ԷՐԶՐՈՒՄԻ ՀԱՅԵՐԻ ԲՌՆԱԳԱՂԹԻ ՏԵՍԱՐԱՆ
Լուսանկարում դեպի Միջագետք Էրզրումի հայերի բռնագաղթի մի դրվագ է արձանագրված Սուշեհիր գյուղաքաղաքի մոտ: Լուսանկարիչը ավստրիացի կենսաբան Վիկտոր Փիչմանն է (1881-1956 թթ.): Գերմանական կառավարության հանձնարարականով նա 1914 թվականից սկսած մինչև Առաջին աշխարհամարտի ավարտը Էրզրումում կազմակերպում է թուրքական լեռնահրաձգային զորամասեր, միաժամանակ գերմանական Գլխավոր շտաբի համար քարտեզագրում է Մերձավոր Արևելքում տեղի ունեցող ռազմական գործողությունները: Ճամփորդելով և հավաքչական աշխատանքներ կատարելով Արևմտյան Հայաստանի տարածքում` նրան հաջողվում է լուսանկարել հայերի բռնագաղթի տեսարանները:
Ուշագրավ է, որ Վ. Փիչմանի լուսանկարներում բռնագաղթյալների շարքերում տղամարդիկ չեն երևում. միայն կանայք են երեխաների հետ: Հայ տղամարդկանց մեծ մասն այդ ընթացքում արդեն սպանվել էր:
Էրզրումի նահանգի հայ բնակչության բռնի տեղահանությունն սկսվեց 1915 թ. հուլիսի սկզբներին: Պատմական աղբյուրները և վերապրողների վկայությունները փաստում են Էրզրումի հայության դաժան ճակատագրի մասին. Կարին (Էրզրում) քաղաքից և շրջակա գյուղերից շուրջ 35-40 հազար հայ տեղահանվեց Դերջան, Երզնկա, Սեբաստիա (Սվազ), ընդհուպ` Դեր Զորի անապատ, որոնցից շատ քչերը կարողացան փրկվել:
Բռնագաղթյալ հայերի շարասյունը կոտորվեց դեռևս գաղթի ճանապարհին. տղամարդիկ գնդակահարվում, կացնահարվում էին խմբերով, կանայք բռնաբարվում էին ու սպանվում կամ մեռնում էին ճանապարհին տարաբնույթ հիվանդություններից, ծարավից, հյուծախտից, իսկ մենակ ու անօգնական մնացած երեխաներն ու տկարները անխուսափելիորեն դատապարտվում էին մահվան:
«Հայ կանանց, երեխաներին, ծերերին սպանում էին այրելով ու թրատելով, խեղդում էին գետերում, գնդակահարում խմբերով, ժայռերից գլորում էին խոր վիհերը: Սովալլուկ ու ցրտահարված մարդկանց մահվան էին դատապարտում` դաժան կտտանքների ենթարկելով:
Հազարավոր գաղթական հայեր մեռնում էին ճանապարհին և գաղթակայաններում համաճարակներից. Էրզրումի և Բասենի հարթավայրերի բնակիչները` կանայք, երեխաներ ու ծերեր, տեղահանվել էին իրենց գյուղերից և հարկադրաբար պիտի հասնեին Միջագետք»:
Մաքս Էրվին ֆոն Շոյբներ-Ռիխտեր
Էրզրումում Գերմանիայի փոխհյուպատոսը 1915 թվականին
Լուսանկարի աղբյուրը` Բնության պատմության թանգարան, Վիեննա, Ավստրիա
ՎԻՐՏՈՒԱԼ ԹԱՆԳԱՐԱՆ |
ՀՑԹԻ ՄԵԿՆԱՐԿՈՒՄ Է 2019 Թ. ՌԱՖԱՅԵԼ ԼԵՄԿԻՆԻ ԱՆՎԱՆ ԿՐԹԱԹՈՇԱԿԸ
ԹՈՒՄԱՆՅԱՆ 150 |
ՀԱՏՈՒԿ ՆԱԽԱԳԻԾ |
100 ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՉԱԿԱՆ ՊԱՏՄՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ
ԺԱՄԱՆԱԿԱՎՈՐ ՑՈՒՑԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ |
Ժամանակավոր ցուցադրություններ՝ Հայոց ցեղասպանության թեմայով
Հայոց ցեղասպանության թեմային նվիրված տարբեր խորագրերով ժամանակավոր ցուցադրությունները շահեկանորեն կնպաստեն հայկական ու միջազգային լսարաններում սույն թեման խոր և հանգամանալի ներկայացնելուն, կծառայեն կրթադաստիարակչական նպատակների:
ՀԻՇԻ՛Ր |
Միքայել Ֆրենկյուլյան, սովորել է Ամերիկայի Օբերլին քոլեջում: Եղել է Սեբաստիայի Ամերիկյան քոլեջի պրոֆեսոր: 1915 թ. ձերբակալվել է, այնուհետև սպանվել: Հայոց ցեղասպանության զոհ:

НАСИЛЬСТВЕННАЯ ДЕПОРТАЦИЯ АРМЯН ЭРЗЕРУМА
Представлен эпизод насильственной депортации армян Эрзерума в Месопотамию. Снимок сделан австрийским биологом Виктором Пичманом (1881-1956) у поселка Сушехир. С 1914 года до конца Первой мировой войны по приказу немецкого правительства Виктор Пичман участвовал в формировании в Эрзеруме горнострелковых военных отрядов, а также для немецкого генерального штаба наносил на карту ход военных действий, происходящих на Ближнем Востоке. Путешествуя по Западной Армении и занимаясь профессиональной собирательской деятельностью, он имел возможность фотографировать сцены депортации армян.
Примечательно, что на фотографиях Пичмана среди депортированных только женщины и дети, а мужчины отсутствуют, так как большая часть мужчин-армян к этому моменту уже была убита.
Депортация армянского населения Эрзерумского вилайета началась с июля 1915 г. В исторических материалах и свидетельствах выживших сообщается о жестокой судьбе армянства Эрзерума. Из города и окрестных деревень около 40 тысяч армян были депортированы по маршруту Дерджан - Ерзнка – Себастия – пустыни Дер эль Зора. Выжить из них удалось лишь очень немногим.
Караваны депортированных армян истреблялись еще в начале пути: мужчин группами расстреливали или убивали топорами, женщин насиловали, они умирали в пути от жажды, голода и различных болезней, детей похищали или оставляли на дороге.
“Армянских женщин, детей и стариков рубили мечом или сжигали, топили в реке, расстреливали группами, сбрасывали со скал в глубокие пропасти. Измученных голодом и замерзших людей подвергали жестоким пыткам, обрекая их на смерть.
Тысячи армян на дорогах депортации и в лагерях переселенцев умирали от эпидемий. Жители равнин Эрзерума и Басена, насильственно высланные женщины, дети и старики, были вынуждены уходить из своих деревень в Месопотамию”.