ԺԱՄԱՆԱԿԱՎՈՐ ՑՈՒՑԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԲԱՑՈՒՄ ՀՑԹԻ-ՈՒՄ
Այսօր, Երևանում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի XVII-րդ գագաթնաժողովի շրջանակներում, Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի ժամանակավոր ցուցադրությունների սրահում բացվեց նոր երկու ցուցադրություն՝ «Ապրելու կամքը և փրկելու առաքելությունը» և «Գրիգոր Ճօլօլեան. Փարիզի հայ լուսանկարիչը»:
Բազմաթիվ հյուրերի, լրատվամիջոցների, ՀՀ-ում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոտի ներկայությամբ ՀՑԹԻ տնօրեն Հարություն Մարությանը հանդիսավոր խոսքով բացեց ժամանակավոր ցուցադրությունները:
Միջոցառմանը ներկա էր նաև Գրիգոր Ճօլօլեանի որդին՝ Պատրիս Ճօլօլեանը, ով և ընդհանուր գծերով ներկայացրեց հոր գործունեությունն ինչպես Ֆրանսիայում, այնպես էլ Ստամբուլում և իր շնորհակալությունը հայտնեց Հայկ Դեմոյանից ցուցադրությանն աջակցելու համար:
Առաջին՝ «Ապրելու կամքը և փրկելու առաքելությունը» ցուցադրության մեջ ներկայացված են Մուսա լեռան հերոսամարտի մասնակիցներին ֆրանսիական նավատորմի կողմից տարհանելու նորահայտ լուսանկարներ:
Բացառիկ ու մեծ արժեք ներկայացնող այս լուսանկարների ապակե նեգատիվները Հայոց ցեղասպանութան թանգարանին է հանձնել ֆրանսիական նավատորմի «Գիշեն» հածանավի վրա ծառայություն իրականացրած ռազմածովային նավատորմի լեյտենանտ Լյուսիեն Բոժեի թոռնուհին` Ան Սուպան: 1915 թ. սեպտեմբերին Լյուսիեն Բոժեն դառնում է ոչ միայն փրկարար գործողությունների մասնակից, այլ նաև իր լուսանկարչական խցիկով վավերագրում է մարդկության և հումանիտար պատմության մեջ արձանագրված այս եզակի դրվագը:
Մուսա լեռան վրա ապաստանած և բացառիկ տոկունությամբ ապրելու կամք դրսևորած հայերի փրկելու առաքելությունն իրականացրած ֆրանսիացի զինվորականների մարդասիրական քայլը երկու ժողովուրդների ընդհանուր պատմության ու հիշողության բացառիկ մի էջ է. ավելի քան 4000 փրկվածներից շատերը վերաբնակվեցին Հայաստանում, Լիբանանում, Կանադայում, Ֆրանսիայում և այլուր՝ դառնալով պատվախնդիր քաղաքացիներ՝ վառ պահելով իրենց նախնիների հիշատակն ու պատգամը:
Երկրորդ՝ «Գրիգոր Ճօլօլեան. Փարիզի հայ լուսանկարիչը» ցուցադրությունն առաջինի տրամաբանական շարունակությունն է և շատ նուրբ թելերով է կապված նախորդի հետ. ցեղասպանության վերապրում, փրկում, նոր հանգրվան, նոր հայրենիք…
Ցուցադրության մեծ ընդգրկված են ֆրանսահայ լուսանկարիչ Գրիգոր Ճօլօլեանի հազվագյուտ ու անտիպ լուսանկարներ, որոնք ներկայացնում են 1930-40-ականների փարիզյան իրականությունը, ֆրանսահայ համայնքի, Փարիզի ազատագրման եզակի դրվագները: Ցուցադրվելու են նաև լուսանկարի ֆոտոխցիկները: Պոլսի որբանոցներից մինչև Ֆրանսիայի մայրաքաղաք, խոստումնալից մարզիկից մինչև ճանաչված լուսանկարիչ: Սա է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածի կյանքի ոդիսականը, կյանք, որտեղ կարող են արտացոլվել նմանօրինակ շատ ճակատագրեր:
Գրիգոր Ճօլօլեանն այն հայորդիներից էր, որոնք վերապրելով Հայոց ցեղասպանությունը, վերջնականորեն հանգրվանեցին Ֆրանսիայում՝ դառնալով ֆրանսիական մեծ ընտանիքի անդամը և, որպես օրինակելի ու ստեղծագործող քաղաքացի, իրենց ձեռագիրը թողեցին Ֆրանսիայի պատմության մեջ: Երբեմնի հաջողակ մարզիկը դարձավ լուսանկարիչ շարունակելով մարզական լուսանկարչության ավանդույթները:
Ֆրանկոֆոնիայի XVII-րդ գագաթնաժողովը եզակի առիթ է ընձեռում հիշատակելու և ֆրանկոֆոն ընտանիքին ներկայացնելու հայ-ֆրանսիական պատմության ու հիշողության այս բացառիկ դրվագները: Ցուցադրության մեջ ներկայացվելու են նաև ֆրանսահայ երգիչ Շառլ Ազնավուրի եզակի լուսանկարները:

Сегодня в рамках XVII саммита Франкофонии в Ереване в зале временных выставок Музея-института Геноцида армян открылись две новые экспозиции: «Воля к жизни и миссия спасения» и «Григор Чололян – армянский фотограф Парижа».
В присутствии многочисленных гостей, СМИ, чрезвычайного и полномочного посла Франции в РА Джонатана Лакота директор МИГА Арутюн Марутян торжественной речью открыл временные выставки.
На мероприятии присутствовал также сын Григора Чололяна – Патрис Чололян, который в общих чертах представил деятельность отца как во Франции, так и в Стамбуле и выразил свою признательность Айку Демояну за содействие в организации выставок.
В первой экспозиции «Воля к жизни и миссия спасения» представлены недавно обнаруженные фотографии эвакуации французскими кораблями участников героической самообороны Мусалера.
Стеклянные негативы эксклюзивных и ценных фотографий передала музею Геноцида армян внучка лейтенанта военно-морского флота, служившего на крейсере «Гишен», Ан Супа. В сентябре 1915 г. Люсиен Боже стал не только участником спасательных работ, но также сфотографировал этапы эвакуации, на которых зафиксированы акции гуманизма и человечности.
Гуманитарная миссия спасения нашедших прибежище на горе Муса и с исключительной выносливостью и силой воли выдерживающих осаду армян, осуществленная французскими военными кораблями, стала героической страницей армяно-французской истории и памяти. Многие из более 4000 спасенных обосновались в Армении, Ливане, Канаде, Франции и в других местах, став полноправными гражданами, храня память и наказ предков.
Вторая экспозиция «Григор Чололян – армянский фотограф Парижа» - логическое продолжение первой, связанная с предыдущей очень тонкими нитями: выживание во время геноцида, спасение, новое прибежище, новая родина...
Выставка содержит уникальные фотографии французского фотографа Григора Чололяна, представляющие парижскую действительность 1930-1940 гг., армянскую общину Парижа, редкие эпизоды освобождения Парижа. Представлены также фотоаппараты. Из сиротского приюта Константинополя до столицы Франции, от многообещающего спортсмена до известного фотографа. Это одиссея пережившего Геноцид армян, жизнь, в которой отражаны многочисленные аналогичные судьбы.
Пережив Геноцид армян, Григор Чололян, как и многие из выживших армян, окончательно обосновался во Франции, став членом большой французской семьи и законопослушным гражданином, оставившим свой след в истории Франции. Некогда успешный спортсмен стал фотографом, продолжив традиции спортивной фотографии.
XVII саммит Франкофонии дает редкую возможность для упоминания и представления странам Франкофонии эти экслюзивные эпизоды армяно-французсксой истории. В экспозиции представлены также редкие снимки французского шансонье Шарля Азнавура.