Ժամանակավոր ցուցադրության բացում Բեյրութում
Ապրիլի 28-ին Բեյրութի Կապուցինների եկեղեցու սրահում բացվեց «Հայոց ցեղասպանության լուսաբանումը արտասահմանյան մամուլի առաջին էջերին» խորագրով ժամանակավոր ցուցադրությունը:
Ցուցադրության բացումը կազմակերվել է Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի Լիբանանի կենտրոնական մարմնի («Հայոց Ցեղասպանութեան 100-ամեակի Լիբանանի Կեդրոնական Մարմին») և Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի համատեղ ջանքերով, ինչպես նաև Բեյրութի քաղաքապետարանի աջակցությամբ:
Ցուցադրության բացմանը ելույթ ունեցան Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսության դպրեվանքի «Արմաշ» երգչախումբը Թորգոմ վրդ. Տոնոյանի ղեկավարությամբ և «Կռունկ» երգչախումբը խմբավար դոկտ. Էդուարդ Թորիկյանի մասնակցությամբ:
«Հայոց ցեղասպանության լուսաբանումը արտասահմանյան մամուլի առաջին էջերին» ժամանակավոր ցուցադրության բացմանը ներկա էին լիբանանահայ համայնքի հոգևոր և աշխարհիկ առաջնորդները, գաղութի պատկան մարմինների և համայնքի ներկայացուցիչները, այլ հրավիրյալներ:
Ցուցադրության մեջ ներառնված են 1860-1922 թթ. ռուսական, ամերիկյան, իտալական, ֆրանսիական, բրիտանական շուրջ 70 պարբերականներ, որոնց առաջին էջերին անդրադարձ է եղել հայկական կոտորածներին ու դրանց հետևանքներին: Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի Լիբանանի կենտրոնական մարմնի անունից արաբերենով և հայերենով ելույթ ունեցավ Ահարոն Շխրտմյանը:
Եզրափակիչ խոսքով հանդես եկավ Լիբանանի հայոց թեմի առաջնորդ Գեղամ արք. Խաչերյանը՝ նշելով, որ Հայոց ցեղասպանությունից 97 տարի անց հայ ժողովուրդը մեծ վճռականությամբ առաջ է ընթանում իր արդար իրավունքների ձեռքբերման ճանապարհով. «Հայ ժողովրդի արդար իրավունքը պետք է վառ մնա մեր ժողովրդի հիշողության մեջ, որը Ցեղասպանությունը վերապրածները փոխանցեցին իրենց զավակներին, իսկ հավաքական հիշողությունը պետք է փոխանցվի սերնդեսերունդ», – շեշտեց առաջնորդ սրբազանը՝ հավելելով, որ «մեր պարտականությունն է պահել այդ հիշողությունը, որովհետև այն մեզ ժառանգված սրբազան կտակ է, որը պետք է փոխանցենք հաջորդ սերունդներին»:
Կիրակնօրյա պատարագի ընթացքում այցելուներն առիթ ունեցան ծանոթանալու Հայոց ցեղասպանությունը հաստատող այս արժեքավոր վավերագրերին:
2012 թ. ընթացքում ՀՑԹԻ Հայոց ցեղասպանությանն առնչվող այլ թեմաներով ժամանակավոր ցուցադրություններ է կազմակերպելու Լիբանանում, Դանիայում, Շվեդիայում և ԱՄՆ-ում:

28-го апреля в зале церкви Капуцинов в Бейруте открылась временная экспозиция «Освещение Геноцида армян на первых полосах иностранной прессы». Открытие выставки было организовано совместными усилиями Цетрального органа 100-летия Геноцида армян Ливана («Центральный орган 100-летия Геноцида армян Ливана») и Музея-института Геноцида армян, а также при поддержке мэрии Ливана.
На открытии выставки выступили хор «Армаш» монастыря дьков Католикосата Великого Дома Киликии под руководством преподобного Торгома Тонояна и хор «Крунк», при участии др. Эдуарда Торикяна.
При открытии временной экспозиции «Освещение Геноцида армян на первых полосах иностранной прессы» присутствовали духовные и светские руководители армянской общины Ливана, её ответственные органы и представители, а также другие приглашённые.
В экспозицию включены около 70 русских, американских, итальянских, французских, британских периодических изданий периода с 1860-го по 1922-ой годы, на первых полосах которых были освящены армянские погромы и Армянский вопрос.
От имени Цетрального органа 100-летия Геноцида армян Ливана на арабском и армянском языках выступил Агарон Шхртмян.
С заключительным словом выступил руководитель армянский епархии Ливана архиепископ Гегам Хачерян, отметив, что спустя 97 лет после Геноцида армян армянский народ с большой решимостью идёт вперёд по пути приобретения своих законных прав: «Законное право армянского народа должно остаться живым в памяти нашего народа. Право, которое передали своим детям пережившие Геноцид, а коллективная память должна передаваться из поколения в поколение», - подчеркнул святейший предводитель, добавив, что наша обязанность хранить эту память, так как это наследованное нам святое завещание, которое мы должны передать следующим поколениям.
Во время воскресной литургии посетители имели возможность ознакомиться с ценными документами, подтверждающими Геноцид армян.
В течение 2012 года МИГА организует временные экспозиции в Ливане, Дании, Швеции и США, касающиеся других тем Геноцида армян.