ՏԱՆՋԱՄԱՀ ԵՂԱԾ ՀԱՅ ԿԻՆՆ ԻՐ ԵՐԵԽԱՅԻ ՀԵՏ
Ռուսական «Искры» պարբերականի 1915 թ. հոկտեմբերի 18-ի համարում տպագրված՝ կոտորածների զոհ դարձած հայ կանանց ու երեխաների երեք լուսանկարներից այս մեկը ներկայացնում է մի դրվագ հայերի ցեղասպանությունից:
Նահատակված կնոջ դիակի կողքին դատարկ սայլեր են. երիտթուրքերի կառավարության հրամանի համաձայն՝ բռնագաղթյալ հայերի այս քարավանը շարժվում էր դեպի աքսորավայր` Միջագետքի անապատներ:
Ի տարբերություն Հոլոքոստի, որի մասին միջազգային լայն հասարակայնությունը երկար ժամանակ որևէ տեղեկություն չուներ, Օսմանյան կայսրությունում երիտթուրքերի կառավարության կողմից իրագործված հայերի զանգվածային բնաջնջման ծրագրի մասին արդեն 1915 թվականին հրապարակումներ էին հայտնվում հայկական և համաշխարհային մամուլի էջերում:
Կովկասյան ճակատում ռուսական բանակի առաջխաղացումը հնարավորություն տվեց ռազմական գործողությունները լուսաբանող լրագրողներին, ինչպես նաև մամուլին թղթակցող անձանց մուտք գործել տարածքներ, որտեղ բառացիորեն օրեր ու շաբաթներ առաջ տանջում և կոտորում էին հայերին, կողոպտում նրանց ունեցվածքը, հիմնահատակ ավերում հայկական բնակավայրերը:
Շատ արագ մամուլում հայտնվեցին հայերի հանդեպ կատարված թուրքական գազանությունները փաստող լուսանկարներ, որոնք հիմնականում արվել էին օտարերկրացի միսիոներների, ռուս զինվորականների և հայ կամավորների կողմից:
«Կոստանդնուպոլսի հայ պատրիարքը զեկուցել է կաթողիկոսին, որ առ այս պահը Թուրքիայում բնաջնջվել է 850.000 հայ: Ինչպիսի սարսա´փ է փչում այդ սառը թվերից: Անզեն մարդկանց սպանում են, բնաջնջում, ինչպես ճանճերի, միայն այն բանի համար, որ նրանք ձգտում են ազատության... Գերմանացի սպաների աջակցությամբ «սահմանադրական» երիտթուրքերի կողմից մշակված՝ Թուրքիայում համակարգված ի կատար է ածվում հայ բնակչության բնաջնջման ծրագիրը, և շատ հավանական է, որ մոտ ապագայում կգա մի օր, երբ Թուրքահայաստանում չի մնա և ոչ մի հայ»:

ЗАМУЧЕННАЯ НАСМЕРТЬ АРМЯНКА СО СВОИМ РЕБЕНКОМ
В русской газете «Искры» от 18 октября 1915 г. были напечатаны свидетельствующие о Геноциде армян три фотографии армянских женщин и детей, ставших жертвами истребления.
Рядом с погибшей женщиной – пустые телеги. Согласно приказу младотурецкого правительства, этот караван депортируемых армян направлялся в пункт ссылки, пустыни Междуречья.
В отличие от Холокоста, о котором широкая общественность долгое время не имела никакой информации, о программе массового уничтожения армян, предпринятой младотурецким правительством Османской империи, уже в 1915 г. появлялись публикации в армянской и мировой прессе.
Продвижение русской армии на Кавказском фронте дало возможность корреспондентам, освещающим военные действия, а также лицам, пишущим для прессы, проникать на территории, где буквально за несколько дней или недель до того пытали и истребляли армян, грабили их имущество, до основания разрушали армянские поселения.
Очень скоро в прессе появились свидетельствующие о турецких зверствах по отношению к армянам фотографии, которые в основном были сделаны иностранными миссионерами, русскими военными и армянскими добровольцами.
«Константинопольский армянский патриарх... доложил католикосу в Эчмиадзине, что по сие время в Турции перебито 850 000 армян. Каким ужасом веет от этих холодных цифр! Безоружных людей убивают, истребляют как мух, потому только, что люди эти стремятся к свободе...
План истребления армян в Турции, выработанный «конституционными» младотурками при содействии германских культуртрегеров офицеров, систематически приводится в исполнение, и, весьма возможно, в ближайшем будущем настанет день, когда Турецкой Армении не останется ни одного армянина».