Դասախոսություն եվրոպացի ուսանողների համար
2021 թ. հուլիսի 3-ին Եվրամիության՝ Սլովակիայում գործող Գործունեության, կրթության և ճանապարհորդության ասոցիացիայի [S.P.A.C.E. - Spolok pre aktivitu, cestovanie edukáciu] կազմակերպած ճանաչողական այցի շրջանակներում եվրոպական տարբեր երկրներից Հայաստան ժամանած ավելի քան երեսուն ուսանողների համար Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում տեղի ունեցավ դասախոսություն: Բանախոսությամբ հանդես եկավ թանգարան-ինստիտուտի կրթական ծրագրերի բաժնի գիտաշխատող Ռեգինա Գալուստյանը:
Նա իր ելույթը սկսեց Օսմանյան կայսրությունում տիրող խտրական քաղաքականության և մինչցեղասպանական բռնության մշակույթի նկարագրությամբ: Բանախոսն անդրադարձավ Հայոց ցեղասպանության իրականացման գաղափարական հիմքերին, իշխող կուսակցության գաղափարախոսությանը, պետական քարոզչությանը, ինչպես նաև ցեղասպանության ծրագրված բնույթին: Ներկայացվեցին նաև Հայոց ցեղասպանության ընթացքում գործադրված զանգվածային սպանության մեթոդները և երեխաների ու կանանց փորձառությունը՝ որոշակի համեմատականներ տանելով այլ ցեղասպանությունների հետ:

Лекция для студентов из Европы
3 июля 2021 г. в рамках ознакомительного визита действующей в Евросоюзе словацкой Ассоциации деятельности, образования и туризма [S.P.A.C.E. - Spolok pre aktivitu, cestovanie edukáciu] для студентов, прибывших в Армению из различных стран Европы, в Музее-институте Геноцида армян была проведена лекция. С речью выступила научный сотрудник отдела образовательных программ музея-института Регина Галустян.
Р. Галустян начала свою речь с описания политики дискриминации и культивирования насилия в Османской империи до геноцида. Лектор рассказала об идейных основах осуществления Геноцида армян, идеологии правящей партии, государственной пропаганде, а также о спланированном характере геноцида. Были представлены методы массовых убийств, примененные в ходе Геноцида армян, а также испытания детей и женщин по сравнению с другими геноцидами.