100 ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՉԱԿԱՆ ՊԱՏՄՈՒՅԹՈՒՆՆԵՐ ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ
Հատորում ներկայացված են հանրությանը ինչպես հայտնի, այնպես էլ անհայտ 100 լուսանկար, որոնք բովանդակային և պատկերագրական առումներով բացառիկ տեղեկություններ են հաղորդում Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ՝ դառնալով Օսմանյան կայսրությունում մարդկության և քաղաքակրթության դեմ իրականացված հանցագործությունների անհերքելի վկայություններ:
Հայոց ցեղասպանության պատմությունը փաստագրված է տասնյակհազարավոր վավերագրերով՝ դիվանագիտական զեկույցներով, ականատեսների վկայություններով, հուշագրություններով ու վերապրածների բանավոր պատմություններով: Այս ամենի կողքին առանձնահատուկ և բացառիկ փաստագրական ապացույցներ են պարունակում Մեծ եղեռնի տարիներին հայ և օտարազգի լուսանկարիչների կողմից արված հարյուրավոր լուսանկարները:
Լուսանկարը, որտեղ հավերժացված է կոնկրետ դրվագն ու ակնթարթը, անգնահատելի դեր ու նշանակություն ունի երևույթների ու պատմական իրադարձությունների մասին ոչ թե անհատական, այլ ընդհանրական զգայական ընկալումներ և մտահանգումներ ձևավորելու համար: Տեսողական նյութն այս տեսանկյունից ուրույն տեղ է գրավում վավերագրական նյութերի շարքում: Պատերազմների և զանգվածային կոտորածների դրվագների հավերժացումը մարդկանց հնարավորություն է տալիս ոչ միայն պատկերացում կազմելու հարյուր և ավելի տարի առաջ տեղի ունեցած իրադարձությունների մասին, այլև գեթ մեկ պահ դառնալու այդ դրվագների ականատեսը և զգալու արձանագրված ակնթարթը:
Հայերի հանդեպ գործադրված բռնությունների և նրանց զանգվածային սպանությունների առաջին լուսանկարները լայն տարածում ստացան հատկապես 1894-1896 թվականների համիդյան կոտորածների ժամանակ: Անգլիական «The Graphic» պատկերազարդ թերթի թղթակցի՝ 1895 թվականին Էրզրումում տեղի ունեցած հայկական կոտորածներից մի քանի օր անց արած լուսանկարներն առաջինն էին, որ տպագրվեցին մամուլում և արտատպվեցին արտասահմանյան տարբեր պարբերականներում, հաճախ՝ նաև թերթերի առաջին էջերին: Այդ շրջանում բազմաթիվ լուսանկարներ և փորագրանկարներ արվեցին նաև Կոստանդնուպոլսի հայ բնակչության կոտորածների և դրանց հետևանքների տեսարաններով:
Հայկական կոտորածները ներկայացնող լուսանկարչական հավաքածուում առանձնահատուկ տեղ է գրավում 1909 թ. ապրիլին Ադանայի և Հալեպի վիլայեթներում տեղի ունեցած զանգվածային սպանդի ու ավերածությունների տեսարանները ներկայացնող դրվագները: Կիլիկյան սարսափներն արձանագրվեցին հայ և օտարազգի լուսանկարիչների կողմից դեպքերից մի քանի օր անց արված հարյուրավոր լուսանկարներում: Դրանցից մի քանիսը նույնիսկ միջազգային փոստային ծառայությունների կողմից տպագրվեցին որպես փոստային բացիկներ:
Հայոց ցեղասպանությունը, Հոլոքոստը և մյուս ցեղասպանությունները փաստագրվել են հազարավոր լուսանկարներով: Եթե Հոլոքոստի պարագայում ահասարսուռ տեսարաններով լուսանկարները գերազանցապես արվել էին նացիստ զինվորականների կողմից և այդ եղանակով պահպանվել, ապա Հայոց ցեղասպանության դեպքում լուսանկարների մեծ մասի հեղինակները ռուսական բանակի զինվորականներն ու թղթակիցներն էին, ինչպես նաև Առաջին աշխարհամարտի տարիներին Օսմանյան կայսրությունում գտնվող գերմանացի զինվորականներն ու պաշտոնյաները:
Այս լուսանկարները կազմում են առանձին հավաքածուներ, որոնցից հիշատակման են արժանի գերմանացի սպա Արմին Վեգների, ավստրիացի կենսաբան Վիկտոր Փիչմանի, նորվեգացի միսիոներուհի Բոդիլ Բյոռնի, Ֆրանկ Դանիելյանի և այլոց հավաքածուները: Ցեղասպանության, դրա ծավալների ու սարսափելի հետևանքների մասին պատկերացում են տալիս դանիացի հայասերներ Մարիա Յակոբսենի ու Կարեն Եփփեի, սիրիահայ լուսանկարիչ Վարդան Տերունյանի և Մերձավոր Արևելքի ամերիկյան նպաստամատույց կոմիտեի հավաքածուները:
Տարեցտարի ի հայտ են գալիս Հայոց ցեղասպանությունը և դրա հետևանքները փաստող նոր լուսանկարներ, որոնք հնարավորություն են տալիս առնչվելու տեղի ունեցած ողբերգությանը: Զավեշտական է, որ թուրք ոճրագործներն իրենց արյունոտ բարբարոսությունները պատկերող լուսանկարները ստիպված էին երևակելու տալ ողջ մնացած հայ լուսանկարիչներին, ովքեր միակն էին և գրեթե անփոխարինելի կայսրության ողջ տարածքում:
Տարիներ առաջ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի հավաքածուն համալրելու և նոր ցուցադրություն նախապատրաստելու ժամանակ իրականացված հավաքչական աշխատանքների ընթացքում տողերիս հեղինակին հաջողվեց հայտնաբերել և համալրել թանգարանի լուսանկարչական հավաքածուն բազմաթիվ բնօրինակներով: Այդ լուսանկարների մեծ մասը, ցավոք, մոռացված էր և շրջանառությունից հանված: Այնինչ հիշյալ լուսանկարներում արձանագրված ցեղասպանության սարսափելի տեսարանները բացառիկ հնարավորություն են տալիս մեզ խոսելու իրական փաստերի լեզվով թուրքական ժխտողականության դեմ անզիջում պայքար մղելիս:
Առանձին քննարկման թեմա է Հայոց ցեղասպանության լուսանկարչական պատկերագրության, դրա միավորների վավերականացման, սկզբնաղբյուրների ճշգրտման և համակարգման ուղղությամբ տարվող աշխատանքների հարցը. այդ ուղղությամբ շարունակական աշխատանքներ են կատարվում Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի կողմից:
Այս հատորում ամփոփված հարյուր լուսանկարներն ընտրվել են հազարավորներից՝ որպես սկզբունք ընդունելով բացառիկ այն պատմությունները, որոնք ուղեկցում են այդ լուսանկարներին՝ ընթերցողին հնարավորություն ընձեռելով առավել խորությամբ ծանոթանալու հայ ժողովրդին պատուհասած ողբերգությանը:
Հատորում ներկայացված լուսանկարները թուրքական պետության՝ հայերի դեմ իրականացրած ցեղասպան քաղաքականության բացառիկ ապացույցներ են: Դրանք նաև անհերքելի ու անժխտելի փաստեր են իրագործված ծանրագույն հանցագործությունը դատապարտելու և դրա հետևանքների վերացման շուրջ խորհելու, խոսելու ու գործելու, ինչպես նաև ապագայում նման ոճրագործությունները կանխարգելելու համար:

100 ФОТОИСТОРИЙ О ГЕНОЦИДЕ АРМЯН
В каталог включены как известные, так и малоизвестные широкому кругу общественности 100 фотографий, которые являются неоспоримым доказательством преступления против человечества и цивилизации, совершенного в Османской империи. История Геноцида армян зафиксирована в десятках тысяч документов: в дипломатических отчетах, в свидетельствах очевидцев, в мемуарах и устных рассказах выживших. Наряду с этим, уникальные документальные доказательства содержатся во множестве фотографий, сделанных во время Геноцида армян армянскими и зарубежными фотографами.
Фотография, запечатлевшая конкретный эпизод, имеет неоценимое значение для формирования общественного мнения и эмоционального восприятия исторических событий. С этой точки зрения в ряду документальных материалов фотографии имеют исключительное значение. Запечатленные эпизоды войны и массовой резни не только дают представление о событиях столетней давности, но также создают возможность стать на мгновение очевидцем этих событий и прочувствовать их. Первые фотографии насилия и массовой резни армян широко распространились во время абдулгамидовских погромов 1894-1896 годов. Снимки корреспондента английской иллюстрированной газеты “The Graphic” были первыми фотографиями об армянской резне 1895 года в Ерзруме. Эти снимки публиковались в прессе и часто переиздавались на первых страницах в различных иностранных периодических изданиях. В это же время были сделаны многочисленные фотографии и созданы гравюры, запечатлевшие резню армян Константинополя и ее последствия.
В коллекции фотографий, освещающих армянские погромы, особое место занимают кадры, запечатлевшие сцены массовой резни и разрушений 1909 года в провинциях Аданы и Алеппо. Через несколько дней после событий в Киликии эти ужасающие сцены были зафиксированы на сотнях фотографий армянских и зарубежных очевидцев. Некоторые из снимков даже были выпущены в качестве почтовых открыток.
Геноцид армян, Холокост и другие геноциды были документированы в тысячах фотографий. Если в случае Холокоста фотографии с ужасающими сценами были сделаны преимущественно нацистскими военными, то в случае Геноцида армян авторами большинства фотографий являлись корреспонденты и военные русской армии, а также немецкие чиновники и военные, служившие в Османской империи во время Первой мировой войны.
Фотографии этого каталога составляют отдельную коллекцию. Особенно стоит отметить фотографии, сделанные немецким офицером Армином Вегнером, австрийским биологом Виктором Пичманом, норвежской миссионеркой Бодил Бьёрн, Фрэнком Даниеляном и др. Коллекции датских миссионерок Марии Якобсен, Карен Еппе, сирийского фотографа армянского происхождения Вардана Теруняна и представителей Американского комитета помощи Ближнему Востоку сведетельствуют о Геноциде армян – о его масштабе, ужасах, и последствиях.
С течением времени появляются новые фотографии, доказывающие исторический факт геноцида, освещающие его последствия и позволяющие соприкоснуться к трагедии. По иронии судьбы, снимки своих кровавых злодеяний турецкие преступники были вынуждены отдавать на проявку единственным и фактически незаменимым на всей территории империи выжившим армянским фотографам.
Несколько лет назад во время работ по организации новой выставки и пополнению коллекции Мизея-института Геноцида армян нам удалось обнаружить и включить в коллекцию музея многочисленные оригинальные фотографии. K сожалению, большинство этих фотографий были забыты и находились вне обращения. Однако ужасающие сцены геноцида, запечатленные на данных фотографиях, дают нам исключительное право говорить языком фактов в бескомпромиссной борьбе против турецкой политики отрицания.
Отдельной темой для обсуждения является вопрос о работах по описанию фотографий, по их систематизации и уточнению подлинности, а также выяснению авторов. В Музее-институте Геноцида армян постоянно проводятся работы в этом направлении.
Из множества фотографий в каталоге представлены всего сто. Они выбраны по принципу особенностей историй, сопровождающих фотографии, которые позволяют читателю познакомиться с трагедией, постигшей армянский народ.
Фотографии, представленные в каталоге, являются доказательством геноцидиальной политики руководителей турецкого государства в отношении армян. Это неопровержимые и неоспоримые факты, осуждающие чудовищные преступления и имеющие большое значение для понимания, признания, а также совершения действий по устранению последствий и предотвращению подобных преступлений в будущем.