ՀՑԹԻ ԳԻՏԱՇԽԱՏՈՂԸ ՄԱՍՆԱԿՑԵԼ Է ԱՌԱՋԻՆ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ 100-ԱՄՅԱԿԻՆ ՆՎԻՐՎԱԾ ԳԻՏԱԺՈՂՈՎԻ
ՀՑԹԻ ավագ գիտաշխատող Էդիտա Գզոյանը մասնակցել է «Հայաստանի Հանրապետության պատմության դասերը 1918-1920 թթ. սերունդների հիշողության և արդիականության մարտահրավերների համատեքստում» գիտաժողով-քննարկմանը, որը տեղի է ունեցել մայիսի 31-ին և հունիսի 1-ին Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում և կազմակերպվել է ՎԷՄ համահայկական հանդեսի խմբագրության կողմից:
Էդիտա Գզոյանը ներկայացրել է «Հայաստանի Հանրապետության միջազգային-իրավական կարգավիճակը` ըստ Ազգերի Լիգայի ժնևյան արխիվի նորահայտ վավերագրերի» վերնագրով զեկուցումը: Նա ներկայացրել է Հայաստանի Հանրապետության իրավական կարգավիճակը` Ազգերի լիգային նորանկախ հանրապետության անդամակցության համատեքստում, գնահատել է Սևրի պայմանագրի դերը հանրապետության իրավական կարգավիճակի հարցում, միաժամանակ զուգահեռներ են տարվել նախկին Ռուսական կայսրության տարածքում ստեղծված նորանկախ այլ հանրապետությունների միջազգային-իրավական կարգավիճակների հետ:
Գիտաժողովի ընթացքում ներկայացվել են հանրապետության հիմնադիրներին, ժողովրդավարական ինստիտուտներին, երկրի արտաքին և ներքին քաղաքականությանը և այլ հարցերին վերաբերող զեկուցումներ:

НАУЧНЫЙ СОТРУДНИК МИГА ПРИНЯЛА УЧАСТИЕ В НАУЧНОЙ КОНФЕРЕНЦИИ, ПОСВЯЩЕННОЙ 100-ЛЕТИЮ ПЕРВОЙ РЕСПУБЛИКИ
09.06.2018
Старший научный сотрудник МИГА Эдита Гзоян приняла участие в организованной редакцией всеармянского журнала «ВЭМ» научной конференции-обсуждении «Уроки истории Республики Армения 1918-1920 гг. в контексте памяти поколений и вызовов современности», состоявшейся 31 мая и 1 июня в Американском университете Армении.
Эдита Гзоян выступила с докладом под названием «Международно-правовое положение Республики Армения согласно новонайденным документам женевского архива Лиги Наций». Она представила правовое положение Республики Армения в контексте членства новой независимой республики в Лиге Наций, оценила роль Севрского договора в вопросе правового положения республики, одновременно провела параллели с международно-правовым положением других новосозданных независимых государств на территории бывшей Российской империи.
На научной конференции были представлены доклады, относящиеся к основателям республики, демократическим институтам, внешней и внутренней политики страны и другим вопросам.