ՇՎԵՅՑԱՐԻԱՅԻ ՀԱՄԱԴԱՇՆՈՒԹՅԱՆ ԱԶԳԱՅԻՆ ԽՈՐՀՐԴԻ ՆԱԽԱԳԱՀԸ ՀԱՐԳԱՆՔԻ ՏՈՒՐՔ ՄԱՏՈՒՑԵՑ ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԶՈՀԵՐԻ ՀԻՇԱՏԱԿԻՆ
06.01.2018
Շվեյցարիայի Համադաշնության Ազգային խորհրդի նախագահ Դոմինիկ դը Բյումանի գլխավորած պատվիրակությունը ՀՀ-ում Շվեյցարիայի դեսպան Լուկաս Գասսերի, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Շիրակ Թորոսյանի ուղեկցությամբ այցելեց Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր:
Շվեյցարիայից ժամանած հյուրերին ընդունեց ՀՑԹԻ տնօրենի պաշտոնակատար Գևորգ Վարդանյանը, և պատմեց հուշահամալիրի կառուցման պատմությունը, բացատրեց հուշակոթողի խորհրդանշական իմաստը: Շվեյցարիայի Համադաշնության Ազգային խորհրդի նախագահ Դոմինիկ դը Բյումանը ծաղկեպսակ դրեց հուշարձանին, ապա պատվիրակության անդամները ծաղիկներ խոնարհեցին Հայոց ցեղասպանության Սուրբ նահատակների հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին նրանց հիշատակը:
Պատվիրակության անդամները եղան նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարանում, ծանոթացան ցուցանմուշներին, պարոն Դոմինիկ դը Բյումանը գրառում կատարեց Պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում, որտեղ մասնավորապես ասված է, որ տպավորված է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր և թանգարան այցելությունից, հպարտ է 2003թ. դեկտեմբերի 16-ի Շվեյցարիայի Համադաշնության Ազգային խորհրդի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման օրինագծի համար:
Հիշեցնենք, որ 2003թ. դեկտեմբերի 16-ին Շվեյցարիայի Համադաշնության Ազգային խորհուրդն ընդունել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման որոշում:

ПРЕДСЕДАТЕЛЬ НАЦИОНАЛЬНОГО СОВЕТА КОНФЕДЕРАЦИИ ШВЕЙЦАРИИ ПОЧТИЛ ПАМЯТЬ ЖЕРТВ ГЕНОЦИДА АРМЯН
Делегация во главе с председателем Национального Совета Конфедерации Швейцарии Домиником де Бюманом в сопровождении посла Швейцарии в РА Лукаса Гассера и депутата НС РА Ширака Торосяна посетила мемориал Геноцида армян.
Прибывшим из Швейцарии гостям исполняющий обязанности директора МИГА Геворг Варданян рассказал историю строительства мемориала, объяснил его символический смысл. Председатель Национального Совета Конфедерации Швейцарии Доминик де Бюман возложил венок к мемориалу, затем члены делегации возложили цветы к вечному огню и минутой молчания почтили память святых мучеников Геноцида армян.
Члены делегации посетили также музей Геноцида армян, ознакомились с экспозицией. Господин Доминик де Бюман оставил запись в памятной книге для почетных гостей, где в частности отметил, что впечатлен посещением мемориала и музея Геноцида армян, горд резолюцией о признании Геноцида армян, принятой 16 декабря 2003 г. Национальным Советом Конфедерации Швейцарии.
Напомним, что 16 декабря 2003 г. Национальный Совет Конфедерации Швейцарии принял решение о признании геноцида.