Ժամանակավոր ցուցադրության բացում Ստոկհոլմում
2012թ. ապրիլի 23-27-ը Ստոկհոլմի կաթոլիկ տաճարի սրահում Շվեդիայի հայկական ընկերակցությունների միությունը Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի հետ համատեղ ներկայացրեց «Հայոց ցեղասպանությունը և Սկանդինավյան արձագանքը» խորագիրը կրող ժամանակավոր ցուցադրությունը:
Ցուցադրությունն առաջին անգամ 2011թ. ապրիլին ներկայացվել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում` աշխարհահռչակ նորվեգացի բևեռախույզ, մարդասեր Ֆրիտյոֆ Նանսենի ծննդյան 150-ամյակի կապակցությամբ:
2011թ. պաշտոնական այցով Հայաստանի Հանրապետություն ժամանած Շվեդիայի և Նորվեգիայի արտաքին գործերի նախարարները, ինչպես նաև 2011թ. ընթացքում Սկանդինավյան երկրներից ժամանած բազմաթիվ զբոսաշրջիկներ ծանոթացել են ցուցադրության բովանդակությանը:
Ստոկհոլմում բացված ցուցադրությունը բաղկացած էր 11 հիմնական, ինչպես նաև 6 նոր ցուցատախտակներից, որոնք ներկայացնում են սկանդինավյան դիվանագետների, քաղաքական գործիչների և միսիոներների գործունեությունը Հայոց ցեղասպանության ընթացքում: Հավելյալ ցուցատախտակներում ներկայացվեցին Կոստանդնուպոլսում Շվեդիայի դեսպանատնից ուղարկված 12 դիվանագիտական զեկույցներ` որոնցում տեղեկություններ են հաղորդվում հայ ժողովրդի բնաջնջման մասին:
Ցուցադրություն այցելել է 400-ից 500 այցելու, ցուցադրությանն անդրադարձել են շվեդական հետևյալ երեք հեղինակավոր թերթերը` «Svenska Dagbladet», «Dagen» և «Världen idagy»:
«Հայոց ցեղասպանությունը և Սկանդինավյան արձագանքը» խորագիրը կրող ժամանակավոր ցուցադրությունը ներկայացվելու է Շվեդիայի տարբեր քաղաքներում, ցուցադրվելու է տարբեր գրադարաններում, համալսարաններում և այլ հասարակական վայրերում:

Opening of a Temporary Exhibition in Stockholm, Sweden
The Union of Armenian Associations in Sweden in cooperation with the Armenian Genocide Museum-Institute, Yerevan, Armenia, arranged a temporary exhibition entitled the "Armenian Genocide and the Scandinavian Response". The exhibition took place during April 23-27, 2012 in the Catholic Cathedral, situated in Central Stockholm. The exhibition was originally inaugurated during April 2011 by the Armenian Genocide Museum-Institute in Yerevan as part of the celebration of 150th anniversary of Fridtjof Nansen, the world known Norwegian explorer and human rights activist. In 2011 foreign ministers of Sweden and Norway visited the exhibition during their official visits to the Republic of Armenia. Numerous tourists from the Scandinavian states had a chance to visit the exhibition during 2011.
The exhibition in Stockholm consisted of the original eleven panels as well as six new additions, displaying the work of Scandinavian diplomats, politicians and missionary workers during and after the Armenian Genocide of 1915-1922. The additional panels also contained 12 selected diplomatic reports from the Swedish embassy in Constantinople about the "annihilation of the Armenian nation".
It is estimated that between 400 and 500 people visited the exhibition, while it was mentioned by three Swedish newspapers, Svenska Dagbladet, Dagen and Världen idag. The exhibition will now go on a tour around Sweden and will be displayed in various libraries, universities and other public places.