Վրաստանի Սահմանադրական դատարանի նախագահ Մերաբ Թուրավան այցելեց Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր
Պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Վրաստանի Սահմանադրական դատարանի նախագահ Մերաբ Թուրավայի գլխավորած պատվիրակությունը ս. թ. նոյեմբերի 5-ին այցելեց Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր՝ ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանի ուղեկցությամբ:
Հյուրերին դիմավորեց և հուշահամալիրի ստեղծման պատմությունը ներկայացրեց Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի գիտական աշխատանքների գծով փոխտնօրեն Էդիտա Գզոյանը: Տիկին Գզոյանը հյուրերին ներկայացրեց նաև Ծիծեռնակաբերդի տարածքում տեղադրված երեք խաչքարերի պատմությունը, որոնք նվիրված են անցյալ դարավերջին Ադրբեջանի տարածքում հայ բնակչության նկատմամբ իրականացված էթնիկ զտումների ընթացքում զոհված հայերի հիշատակին:
Վրաստանից ժամանած հյուրերը ծաղիկներ դրեցին անմար կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին Հայոց ցեղասպանության սրբադասված նահատակների հիշատակը: Նրանք շրջեցին նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարանում, ծանոթացան մշտական և ժամանակավոր ցուցադրություններին:
Այցի ավարտին պարոն Մերաբ Թուրավան նաև գրառում կատարեց Պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում, մասնավորապես նշելով՝ Հայոց ցեղասպանությունը մարդկության դեմ կատարված մեծագույն հանցանք է:

Председатель Конституционного суда Грузии Мераб Турава посетил мемориал Геноцида армян
5 ноября текущего года делегация во главе с прибывшим в Армению с официальным визитом председателем Конституционного суда Грузии Мерабом Турава в сопровождении председателя Конституционного суда РА Армана Диланяна посетила мемориал Геноцида армян.
Заместитель директора по научным вопросам Музея-института Геноцида армян Эдита Гзоян представила гостям историю строительства мемориала и объяснила его символический смысл. Госпожа Гзоян представила гостям также историю трех хачкаров на территории Цицернакаберда, посвященных памяти погибших армян во время этнических чисток в конце прошлого столетия, осуществленных в отношении армянского народа на территории Азербайджана.
Прибывшие из Грузии гости возложили цветы к вечному огню и минутой молчания почтили память канонизированных мучеников Геноцида армян. Они посетили также музей Геноцида армян, ознакомились с постоянной и временной выставками.
В заключение визита господин Мераб Турава оставил запись в памятной книге для почетных гостей, в частности отметил: «Геноцид армян – это величайшее преступление, осуществленное против человечества».