ԲՐԻՏԱՆԱԿԱՆ ԲԱՆԱԿԻ ԶԻՆՎՈՐՆԵՐԻ ԿՈՂՄԻՑ ՁԵՐԲԱԿԱԼՎԱԾ ԻՍՄԱՅԻԼ ՀԱՔՔԻ ԲԵՅԸ
Լուսանկարում օսմանյան բանակի գնդապետ Իսմայիլ Հաքքի բեյն է, ով 1919 թ. մարտի 7-ին ձերբակալվեց բրիտանական բանակի շոտլանդացի զինվորների կողմից:
Լուսանկարն արվել է Աֆիոն-Գարահիսարի երկաթուղային կայարանում՝ այդ նույն օրը քաղաք ժամանած Մերձավոր Արևելքի ամերիկյան նպաստամատույցի գործադիր տնօրեն Ջեյմս Բարտոնի պաշտոնական լուսանկարչի կողմից:
Օսմանյան բանակի գնդապետ, Կոստանդնուպոլսի զինվորագրության հանձնաժողովի նախագահ, հայերի կոտորածների անմիջական իրագործողներից մեկի` Իսմայիլ Հաքքի բեյի (1883-1923 թթ.) անվան հետ է կապված շուրջ 40.000 հայի տեղահանությունն ու սպանդը:
Երիտթուրքերի կառավարության կողմից հայերի «պաշտպան» նշանակված Հաքքի բեյի հրամանով 40.000 հայ տեղահանվեց և քշվեց Դեր Զորի անապատի խորքերը, որտեղ գրեթե բոլորը մեռան քաղցից ու հիվանդություններից:
Նրա հրամանով իրականացվել է ևս մեկ սարսափելի ոճիր. թուրքերը որբանոցից դուրս բերված 300 հայ երեխաների լցրել են վագոնի մեջ և վառել:
1919 թ. մարտի 7-ին բռնագաղթից և կոտորածներից փրկված հայերի մի խումբ Աֆիոն-Գարահիսարի երկաթուղային կայարանում նկատեց և ճանաչեց իրեն «հայերի աստված» հռչակած ոճրագործին: Նրանցից մի քանիսը վազեցին և բռնեցին իրենց դահճին: Հաքքի բեյին ձերբակալեցին բրիտանական բանակի զինվորները:
«Այս գազանը Դեր Զորում ինքն իրեն «հայերի աստված» էր հռչակել և տասնութ վագոնների մեջ լցված հայ որբերին քարյուղով այրելով` ինքն իրեն հաճույք էր պատճառել»:

ИСМАИЛ ХАККИ-БЕЙ, АРЕСТОВАННЫЙ СОЛДАТАМИ БРИТАНСКОЙ АРМИИ
Полковник османской армии Исмаил Хакки-бей 7 марта 1919 г. был арестован шотландскими солдатами британской армии.
Снимок сделан на железнодорожной станции Афьон-Карахисара профессиональным фотографом, прибывшим в этот день в город вместе с исполнительным директором Американского комитета помощи Ближнему Востоку Джеймсом Бартоном.
С именем полковника османской армии, председателя военной комиссии Константинополя, одного из непосредственных исполнителей резни армян Исмаила Хакки-бея (1883-1923) связаны депортация и убийство около 40 000 армян.
По приказу назначенного младотурецким правительством «защитником армян» Хакки-бея 40 000 армян были депортированы и угнаны в глубь пустыни Дейр-эз-Зор, где почти все они умерли от голода и болезней.
По его приказу было совершено еще одно ужасное преступление. Выведя из сиротского приюта 300 армянских детей, турки загнали их в вагоны и сожгли.
7 марта 1919 г. армяне, чудом спасшиеся во время депортации и резни, на железнодорожной станции Афьон-Карахисара заметили и узнали преступника, называвшего себя «богом армян». Они поймали своего палача. Солдаты британской армии взяли Хакки-бея под арест.
«Этот зверь в Дер-Зоре сам себя объявил “богом армян”. Армянских сирот, набитых в восемнадцать вагонов, обливая нефтью сжигал, ради собственного удовольствия».