Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի նախագահ Ալեքսանդր Սերգեևն այցելեց Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր
06.11.2021
Ս. թ. նոյեմբերի 5-ին Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի նախագահ Ալեքսանդր Սերգեևն այցելեց Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր՝ ՀՀ ԳԱԱ նախագահ Աշոտ Սաղյանի և ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի տնօրեն Աշոտ Մելքոնյանի ուղեկցությամբ:
Հյուրերին դիմավորեց և հուշահամալիրի ստեղծման պատմությունը ներկայացրեց Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի գիտական աշխատանքների գծով փոխտնօրեն Էդիտա Գզոյանը:
Հայաստան ժամանած հյուրերը ծաղիկներ դրեցին անմար կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը: Նրանք շրջեցին նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարանում, ծանոթացան մշտական և ժամանակավոր ցուցադրություններին:

President of the Russian Academy of Sciences Aleksander Sergeev visited the Armenian Genocide Memorial
06.11.2021
On November 5, President of the Russian Academy of Sciences, Aleksander Sergeev, visited the Armenian Genocide Memorial accompanied by President of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia, Ashot Saghyan, and Director of the Institute of History, NAS RA, Ashot Melkonyan.
The guests were welcomed by Deputy Director for Scientific Affairs of the Armenian Genocide Museum-Institute Edita Gzoyan, who presented to the guests the history of the creation of the Memorial.
The guests placed flowers at the Eternal Flame and honored the memory of the innocent martyrs with a minute of silence. They also toured the Armenian Genocide Museum, saw with permanent and temporary exhibitions.