ՀՑԹԻ-ՈՒՄ ՄԵՆԿԱՐԿՎԵՑ ՀՈԼՈՔՈՍՏԻ ՀԻՇՈՂՈՒԹՅԱՆ ՇԱԲԱԹ
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտն իր գործունեության ընթացքում առաջին անգամ կազմակերպել է Հոլոքոստի հիշողության շաբաթ՝ նվիրված Աուշվից-Բիրկենաու համակենտրոնացման ճամբարի ազատագրման և Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ավարտի 75-ամյակին:
Այսօր ՀՑԹԻ գիտաժողովների սրահում տեղի ունեցավ առաջին հանդիպումը:
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես եկավ ՀՑԹԻ տնօրեն Հարություն Մարությանը.
«Հունվարի 24-ին մենք Հոլոքոստի և Ցեղասպանության զոհերի հուշարձանի մոտ ներկա գտնվեցինք կազմակերպված միջոցառմանը, որտեղ հարգանքի տուրք մատուցեցինք Հոլոքոստի զոհ դարձած հրեաների հիշատակին: Առաջիկայում կփորձենք այս հիշողության օրերն ու շաբաթներն ուղեկցել նաև ժամանակավոր ցուցադրություններով»:
Հարություն Մարությանը ներկաների համար ընթերցեց ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի ողջույնի խոսքն ուղղված հավաքի կազմակերպիչներին ու մասնակիցներին:
«Մեզ՝ հայերիս և հրեաների վրա պատմական առաքելություն և պատասխանատվություն է դրված. հավերժացնել մարդկության դեմ կատարված մեծագույն հանցագործությունների՝ Հայոց ցեղասպանության և Հոլոքոսթի զոհերի հիշատակը և մարդկության մեջ մշտապես վառ պահել հիշողությունն այդ մասին՝ որպես դաս, որպես հիշեցում, որպես կանխարգելում։
Մեր հիշողությունից չպետք է անհետանա ոչ Աուշվից-Բիրկենաուի ողբերգությունը, ոչ էլ այն ազատագրողների հերոսությունը։
Ողջունում եմ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի այս նախաձեռնությունը և հաջողություն մաղթում «Հոլոքոստի հիշողության շաբաթվա» անցկացմանը», - ասված էր նախագահի ուղերձում։
Այնուհետև ելույթ ունեցան ՀՑԹԻ Վահագն Դադրյանի անվան համեմատական ցեղասպանագիտության բաժնի վարիչ, պատմ. գիտ. թեկն. Սուրեն Մանուկյանը «Հոլոքոստի հիշատակի օրվա խորհուրդը», Հայաստանի հրեական համայնքի ղեկավար Ռիմա Վարժապետյան-Ֆելերը «Աուշվիցյան տպավորություններ. 2020 թ. հունվարի 27-ին Աուշվիցում կայացած միջոցառումների ներկայացում» և պատմ. գիտ. դոկտ. Հարություն Մարությանը «Հայոց ցեղասպանության և Հրեից հոլոքոստի հիշողության կառուցվածքային առանձնահատկությունները» թեմաներով:
Միջոցառմանը ներկա էին նաև ՀՀ նախագահի խորհրդական Համլետ Գասպարյանը, ՀՀ-ում Լեհաստանի արտակարգ ու լիազոր դեսպան Պավել Չեպլակը, ՀՀ-ում Ավստրիայի արտակարգ ու լիազոր դեսպան Ալոիս Կրաուտը (նստավայրը Ավստրիա), ինչպես նաև հետազոտողներ, լրագրողներ, ուսանողներ:
Հիշեցնենք, որ հաջորդ հանդիպումը տեղի կունենա հունվարի 31-ին, ժամը 11-ին, ՀՑԹԻ գիտաժողովների սրահում: Ելույթ կունենա ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետ, հայոց պատմության ամբիոն, պատմ. գիտ. դոկտոր, պրոֆեսոր Աշոտ Հայրունին «Հրեաների զանգվածային բնաջնջման նախապատրաստումն ու իրականացումը հիտլերյան վարչակարգի կողմից» թեմայով:

Музей-институт Геноцида армян впервые за период своей деятельности организовал неделю памяти Холокоста, посвященную 75-летию окончания Второй мировой войны и освобождения концентрационного лагеря Аушвиц-Биркенау.
Сегодня в зале научных конференций МИГА состоялась первая встреча.
На мероприятии с приветственной речью выступил директор МИГА Арутюн Марутян:
«24 января мы присутствовали на мероприятии, организованном у мемориала, посвященного жертвам Холокоста и Геноцида, где отдали дань уважения памяти жертв Холокоста евреев. В ближайшем будущем попытаемся дни и недели памяти сопровождать также временными выставками».
Арутюн Марутян зачитал присутствующим приветственную речь президента РА Армена Саргсяна, посвященную организаторам и участникам.
«На нас, армян и евреев, возложена историческая миссия и ответственность – увековечить память жертв великих преступлений против человечества – Геноцида армян и Холокоста евреев, и хранить об этом яркую память как урока, как напоминания, как предупреждения.
Из нашей памяти не должны быть вычеркнуты ни трагедия Аушвица-Биркенау, ни героизм освободителей.
Приветствую эту инициативу Музея-института Геноцида армян и желаю удачи в проведении «недели памяти Холокоста», - сказано в сообщении президента.
Затем выступили заведующий в МИГА отделом сравнительного геноцидоведения имени Ваагна Дадряна, к.и.н. Сурен Манукян на тему «Миссия дня памяти Холокоста», руководитель еврейской общины Армении Рита Варжапетян-Феллер представила «Впечатления из Аушвица: рассказ о состоявшихся 27 января 2020 г. мероприятиях в Аушвице» и д.и.н. Арутюн Марутян на тему «Структурные особенности памяти Геноцида армян и Холокоста евреев».
На мероприятии присутствовали также советник президента РА Гамлет Гаспарян, чрезвычайный и полномочный посол Польши в РА Павел Чеплак, чрезвычайный и полномочный посол Австрии в РА Алоис Краут (резиденция в Австрии), а также исследователи, журналисты, студенты.
Напомним, что следующая встреча состоится 31 января в 11:00 в конференц-зале МИГА. Выступит д.и.н., профессор кафедры истории Армении факультета истории ЕГУ Ашот Айруни на тему: «Подготовка к массовому уничтожению евреев и осуществление