-քննարկում/գիտաժողով Արցախի հիմնահարցի շուրջ:
4. Սոցիալական ցանցերի և թանգարան-ինստիտուտի կայքի միջոցով շարունակել լուսաբանել Արցախյան հիմնահարցը, հայատյացության տարբեր դրսևորումներն Ադրբեջանում և Թուրքիայում։

As a consequence of the recent war, the ethnic cleansing of the indigenous Armenian population in and around the Republic of Artsakh, which started over a century ago, has entered a new phase. Not only has the Armenian population of Artsakh and their historic homeland been physically attacked and brutally destroyed through the deployment of terrorists and mercenaries and the use of prohibited weapons, but the indigenous Armenians have been and are continuing to be uprooted and displaced against their will and under threat to their lives and dignity, leaving behind their historical, cultural, religious heritage and way of life.
Already the new occupants of these lands, where Armenians lived for millennia, are obliterating traces of the Armenian presence, distorting historical memory, propagating fake history, and denying the Armenian origin and stewardship of the historical and cultural sites that, as a consequence of Azerbaijani and Turkey's aggression against the peaceful population, have passed out of Armenian control.
Meanwhile, apparent war crimes are being committed against the Armenian POWs and civilians. The policy of hatred and anti-Armenianism has reached a new level.
A separate concern is about the Armenian monuments, churches, khachkars, artifacts, that are now under threat in areas controlled by Azerbaijan. Azerbaijani widespread historical revisionism with an example of erasing the Armenian presence in Nakhichevan in recent decades continues till today as a form of cultural genocide.
The AGMI calls on international community to uphold their obligations under international law and the norms of human decency to prevent and condemn these unlawful actions and to accurately report and record these violations.
As an institution devoted to historical memory and truth, and protection of human rights, AGMI continues to study the situation and to gather facts so that the truth will be known and the perpetrators will be held accountable for their crimes against humanity, war crimes and genocide.
As a plan to tackle these issues, the AGMI has prepared short-term and long-term initiatives, which include:
1. With the approval of concerned authorities to establish a separate department to study the mass violence and genocidal acts against the Armenians in Nakhichevan, other Armenian populated places of Azerbaijan, and Artsakh in XX-XXI centuries;
2. A special issue of the International Journal of Armenian Genocide Studies and Ts’eghaspanagitakan handes will be devoted to the study of the mass violence and genocidal acts in Azerbaijan and Artsakh;
3. International round table discussion/conference will be organized the next year on the Artsakh Issue with the involvement of known scholars;
4. To continue elucidating different aspects of Artsakh Issue and Armenophobia in Azerbaijan and Turkey through our website and social media.