ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՖՈՐՈՒՄԻ ԲԺԻՇԿՆԵՐՆ ԱՅՑԵԼԵՑԻՆ ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՀՈՒՇԱՀԱՄԱԼԻՐ
Հուլիսի 2-ին 4-րդ միջազգային բժշկական համագումարի պատվիրակներն ՀՀ առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանի և համագումարի նախագահ Արա Բաբլոյանի գլխավորությամբ այցելեցին Ծիծեռնակաբերդ՝ Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր:
Հյուրերին ուղեկցում էր Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը: 4-րդ միջազգային բժշկական համագումարի մասնակիցները ծաղիկներ դրեցին ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին անմեղ զոհերի հիշատակը:
Պատվիրակության անդամները եղան Հայոց ցեղասպանության թանգարանում, որտեղ ցեղասպանության տարիներին աշխատող բժիշկներին նվիրված հատուկ ցուցադրություն է բացվել:
Արմեն Մուրադյանն ու Արա Բաբլոյանը գրառումներ թողեցին թանգարանի պաշտոնական այցելությունների հուշամատյանում:
4-րդ միջազգային բժշկական համագումարի պատվիրակներն այցելեցին նաև Հիշողության պուրակ, որտեղ տնկեցին արծաթափայլ եղևնի: Այստեղ կլինի բուժաշխատողի ճեմուղի՝ նվիրված Մեծ եղեռնի տարիներին հայ գաղթականներին բուժօգնություն ցուցաբերած հայ և օտարազգի բուժաշխատողների հիշատակին:

2 июля делегаты IV международного медицинского конгресса во главе с министром здравоохранения РА Арменом Мурадяном и председателем конгресса Ара Баблояном посетили мемориал Геноцида армян Цицернакаберде.
Гостей сопровождал директор Музея-института Геноцида армян Гайк Демоян. Участники IV международного медицинского конгресса возложили цветы к вечному огню и минутой молчания почтили память невинных жертв.
Члены делегации посетили музей Геноцида армян, где была организована временная экспозиция, посвящённая врачам, работающим в годы геноцида.
Армен Мурадян и Ара Баблоян оставили записи в книге для официальных визитов.
Делегаты IV международного медицинского конгресса посетили также Аллею памяти, где посадили серебристую ель. В память армянских и иностранных медиков, оказавших помощь армянским беженцам и сиротам в годы Геноцида армян, здесь будет создана отдельная аллея врачей.