ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՖՈՐՈՒՄԻ ԲԺԻՇԿՆԵՐՆ ԱՅՑԵԼԵՑԻՆ ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՀՈՒՇԱՀԱՄԱԼԻՐ
Հուլիսի 2-ին 4-րդ միջազգային բժշկական համագումարի պատվիրակներն ՀՀ առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանի և համագումարի նախագահ Արա Բաբլոյանի գլխավորությամբ այցելեցին Ծիծեռնակաբերդ՝ Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր:
Հյուրերին ուղեկցում էր Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը: 4-րդ միջազգային բժշկական համագումարի մասնակիցները ծաղիկներ դրեցին ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին անմեղ զոհերի հիշատակը:
Պատվիրակության անդամները եղան Հայոց ցեղասպանության թանգարանում, որտեղ ցեղասպանության տարիներին աշխատող բժիշկներին նվիրված հատուկ ցուցադրություն է բացվել:
Արմեն Մուրադյանն ու Արա Բաբլոյանը գրառումներ թողեցին թանգարանի պաշտոնական այցելությունների հուշամատյանում:
4-րդ միջազգային բժշկական համագումարի պատվիրակներն այցելեցին նաև Հիշողության պուրակ, որտեղ տնկեցին արծաթափայլ եղևնի: Այստեղ կլինի բուժաշխատողի ճեմուղի՝ նվիրված Մեծ եղեռնի տարիներին հայ գաղթականներին բուժօգնություն ցուցաբերած հայ և օտարազգի բուժաշխատողների հիշատակին:

Delegates of International Medical Forum (July 2-4) visited the Armenian Genocide Memorial Complex Tsitsernakaberd headed by Armen Muratyan, the RA Health Minister and Ara Babloyan, chairman of the forum.
IGMI Director Hayk Demoyan accompanied the guests. Participants of 4th International Medical Forum put flowers at the eternal fire of the Memorial Complex and honored the memory of the Holy martyrs with a minute of silence.
The delegation also visited the Armenian Genocide Museum, where a special exhibition was dedicated to the doctors working during the years of Genocide.
Armen Muratyan and Ara Babloyan left their notes in the memory book of the museum.
The guests also visited the memory ally, where they plant a fir. There will be an ally dedicated to the Armenian and foreign medical workers, who provided medical care for the Armenian deportees during the years of Genocide.