Բեռլինը հիշում է Սողոմոն Թեհլերյանին
Բեռլինում կազմակերպված ցուցադրության մեջ հիշատակվում է Սողոմոն Թեհլերյանը և Հայոց ցեղասպանության պատմական փաստը:
Գերմանիայի դաշնային հանրապետության մայրաքաղաքն այս տարվա աշնանը պատրաստվում է տոնել իր 775-ամյակը: Այս կապակցությամբ քաղաքի տարբեր վայրերում կազմակերպվում են զանազան միջոցառումներ, այդ թվում` բացօթյա ցուցադրություններ: «Բազմազանության քաղաքը» խորագրով այսպիսի մի ցուցադրություն է կազմակերպված քաղաքի կենտրոնական հատվածում, այսպես կոչված «թանգարանների կղզու» հարևանությամբ: Այն նվիրված է Բեռլին քաղաքի էթնիկ բազմազանությանը և տարբեր ազգությունների թողած մշակութային ու պատմական հետքերին, հիշարժան դեպքերին, որոնք ներկայացված են առանձին ցուցանակներով:
Ի թիվս այլ իրադարձությունների, քաղաքի խորհրդանշական 1:775 մասշտաբով հատակագծի վրա զետեղված է առանձին ցուցանակ, որն այցելուներին պատմում է Հայոց ցեղասպանության, Սողոմոն Թեհլերյանի ու վերջինիս կողմից Օսմանյան կայսրության ներքին գործերի նախարար Թալեաթ փաշային սպանելու դրդապատճառների ու գերմանական դատարանի կողմից արձակված արդարացման դատավճռի մասին: Ցուցանակը դրված է քաղաքի հատակագծի վրա պատկերված պատմական Հարդենբուրգշտրասսե փողոցի վրա:

Берлин вспоминает Согомона Тейлеряна
Столица ФРГ осенью этого года готовится отпраздновать свой 775-летний юбилей. По этому поводу в разных районах города организуются различные мероприятия, в том числе экспозиции на открытом воздухе. В центре города, рядом с так называемым “островом музеев”, организована одна из таких экспозиций под названием “Город разнообразия”. Она посвящена этническому разнообразию Берлина и культурным и историческим следам, оставленным разными народами, памятным событиям, которые представлены отдельными табличками.
Наряду с другими событиями, на символическом макете масштабом 1:775 установлена отдельная табличка, которая рассказывает посетителям о Геноциде армян, Согомоне Тейлеряне, о причинах убийства им бывшего министра внутренних дел Османской империи Талеата паши и об оправдательном приговоре немецкого суда. Табличка установлена на исторической улице Гарденбург, запечатленной на макете города.