ՀՑԹԻ-ն դատապարտում է Արցախի բնիկ հայ բնակչության էթնիկ զտման նոր փուլը
Վերջերս տեղի ունեցած պատերազմի հետևանքով Արցախի Հանրապետությունում և նրա շրջակայքում տեղացի հայերի էթնիկ զտումը, որը սկիզբ է առել գրեթե մեկ դար առաջ, նոր փուլ է թևակոխել:
Վարձկանների և ահաբեկիչների օգտագործմամբ և արգելված զինատեսակների միջոցով ոչ միայն դաժանորեն բնաջնջվել է Արցախի հայ բնակչությունը և հարձակման ենթարկվել վերջինիս պատմական հայրենիքը, այլև արմատախիլ են արվել ու շարունակում են տեղահանվել տեղի բնիկ հայ բնակչությունը՝ իրենց կյանքի և արժանապատվության սպառնալիքի ներքո և իրենց կամքին հակառակ՝ հետևում թողնելով պատմամշակութային, կրոնական ժառանգությունն ու իրենց կենսակերպը:
Հայերի պատմական հողերը բռնությամբ զավթած ադրբեջանական կողմն արդեն իսկ ոչնչացնում է հայկական ներկայության ցանկացած հետք, աղավաղում պատմական հիշողությունը, կեղծ պատմություն տարածում, հերքում հայկական ծագումն ու յուրացնում պատմամշակութային վայրերը, որը խաղաղ հայ բնակչության դեմ Ադրբեջանի ու Թուրքիայի ագրեսիայի հետևանքով հայտնվել է Հայաստանի վերահսկողությունից դուրս:
Միևնույն ժամանակ պատերազմական բացահայտ հանցագործություններ են իրականացվում հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ։ Ատելության և հայատյացության քաղաքականությունը հասել է նոր մակարդակի:
Առանձնակի մտահոգության առարկա է հայկական հուշարձանների, եկեղեցիների, խաչքարերի և այլ մշակութային արժեքների ճակատագիրը, որն այժմ վտանգված է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներում: Նախիջևանում վերջին տասնամյակներում հայկական ներկայությունը ջնջելու օրինակով Ադրբեջանում տարածված պատմական ռևիզիոնիզմը որպես մշակութային ցեղասպանության ձև շարունակվում է մինչ օրս։
ՀՑԹԻ-ն կոչ է անում միջազգային հանրությանը իրականացնել ստանձնած պարտավորությունները, և միջազգային իրավունքի ու համամարդկային բարոյական նորմերի համաձայն՝ կանխել և դատապարտել այս անօրինական գործողությունները, ճշգրիտ զեկուցել ու գրանցել այդ խախտումները:
Որպես, պատմական հիշողությանը և ճշմարտությանը, ինչպես նաև մարդու իրավունքներին նվիրված հաստատություն՝ ՀՑԹԻ-ն շարունակում է ուսումնասիրել իրավիճակը և փաստեր հավաքագրել ճշմարտությունը ներկայացնելու նպատակով․ ոճրագործները պետք է պատասխանատվություն կրեն մարդկության դեմ կատարած հանցանքների, պատերազմական հանցագործությունների և ցեղասպանության համար:
Որպես իր առջև դրված հիմնախնդրի լուծմանն ուղղված քայլ՝ ՀՑԹԻ-ն նախատեսում է կարճաժամկետ և երկարաժամկետ հետևյալ նախաձեռնությունները.
1. Վերադաս մարմինների համաձայնությամբ ստեղծել առանձին բաժին XX-XXI դարերում Նախիջևանում, Ադրբեջանի հայաբնակ վայրերում և Արցախում հայերի դեմ իրականացված զանգվածային բռնություններն ու ցեղասպանական գործողությունները ուսումնասիրելու նպատակով:
2. International Journal of Armenian Genocide Studies-ի և «Ցեղասպանագիտական հանդեսի» հատուկ համարներ նվիրել Ադրբեջանում և Արցախում զանգվածային բռնությունների և ցեղասպան գործողությունների ուսումնասիրությանը:
3. 2021 թ. հայտնի գիտնականների ներգրավմամբ կազմակերպել միջազգային կլոր սեղան-քննարկում/գիտաժողով Արցախի հիմնահարցի շուրջ:
4. Սոցիալական ցանցերի և թանգարան-ինստիտուտի կայքի միջոցով շարունակել լուսաբանել Արցախյան հիմնահարցը, հայատյացության տարբեր դրսևորումներն Ադրբեջանում և Թուրքիայում։

МИГА осуждает новый этап этнической чистки коренного армянского населения Арцаха
Вследствие недавней войны этническая чистка местных армян Республики Арцах и окрестностей, которая началась почти век назад, вступила в новый этап.
Посредством наемников, террористов и с применением запрещенного оружия не только было жестоко уничтожено армянское население Арцаха и подвергнута нападению историческая родина армян, но и было выселено и продолжает выселяться местное коренное армянское население под угрозой их жизни и достоинства, против их воли, оставив позади историко-культурное, религиозное наследие и их уклад жизни.
Насильственно захватившая армянские исторические земли азербайджанская сторона уже уничтожает любой след армянского присутствия, искажает историческую память, распространяет ложную историю, отвергает армянское происхождение и присваивает историко-культурные памятники, которые вследствие агрессии Азербайджана и Турции против армянского населения вышли из-под контроля Армении. В то же время осуществляются военные преступления против армянских военнопленных и гражданского населения. Политика ненависти в отношении армян вышла на новый уровень.
Объектом особого беспокойства является судьба армянских памятников, церквей, хачкаров и других культурных ценностей, которым на данный момент под контролем Азербайджана угрожает опасность. По примеру уничтожения армянского присутствия в Нахичевани на протяжении последних десятилетий распространенный в Азербайджане ревизионизм как метод культурного геноцида продолжается по сей день.
МИГА призывает к международному обществу осуществить взятые на себя обязательства, и согласно международному праву и общечеловеческим нравственным нормам предотвратить и осудить эти незаконные действия, подлинно сообщать и фиксировать эти нарушения.
Как учреждение, посвященное исторической памяти и истине, а также правам человека, МИГА продолжает изучать сложившуюся ситуацию и собирать факты с целью представления правдивой картины: преступники должны нести ответственность за преступления, совершенные против человечества, за военные преступления и геноцид.
Как шаг, направленный на решение поставленной перед собой основной задачи, МИГА предусматривает кратковременные и долговременные следующие инициативы:
1. С согласия вышестоящих органов создать отдел с целью изучения массовых убийств и геноцидальных действий, осуществленных против армян Нахичевана, армянонаселенных районов Азербайджана и Арцаха в XX-XXI веках.
2. Посвятить отдельные номера «Геноцидоведческого журнала» и International Journal of Armenian Genocide Studies изучению массовых убийств и геноцидальных действий в Азербайджане и Арцахе.
3. В 2021 г. организовать круглый стол-обсуждение / конференцию на тему арцахского вопроса.
4. Посредством социальных сетей и сайта музея-института продолжить освещать арцахский вопрос, различные проявления ненависти к армянам в Азербайджане и в Турции.