Ժամանակավոր ցուցադրության բացում Բեյրութում
Ապրիլի 28-ին Բեյրութի Կապուցինների եկեղեցու սրահում բացվեց «Հայոց ցեղասպանության լուսաբանումը արտասահմանյան մամուլի առաջին էջերին» խորագրով ժամանակավոր ցուցադրությունը:
Ցուցադրության բացումը կազմակերվել է Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի Լիբանանի կենտրոնական մարմնի («Հայոց Ցեղասպանութեան 100-ամեակի Լիբանանի Կեդրոնական Մարմին») և Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի համատեղ ջանքերով, ինչպես նաև Բեյրութի քաղաքապետարանի աջակցությամբ:
Ցուցադրության բացմանը ելույթ ունեցան Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսության դպրեվանքի «Արմաշ» երգչախումբը Թորգոմ վրդ. Տոնոյանի ղեկավարությամբ և «Կռունկ» երգչախումբը խմբավար դոկտ. Էդուարդ Թորիկյանի մասնակցությամբ:
«Հայոց ցեղասպանության լուսաբանումը արտասահմանյան մամուլի առաջին էջերին» ժամանակավոր ցուցադրության բացմանը ներկա էին լիբանանահայ համայնքի հոգևոր և աշխարհիկ առաջնորդները, գաղութի պատկան մարմինների և համայնքի ներկայացուցիչները, այլ հրավիրյալներ:
Ցուցադրության մեջ ներառնված են 1860-1922 թթ. ռուսական, ամերիկյան, իտալական, ֆրանսիական, բրիտանական շուրջ 70 պարբերականներ, որոնց առաջին էջերին անդրադարձ է եղել հայկական կոտորածներին ու դրանց հետևանքներին: Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի Լիբանանի կենտրոնական մարմնի անունից արաբերենով և հայերենով ելույթ ունեցավ Ահարոն Շխրտմյանը:
Եզրափակիչ խոսքով հանդես եկավ Լիբանանի հայոց թեմի առաջնորդ Գեղամ արք. Խաչերյանը՝ նշելով, որ Հայոց ցեղասպանությունից 97 տարի անց հայ ժողովուրդը մեծ վճռականությամբ առաջ է ընթանում իր արդար իրավունքների ձեռքբերման ճանապարհով. «Հայ ժողովրդի արդար իրավունքը պետք է վառ մնա մեր ժողովրդի հիշողության մեջ, որը Ցեղասպանությունը վերապրածները փոխանցեցին իրենց զավակներին, իսկ հավաքական հիշողությունը պետք է փոխանցվի սերնդեսերունդ», – շեշտեց առաջնորդ սրբազանը՝ հավելելով, որ «մեր պարտականությունն է պահել այդ հիշողությունը, որովհետև այն մեզ ժառանգված սրբազան կտակ է, որը պետք է փոխանցենք հաջորդ սերունդներին»:
Կիրակնօրյա պատարագի ընթացքում այցելուներն առիթ ունեցան ծանոթանալու Հայոց ցեղասպանությունը հաստատող այս արժեքավոր վավերագրերին:
2012 թ. ընթացքում ՀՑԹԻ Հայոց ցեղասպանությանն առնչվող այլ թեմաներով ժամանակավոր ցուցադրություններ է կազմակերպելու Լիբանանում, Դանիայում, Շվեդիայում և ԱՄՆ-ում:

On April 28, a temporary exhibition “The Armenian Genocide: Frontpage Coverage in the Foreign Media” was opened in the hall of the Capuchins’ church in Beirut.
The opening of the exhibition has been organized with the joint efforts of the Central Body of Lebanon for the commemoration of the 100th Anniversary of the Armenian Genocide and the Armenian Genocide Museum-Institute, and with the support of Beirut Municipality.
“Armash” choir of the Catholicosate of the Great House of Cilicia, headed by Archimandrite Torgom Tonoyan, and “Krunk” choir (choirmaster: Doctor Edward Torikian) participated in the opening of the exhibition.
The spiritual and secular leaders of the Lebanese Armenian community, the representatives of its various community bodies and other invitees were present at the opening of the temporary exhibition “Armenian Genocide: Frontpage Coverage in the Foreign Media.”
The exhibition includes about 70 Russian, American, Italian, French and British periodicals of 1860 to 1922, the front pages of which have reference to the Armenian massacres and its consequences.
Aharon Shkhrtmyan had a speech in Armenian and Arabic on behalf of the Lebanese Central Body of the commemoration of the 100th anniversary of the Armenian Genocide.
Primate of the Armenian diocese of Lebanon, Archbishop Gegham Khacheryan, noted in his closing speech that 97 years after the Armenian Genocide, the Armenian nation resolutely moves ahead to achieve his just rights. “The just right of the Armenian people must remain ever living in our people’s memory, which the survivors passed on to their sons. As for collective memory, it should be handed down from generation to generation,” the Primate stressed, adding that it is our duty to keep that memory, as it is a holy bequest for us which we are to transfer to the next generations.
During the Sunday liturgy, the visitors had an opportunity to get acquainted with these valuable archive documents proving the fact of the Armenian Genocide.
During 2012 the Armenian Genocide Museum-Institute will hold temporary exhibitions on other subjects relating to the Armenian Genocide in Denmark, Sweden and the USA.