«ՆԵՅՇՆԼ ԻՆՍԹՐՈՒՄԵՆԹՍ» ԸՆԿԵՐՈՒԹՅԱՆ ՀԻՄՆԱԴԻՐ ՋԵՅՄՍ ԹՐՈՒՇԱՐԴԸ ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԹԱՆԳԱՐԱՆՈՒՄ
ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար 2018թ. ՀՀ պետական մրցանակի դափնեկիր, «Նեյշնլ ինսթրումենթս» ընկերության համահիմնադիր դոկտոր Ջեյմս Թրուշարդն այսօր այցելեց Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր, ծաղիկներ դրեց անմար կրակի մոտ և հարգանքի տուրք մատուցեց անմեղ զոհերի հիշատակին:
Պատվավոր հյուրին ընդունեց ու հուշահամալիրի կառուցման պատմությունը, հուշակոթողի խորհրդանշական իմաստը ներկայացրեց ՀՑԹԻ հիմնադրամի տնօրեն Հարություն Մարությանը:
Դոկտոր Թրուշարդը շրջայց կատարեց նաև Հուշապատի տարածքում, ծանոթացավ նրա նշանակության և կարևորության հետ, այնուհետև այցելեց Հայոց ցեղասպանության թանգարան, որտեղ ՀՑԹԻ փոխտնօրեն Լուսինե Աբրահամյանը ներկայացրեց թանգարանի ցուցադրությունը:
Այցի ավարտին դոկտոր Թրուշարդը գրառում կատարեց Պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում: Թանգարան կատարած այցից հետո հյուրերը եղան Հիշողության պուրակում, որտեղ պարոն Թրուշարդը տնկեց եղևնի՝ ի հիշատակ ցեղասպանության զոհերի:

СООСНОВАТЕЛЬ КОМПАНИИ «НЭЙШНЛ ИНСТРУМЕНТС» ДЖЕЙМС ТРУШАРД ПОСЕТИЛ МУЗЕЙ ГЕНОЦИДА АРМЯН
Сегодня лауреат государственной премии РА 2018 г. за мировой вклад в области ИТ, сооснователь компании «Нэйшнл инструментс» доктор Джеймс Трушард посетил мемориал Геноцида армян, возложил цветы к вечному огню и отдал дань уважения памяти невинных жертв.
Директор МИГА Арутюн Марутян представил доктору Трушарду историю строительства мемориала и объяснил его символический смысл.
Доктор Трушард осмотрел также Стену памяти, ознакомился с ее значением и смыслом, затем посетил музей Геноцида армян, где заместитель директора МИГА Лусине Абраамян представила экспозицию.
В заключение визита доктор Трушард оставил запись в памятной книге для почетных гостей. Гости также осмотрели Аллею памяти, где господин Трушард посадил ель в память жертв Геноцида армян.