ԱՄՆ Պետքարտուղար Հիլարի Քլինտոնն այցելեց Մեծ Եղեռնի հուշահամալիր
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների պաշտոնական պատվիրակությունը Պետքարտուղար Հիլարի Քլինտոնի գլխավորությամբ այցելեց Ծիծեռնակաբերդ: ԱՄՆ Պետքարտուղարը ծաղկեպսակ դրեց «Հավերժական կրակի» մոտ` մեկ րոպե լռությամբ հարգելով Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը:
Հայոց ցեղասպանության թանգարանի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը Պետքարտուղարին ներկայացրեց Մեծ Եղեռնի հուշահամալիրի կառուցման պատմությունը` անդրադառնալով նաև հայերի դեմ իրագործված ցեղասպանությանը, Միացյալ Նահանգների, ամերիկյան ժողովրդի մարդասիրական արձագանքին և նրանց կողմից ցեղասպանության զոհերին անգնահատելի աջակցություն ցուցաբերելուն:
Այցի ընթացքում ԱՄՆ Պետքարտուղարը հետաքրքրվեց նաև Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրի տարածքում արցախյան ինքնապաշտպանական մարտերի ժամանակ զոհված ազատամարտիկների գերեզմանների առկայությամբ: Ամերիկյան պատվիրակությունը տեղեկացվեց, որ հայ ազգային ինքնագիտակցության մեջ Արցախյան պատերազմն ընկալվեց որպես ցեղասպանության շարունակություն, որի առաջին զոհերը թաղվեցին հենց Ծիծեռնակաբերդում:
Հայկ Դեմոյանն ամերիկյան պատվիրակությանը Հայոց ցեղասպանության թանգարանի կողմից հանձնեց պատմական մեդալ` թողարկված Ամերիկյան նպաստամատույց կազմակերպության կողմից 1920-ականների սկզբներին` Հայաստանում և Մերձավոր Արևելքի որբանոցներում իրենց ծառայությունը բերած աշխատակիցներին պարգևատրելու համար: Պատվավոր հյուրին հանձնվեց նաև մի լուսանկար, որում պատկերված են Ալեքսանդրապոլի /ներկայիս Գյումրիի/ ամերիկյան որբանոցի հայ որբերը` կանգնած «Ամերիկա, շնորհակալ ենք» դասավորությամբ:

Госсекретарь США Хиллари Клинтон посетила Цицернакаберд
5 июля госсекретарь США Хиллари Клинтон посетила Цицернакаберд – мемориальный комплекс в Ереване в память о жертвах величайшей трагедии XX века - Геноцида армян 1915 г. в Османской Турции. Госсекретарь США возложила венок к Вечному огню, почтив минутой молчания память жертв Геноцида армян.
Директор Музея Геноцида армян Айк Демоян представил госсекретарю историю строительства мемориального комплекса, рассказав также о Геноциде армян, о гуманитарной реакции Соединенных Штатов и о неоценимой помощи американского народа жертвам Геноцида.
В ходе визита госсекретарь США поинтересовалась также наличием могил бойцов, погибших во время карабахской освободительной войны, на территории мемориального комплекса Цицернакаберда. Американской делегации сообщили, что в армянском национальном самосознании карабахская война воспринимается как продолжение Геноцида, первые жертвы которого были похоронены именно в Цицернакаберде.
Айк Демоян от имени Музея Геноцида армян вручил американской делегации историческую медаль, выпущенную американской организацией в 1920-е годы. для награждения сотрудников, работавших в детских домах в Армении и на Ближнем Востоке. Почетной гостье была вручена также фотография, на которой изображены армянские сироты американского детского дома в Александрополе (ныне армянский Гюмри), вставшие таким образом, чтобы на фото читались слова: «Америка, мы благодарны».