ՌԱՖԱՅԵԼ ԼԵՄԿԻՆԸ ԵՎ ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԹԵՄԱՆ
Դեկտեմբերի 9-ը Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի,արժանապատվության և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օրն է
08.11.2017
Ռաֆայել Լեմկին
(1900-1959)
Իրավագետ Ռաֆայել Լեմկինը մեծ ներդրում է ունեցել ցեղասպանագիտության` որպես գիտական առանձին ճյուղի ձևավորման և զարգացման գործում: Լեմկինին է վերապահվում ոչ միայն «ցեղասպանություն» եզրույթի ստեղծումը և մասնակցությունը 1948 թ. դեկտեմբերի 9-ի ՄԱԿ-ի «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխելու և դրա համար պատժի մասին» կոնվենցիայի կազմման գործին, այլ նաև պատմության ընթացքում տեղի ունեցած տարբեր ցեղասպանությունների հիմնավոր ուսումնասիրությունը:
Իր ահռելի գիտական ժառանգության մեջ Լեմկինը հատուկ տեղ է հատկացրել Հայոց ցեղասպանության իրագործման խնդրի ուսումնասիրությանը` այն պահելով ուշադրության կենտրոնում իր ողջ գործունեության ընթացքում:
Դեռևս պատանի հասակում Ռաֆայել Լեմկինի վրա մեծ տպավորություն էին թողել 1915 թ. Օսմանյան կայսրությունում հայերի զանգվածային սպանությունները: Հայերի նկատմամբ իրագործված այդ ոճրագործությունների մասին հիշողությունները մնացին նրա գիտակցության մեջ, և նա, երբ արդեն 21 տարեկան էր ու լեզվաբանություն էր ուսումնասիրում Լվովի համալսարանում, պատահաբար տեղական թերթից տեղեկանում է Սողոմոն Թեհլիրյանի կողմից Բեռլինում Օսմանյան կայսրության ներքին գործերի նախկին նախարար Թալեաթ փաշայի սպանության մասին: Հայոց ցեղասպանությունն իրագործած թուրք հանցագործների անպատիժ մնալու հանգամանքն անհանգստություն է առաջացնում Լեմկինի մոտ, և նա քրեական իրավունքի պրոֆեսորի ուշադրությունը հրավիրում է այդ հարցի վրա: Պրոֆեսորը նրան պատասխանում է, որ չկա որևէ օրենք, որով թուրք հանցագործներին կարելի լինի հանձնել արդարադատությանը: Ուստի Լեմկինը որոշում է խորանալ միջազգային իրավունքի ասպարեզում՝ մասնագիտանալով մարդկության դեմ հանցագործությունների ուսումնասիրության գործում: Չգտնելով ցեղասպանությունը կանխելու և այն իրագործող հանցագործներին պատժելու համապատասխան միջազգային նորմեր՝ նա ինքն է ձեռնաուխ լինում այդ նորմերի ստեղծման գործին:
1933 թ. Մադրիդում գումարված միջազգային քրեական իրավունքի կանոնակարգման հինգերորդ կոնֆերանսում Լեմկինն առաջին անգամ առաջարկեց ստեղծել բազմակողմ կոնվենցիա և մարդկային խմբերի ոչնչացումը որակել որպես միջազգային հանցագործություն: Լեմկինը սահմանում էր «բարբարոսություն» հանցագործությունը` որպես գործողություն, որը կատարվում է մարդու կյանքի դեմ` մտադրություն ունենալով ոչնչացնել որոշակի ազգային, կրոնական կամ սոցիալական խմբին և «Վանդալիզմ» հանցագործությունը, որն իրենից ենթադրում էր արվեստի և մշակույթի գործերի ոչնչացումը: Չնայած իրավաբանի այս առաջարկները մերժվեցին, սակայն նա չդադարեցրեց իր ուսումնասիրությունը միջազգային քրեական իրավունքի ոլորտում:
1939 թ. սեպտեմբերին Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի բռնկումը և Լեհաստանի բաժանումը Գերմանիայի և ԽՍՀՄ-ի միջև շրջադարձային եղան Լեմկինի կյանքում: Նա մտադիր էր նոր եզրույթ ստեղծել, որով կբնորոշեր ազգային, կրոնական և ռասայական խմբերի սպանությունները: Նոր եզրույթ ընտրելու գործում Լեմկինը մերժում է գոյություն ունեցող մի շարք առկա հնարավոր տարբերակները: 1944 թ. նոյեմբերին Միջազգային խաղաղության Քարնեգի հիմնադրամը հրապարակեց «Առանցքի տերությունների կառավարումը բռնազավթված Եվրոպայում» աշխատությունը, որում Լեմկինը լինելով լեզվաբան փորձեց կարճ և սարսափեցնող «ցեղասպանություն» եզրույթով ցնցել ունկնդիրներին, որն ավելի մեծ ազդեցություն կունենար, քան նախկին` վանդալիզմի և բարբարոսության հանցագործությունները: «Ցեղասպանություն» եզրույթի ստեղծման համար հիմք էր ծառայել 1915թ. հայերի ոչնչացումը:
1946 թ. «American Scholar» ամսագրում հրապարակված «Ցեղասպանություն» (Genocide) վերնագրով և ցեղասպանության հանցագործության խնդրի հետազոտությանը նվիրված իր հոդվածում Ռաֆայել Լեմկինն, անդրադառնալով նացիստների կողմից Եվրոպայում հրեաների և մյուս ազգերի նկատմամբ իրականացրած ցեղասպանությանը, առաջին անգամ ներկայացրեց Հին աշխարհի պատմությունից սկսած տեղի ունեցած ցեղասպանության օրինակները, որոնք իրենց գագաթնակետին հասան Հայոց ցեղասպանության տեսքով:
Ցեղասպանությունը կանխարգելող միջազգային մեխանիզմների ստեղծմանն ուղղված Լեմկինի պայքարը հող նախապատրաստեց «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխելու և դրա համար պատժելու մասին» 1948 թ. դեկտեմբերի 9-ի կոնվեցիայի ընդունման համար: Վերջինս կոնվենցիայի անհրաժեշտությունը պայմանավորում էր ցեղապանության այնպիսի լայնածավալ գործողությունների անարգել իրականացման հետ, ինչպիսին են հրեաների Հոլոքոստը և Հայոց ցեղասպանությունը, երբ հանցագործների կողմից առկա էր հայերին և հրեաներին` որպես առանձին մարդկային խմբերի, ոչնչացման մտադրությունը: Կոնվենցիան, որի նախագիծը կազմելու գործում մեծ դեր է ունեցել Ռաֆայել Լեմկինը, սահմանում էր ցեղասպանությունը` որպես միջազգային հանցագործություն, իսկ կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածում նշված` ցեղասպանության իրագործման համար հիմք հանդիսացող բոլոր 5 գործողությունները առկա էին Հայոց ցեղասպանության իրագործման ժամանակ, ինչը փաստում է այն մասին, որ կոնվենցիան կազմելիս ցեղասպանության դասական օրինակ է դիտարկվել հենց Հայոց ցեղասպանությունը:
Լեմկինի թողած գիտական ժառանգության մեջ պահպանվել են գիտական հետազոտություններ, գրառումներ, որոնք վերաբերում են ցեղասպանության պատմությանը: Նա նախատեսել էր հրապարակել իր երեք հատորանոց «Ցեղասպանության պատմությունը»: Առաջին հատորը նվիրված էր լինելու ցեղասպանության տեսությանը, իսկ մյուս երեք հատորներում համակարգված քննարկվելու էին անտիկ շրջանում, միջնադարում և ժամանակակից փուլում ցեղասպանության 62 պատմական դեպքեր: Երրորդ հատորի 39-րդ գլուխը լինելու էր Հայոց ցեղասպանության մասին, սակայն նրա այս նախաձեռնությունը մնաց անավարտ: Այդուհանդերձ, Նյու Յորքում գործող Ամերիկայի հրեական պատմական ընկերակցության (ԱՀՊԸ, անգլ.` American Jewish Historical Society (AJHS)) արխիվում պահվող նյութերից Լեմկինի երկու ձեռագրերը` «Հայերի կոտորածների մասին գրքաչափ ձեռագիրը» և «Հայերի կոտորածների մասին համառոտ ձեռագիրը» Մեծ եղեռնի վերաբերյալ Ռ. Լեմկինի գիտական վերլուծությունների ամենաէական արդյունքներն են:

РАФАЭЛЬ ЛЕМКИН И ТЕМА ГЕНОЦИДА АРМЯН
9 декабря международный день достоинства и памяти жертв геноцида, а также предотвращения этого преступления
08.11.2017
Рафаэль Лемкин
(1900-1959)
В деле формирования и развития геноцидоведения как отдельной научной области большой вклад имел юрист Рафаэль Лемкин. Лемкин не только предложил термин «геноцид» и участвовал в составлении конвенции ООН от 9 декабря 1948 г. «О предупреждении преступления геноцида и наказания за него», но также основательно изучил осуществленные на протяжении всей истории человечества различные геноциды.
В своем огромном научном наследии Лемкин уделил особое место изучению вопроса об осуществлении Геноцида армян, сохраняя его в центре внимания на протяжении всей своей деятельности.
Еще в юности массовые убийства армян в Османской империи в 1915 г. произвели сильное впечатление на Рафаэля Лемкина. Воспоминания о преступлениях, осуществленных против армян, остались в его сознании. В возрасте 21 года, изучая лингвистику в университете Львова, случайно из местной газеты он узнает об убийстве в Берлине бывшего министра внутренних дел Османской империи Талаата паши Согомоном Тейлиряном. То обстоятельство, что осуществившие Геноцид армян турецкие преступники оставались безнаказанными, вызывало беспокойство у Лемкина, и он обращает внимание профессора уголовного права на этот вопрос. Профессор отвечает ему, что нет такого закона, по которому можно судить турецких преступников. Тогда Лемкин решил углубиться в области международного права, специализируясь в изучении преступлений против человечества. В связи с неимением соответствующих международных норм для предупреждения геноцида и наказания осуществляющих его преступников, он взялся за дело по созданию этих норм.
В 1933 г. во время пятой конференции по урегулированию международного уголовного права в Мадриде Лемкин впервые предложил создать всестороннюю конвенцию и уничтожение группы людей классифицировать как международное преступление. Лемкин определил «варварским» преступление как действие, которое осуществляется против жизни человека с намерением уничтожения некоторой национальной, религиозной или социальной группы, и «вандализмом» преступление, которое предполагало уничтожение искусства и культуры. Несмотря на то, что предложения юриста были отклонены, однако он не прекратил свое исследование в области международного уголовного права. Вспыхнувшая в сентябре 1939 г. Вторая мировая война и разделение Польши между Германией и СССР стали переломными в жизни Лемкина. Он намеревался создать новый термин, которым охарактеризовал бы убийства национальных, религиозных и рассовых групп. В деле выбора нового термина Лемкин отклонил ряд возможных существующих вариантов. В ноябре 1944 г. Международный фонд мира «Карнеги» опубликовал работу «Правление государств «Оси» в оккупированной Европе», в которой Лемкин, будучи лингвистом, попробовал потрясти читателя кратким и ужасающим термином «геноцид», который имел бы более сильное воздействие, чем предыдущие термины преступления – «вандализм» и «варварство». Основанием для создания термина «геноцид» послужило уничтожение армян в 1915 г.
В 1946 г. в американском ежемесячнике «American Scholar» Рафаэль Лемкин в своей статье под заголовком «Геноцид» (Genocide), посвященной исследованию вопроса преступления геноцида, говоря об осуществленном нацистами в Европе геноцида против евреев и других национальностей, впервые, начиная с Древнего мира, представил примеры осуществленных геноцидов, которые достигли своей кульминации в виде Геноцида армян.
Борьба Лемкина, направленная на создание международных механизмов предупреждения геноцида, подготовила почву для принятия ООН конвенции от 9 декабря 1948 г. «О предупреждении преступления геноцида и наказания за него». Лемкин обуславливал необходимость конвенции оскорбительным осуществлением таких широкомасштабных действий геноцида, как Холокост евреев и Геноцид армян, когда у преступников было намерение уничтожить армян и евреев как отдельные человеческие группы. Конвенция, в составлении проекта которой Рафаэль Лемкин внес большой вклад, определяла геноцид как международное преступление. Отмеченные во 2-й статье конвенции пять действий, являющихся основой для совершения геноцида, были налицо во время осуществления Геноцида армян, а это доказывает, что при составлении конвенции в качестве классического примера геноцида был рассмотрен именно Геноцид армян.
В оставленном Лемкиным научном наследии сохранились исследования и записи, которые относились к истории геноцида. Он намеревался опубликовать трехтомник «История геноцида». Первый том должен был быть посвящен обзору геноцида, а в остальных двух томах систематично должны были быть рассмотрены 62 исторических случая геноцида, начиная с античных времен, в средневековье и в современности. 39-я глава третьего тома должна была быть о Геноциде армян, однако эти его планы остались незавершенными. Тем не менее в действующем в Нью-Йорке архиве Еврейской исторической ассоциации Америки (ЕИАА, англ.` American Jewish Historical Society (AJHS)) сохранились две рукописи Лемкина: «Рукопись о резне армян» и «Краткая рукопись о резне армян», которые являются самыми существенными результатами научных анализов Р. Лемкина относительно Великой резни.