ԻՍՐԱՅԵԼԻ ԴԵՍՊԱՆՆ ԱՅՑԵԼԵՑ ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՀՈՒՇԱՀԱՄԱԼԻՐ
Հայաստանի Հանրապետությունում Իսրայելի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Էլիավ Բելոցերկովսկին Իսրայելում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Արմեն Սմբատյանի և Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հարություն Մարությանի ուղեկցությամբ այցելեց Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր, վերջինս հյուրին ներկայացրեց Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի կառուցման պատմությունն ու այլ մանրամասներ հաղորդեց:
Իսրայելից ժամանած պատվիրակությունը ծաղիկներ դրեց անմար կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգեց անմեղ զոհերի հիշատակը:
Տնօրեն Մարությանի ուղեկցությամբ հյուրերը շրջեցին նաև Հուշապատի տարածքում, ծանոթացան նրա նշանակության և կարևորության հետ:
Իսրայելի դեսպանն իր ուղեկիցների հետ եղավ նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարանում, ծանոթացավ Հայոց ցեղասպանության պատմության մանրամասների հետ: Շրջայցից հետո պարոն դեսպանը գրառում կատարեց Պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում:
Այցի ավարտին ՀՑԹԻ տնօրենը դեսպանին նվիրեց ամերիկյան մամուլում հրատարակված Հայոց ցեղասպանության մասին հոդվածների հատորներ:

Newly appointed Ambassador of Israel to the Republic of Armenia, Eliav Belozerkowski accompanied by Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to Israel, Armen Smbatyan and Director of the Armenian Genocide Museum-Institute, Harutyun Marutyan visited the Armenian Genocide Memorial Complex and presented the history of the Armenian Genocide Memorial to guests.
The delegation from Israel laid flowers at the eternal fire and honored the memory of the innocent victims with a minute of silence.
Accompanied by director Marutyan, the guests toured the area of the Memorial, got acquainted with its significance.
The Israeli ambassador also visited the Armenian Genocide Museum and got acquainted with the history of the Armenian Genocide. After the tour, Mr. Ambassador made a note in the Book of Honorable Guests.
At the end of the visit, the AGMI Director presented the Ambassador with volumes of articles on the Armenian Genocide published in the American press.