ԱՄՆ Պետքարտուղար Հիլարի Քլինտոնն այցելեց Մեծ Եղեռնի հուշահամալիր
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների պաշտոնական պատվիրակությունը Պետքարտուղար Հիլարի Քլինտոնի գլխավորությամբ այցելեց Ծիծեռնակաբերդ: ԱՄՆ Պետքարտուղարը ծաղկեպսակ դրեց «Հավերժական կրակի» մոտ` մեկ րոպե լռությամբ հարգելով Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը:
Հայոց ցեղասպանության թանգարանի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը Պետքարտուղարին ներկայացրեց Մեծ Եղեռնի հուշահամալիրի կառուցման պատմությունը` անդրադառնալով նաև հայերի դեմ իրագործված ցեղասպանությանը, Միացյալ Նահանգների, ամերիկյան ժողովրդի մարդասիրական արձագանքին և նրանց կողմից ցեղասպանության զոհերին անգնահատելի աջակցություն ցուցաբերելուն:
Այցի ընթացքում ԱՄՆ Պետքարտուղարը հետաքրքրվեց նաև Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրի տարածքում արցախյան ինքնապաշտպանական մարտերի ժամանակ զոհված ազատամարտիկների գերեզմանների առկայությամբ: Ամերիկյան պատվիրակությունը տեղեկացվեց, որ հայ ազգային ինքնագիտակցության մեջ Արցախյան պատերազմն ընկալվեց որպես ցեղասպանության շարունակություն, որի առաջին զոհերը թաղվեցին հենց Ծիծեռնակաբերդում:
Հայկ Դեմոյանն ամերիկյան պատվիրակությանը Հայոց ցեղասպանության թանգարանի կողմից հանձնեց պատմական մեդալ` թողարկված Ամերիկյան նպաստամատույց կազմակերպության կողմից 1920-ականների սկզբներին` Հայաստանում և Մերձավոր Արևելքի որբանոցներում իրենց ծառայությունը բերած աշխատակիցներին պարգևատրելու համար: Պատվավոր հյուրին հանձնվեց նաև մի լուսանկար, որում պատկերված են Ալեքսանդրապոլի /ներկայիս Գյումրիի/ ամերիկյան որբանոցի հայ որբերը` կանգնած «Ամերիկա, շնորհակալ ենք» դասավորությամբ:

The official delegation headed by the US Secretary of State Hilary Clinton visited Tsitsernakaberd memorial complex of the Armenian genocide victims. Secretary of State Hilary Clinton laid a wreath at the memorial of the Armenian genocide victims and honored the memory of them with one minute silence at the eternal flame.
Director of the Armenian Genocide Museum-Institute Hayk Demoyan briefed US Secretary of State on the history of the construction of Armenian genocide memorial and the humanitarian response of the United States and American people to destitute victims of the Armenian genocide.
The Secretary of State was informed also about the burials of the Armenian martyrs fallen during the self-defense fighting in Karabagh but buried in Tsitsernakaberd as a sign of continuity of the genocide in the Armenian popular memory.
In the name of the Armenian Genocide Museum Hayk Demoyan passed to the American delegation a historical medal issued by the American Near East Relief Committee back in early 1920s as a sign of common American and Armenian history and memory. The honorable guest was awarded also with a photo depicting Armenian orphans of the American orphanage in Alexandropol (nowadays Gyumri) who designed a text ‘AMERICA, WE THANK YOU’.