Ժամանակավոր ցուցադրության բացում Ստոկհոլմում
2012թ. ապրիլի 23-27-ը Ստոկհոլմի կաթոլիկ տաճարի սրահում Շվեդիայի հայկական ընկերակցությունների միությունը Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի հետ համատեղ ներկայացրեց «Հայոց ցեղասպանությունը և Սկանդինավյան արձագանքը» խորագիրը կրող ժամանակավոր ցուցադրությունը:
Ցուցադրությունն առաջին անգամ 2011թ. ապրիլին ներկայացվել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում` աշխարհահռչակ նորվեգացի բևեռախույզ, մարդասեր Ֆրիտյոֆ Նանսենի ծննդյան 150-ամյակի կապակցությամբ:
2011թ. պաշտոնական այցով Հայաստանի Հանրապետություն ժամանած Շվեդիայի և Նորվեգիայի արտաքին գործերի նախարարները, ինչպես նաև 2011թ. ընթացքում Սկանդինավյան երկրներից ժամանած բազմաթիվ զբոսաշրջիկներ ծանոթացել են ցուցադրության բովանդակությանը:
Ստոկհոլմում բացված ցուցադրությունը բաղկացած էր 11 հիմնական, ինչպես նաև 6 նոր ցուցատախտակներից, որոնք ներկայացնում են սկանդինավյան դիվանագետների, քաղաքական գործիչների և միսիոներների գործունեությունը Հայոց ցեղասպանության ընթացքում: Հավելյալ ցուցատախտակներում ներկայացվեցին Կոստանդնուպոլսում Շվեդիայի դեսպանատնից ուղարկված 12 դիվանագիտական զեկույցներ` որոնցում տեղեկություններ են հաղորդվում հայ ժողովրդի բնաջնջման մասին:
Ցուցադրություն այցելել է 400-ից 500 այցելու, ցուցադրությանն անդրադարձել են շվեդական հետևյալ երեք հեղինակավոր թերթերը` «Svenska Dagbladet», «Dagen» և «Världen idagy»:
«Հայոց ցեղասպանությունը և Սկանդինավյան արձագանքը» խորագիրը կրող ժամանակավոր ցուցադրությունը ներկայացվելու է Շվեդիայի տարբեր քաղաքներում, ցուցադրվելու է տարբեր գրադարաններում, համալսարաններում և այլ հասարակական վայրերում:

23-27-го апреля 2012 года Союз армянских товариществ Швеции совместно с Музеем-институтом Геноцида армян представили в зале католического храма временную экспозицию «Геноцид армян и Скандинавский отклик».
Экспозиция впервые была представлена в музее Геноцида армян в апреле 2011 года по случаю 150-летия всемирно известного норвежского полярника и гуманиста Фритьофа Нансена.
Посетившие в 2011 году с официальными визитами Армению министры иностранных дел Швеции и Норвегии, а также многочисленные туристы из Скандинавских стран ознакомились с содержанием экспозиции.
Открывшаяся в Стокгольме экспозиция включала в себя 11 основных, а также 6 новых панелей, представляющих деятельность скандинавских дипломатов, политических деятелей и миссионеров во время Геноцида армян. На дополнительных панелях были представлены 12 дипломатических рапортов, отправленных из посольства Швеции в Константинополе, в которых передаются сведения об уничтожении армянского народа.
Экспозицию посетили 400-500 посетителей, об экспозиции сообщили три влиятельные шведские газеты – “Svenska Dagbladet”, “Dagen” “Världen idagy”.
Временная экспозиция «Геноцид армян и Скандинавский отклик» будет представлена в разных городах Швеции – в библиотеках, университетах и других общественных местах.