Վալի ադ Դին Յաքուն ընդդեմ Ռեջեփ Թ. Էրդողանի
Բոլորովին վերջերս Թուրքիայի Հանրապետության վարչապետ Ռեջեփ Թ. Էրդողանը հանդես եկավ մի տարօրինակ հայտարարությամբ. «Ոչ մի մահմեդական չի կարող երբեք իրականացնել ցեղասպանություն» ( նոյեմբեր 8, 2009 Հյուրիեթ): Ավելի ճիշտ է ասել, որ, նույնիսկ մահմեդականները դիմադրում և բողոքում էին անմարդկային վերաբերմունքի դեմ, որին ենթարկվում էին հայերը Հայոց ցեղասպանության ժամանակ: Դրա վառ օրինակը կարող են լինել Մեքքայի շերիֆ Հուսեյնի, պարսիկ գրող Ջամալզադեի հրովարտակները, արաբ փաստաբան Ֆայեզ ալ Ղուսեյնի և շատ ուրիշների գրվածքները, որոնք անդրադարձան Օսմանյան Թուրքիայում հայերի դեմ իրագործված սարսափազդու կոտորածներին, և արտահայտեցին իրենց զայրույթը`նշելով, որ սպանությունը և անմեղ կանանց և երեխաների դեմ իրականացվող դաժանությունները դեմ են իսլամին և Ղուրանին:
Այսպիսի պատասխաններից մեկը բարձրաձայնվեց այն բանից հետո, երբ Ադանայի սարսափելի կոտործներն հասան դաժանության այնպիսի աստիճանի, որ բարձրացրեցին մահմեդական պոետ Վալի ադ Դին Յաքունի վրդովմունքը, ով 1909 թվականի ապրիլի 16/29 եգիպտական «Մուղաթան» ամսագրում հրատարակեց իր` քիչ հայտնի կոչը:
Այս տողերը կարող էին լինել լավագույն պատասխանը Թուրքիայի վարչապետի վերջին հայտարարությանը:
Այնտեղ ասվում է.
«Ո´վ մահմեդականներ, դուք չէիք վախենում Ալլահից, դուք չէիք ամաչում մարդկանցից, երբ դուք վերաբերվում էիք ձեր քրիստոնյա եղբայրներին` որպես թշնամիների և սպանում էիք նրանց, ձեր վարմունքը ապացուցում է, որ ձեր մեջ չկա և ոչ մի առողջ դատողություն ունեցող մահմեդական, որն ունենա ազնիվ սիրտ: Ո´վ անարդար մարդիկ, ձեր ձեռքերը չէին դողում? Ինչ էիք ակնկալում ստանալ այս ջարդերից, որոնց նմանը ոչ ոք երբևէ չի տեսել նույնիսկ ամենադաժան ժողովրդի պատմության մեջ? Վա~յ այն մայրերին, ովքեր ձեզ ծնունդ են տվել, դուք այն երկրի խայտառակությունն եք, որը սնել է ձեզ իր բարիքներով, որը հագեցրել է ձեր ծարավը իր գետերի ջրերով և որն ապաաստան է տվել ձեզ իր ծառերի ստվերում:
Ո´վ Ուլեմա, ծանր չալմաները, որով դուք զարդարել եք ձեր գլուխները, ծառայել են ձեզ համար որպես միջոց` խաբելու անտեղյակ մարդկանց, ձեր գլխաշորերը, որ իջնում են մինչև ձեր բերանները, կփակեն ձեր աչքերը և կթունավորեն ձեզ:
Ալլահը, Մուհամեդը և Ղուրանը պատասխանատվություն չեն կրում, նրանք չեն լիազորում ձեզ` իրականացնելու չար գործեր, ցույց տվեք ինձ այն գրքերը և օրենքները, որոնք թույլ են տալիս իրականացնելու այսպիսի սպանդ, որտեղ սադրիչները դուք եք: Մենք չգիտենք ոչ մի կրոն, որը թույլ կտա այսպիսի դաժանություններ, և եթե ենթադրենք որ եղել է մի այդպիսի կրոն, մենք կարող ենք անտեսել և նողկալ դրանից, մենք չենք ցանկանում լինել մեղավոր և ցանկանում ենք մնալ անբասիր, ինչպես աստված դրախտում:
Ո´վ թուրքեր, աշխարհը հիասքանչ է, և երկիրն անում էր ձեր գովքը, այն արյունը, որ հոսում է իմ երակներում, հոսում է նաև ձեր երակներում, և ես ասում եմ ինքս ինձ «Քանի որ աստված սիրահոժար թույլ է տվել ինձ թուրք ծնվել, ես պետք է նաև մեռնեմ`որպես թուրք», բայց այսօր ես կարմրում եմ ամոթից և ցանկանում եմ թաքցնել ինքս ինձ, որ աշխարհն այլևս երբեք չտեսնի ինձ, ես ցանկանում եմ, որ իմ և քո միջև գոյություն ունենար այն, ինչը կա քո և քո խղճի միջև, որն, այլ խոսքով ասած, մարդկային խիղճն է: Ես կգերադասեի, որ այն արյունը, որը քեզ մղեց կատարելու եղբայրասպան արարքներ, չհոսեր իմ երակներում, միայն ես չեմ դա ասում, բոլոր օսմանցիներն ինձ հետ են, բոլոր նրանք, ովքեր հարգում են մարդկությանը:
Ո´վ օսմանցիներ, դուք բոլորովին զարմացած չեք? Դուք չեք տեսնում, թե մենք ուր ենք գնում? Այն պահին, որ դուք կարդում եք այս տողերը, նրանք կոտորում են մեր դժբախտ եղբայրներին, նրանք վառում են նրանց տները և նրանց հասցվում են այնպիսի տառապանքներ, որ ոչ մի մարդկային արարած երբևէ չի կրել: Մենք այսօր նայում ենք մի տեսարան, որտեղ մի ժողովուրդ, որի միակ մեղքն եղել է անսահման վստահությունը և երախտիքը դեպի իր հայրենակիցները և հարևանները, ովքեր այսօր կտրում են իր կոկորդը, ինչպես կսպանեն ոչխարների, կարմիր արյուն է հոսում օսմանյան պատմության էջի վրայով:
Ո´վ բանաստեղծներ, գրողներ, մի կողմ դրե´ք երազանքները և մուգ մազերի, վարդագույն այտերի և այլ բաների նկարագրությունը: Ոտքի ելե´ք ինձ հետ և դատապարտե´ք, ինչպես արդարությունն է պահանջում, մութ գործերը և արյունալից օրերը: Օգտագործե´ք վերջապես ձեր գրիչները` նկարագրելու իրականացված դաժանությունները, կարեկցելու թշվառներին. գրողները պետք է իրենք այնպես զգան, որպեսզի կարողանան արտահայտել փաստերը և ստիպեն ընթերցողին նույնպես լսել, հասկանալ և զգալ դրանք: Արյունահեղությամբ ետ ենք գնում դեպի նախնադարյան բարբարոսություն: Հետևաբար, այսպիսի պայմաններում է, որ պետք է դրամա գրել:
Ի~նչ ցավ, այս խեղճ ազգը, որի կողքին մենք ապրել ենք երկար դարեր, այսօր մահանում է` որպես մեր թշնամանքի զոհ:
Ոտքի´ կանգնեք ազատության ընկերներ- դուք քիչ եք թվով, մոլեռանդները և տգետները շատ են:Եթե ոչ մի հույս չկա նրանց ցրելու, մեր սպանված եղբայրների համար վրեժ առնելու, մահը կլինի վերջին բանը` հետևելու նահատակվածներին: Մենք ապրում ենք մի այնպիսի անբարոյական միջավայրում, որ մենք պետք է դուրս գանք այնտեղից մահվամբ:Մեզ մոլորեցրել է փառամոլությունը և մեր կեղծ արժանիքները. հաճելի չէ ապրել այսպիսի պայմաններում:
Ո´ վ Արևմուտքի ազգեր- խոսեք կրկին մեր դեմ, քանի որ մենք արժանի ենք դրան, բայց, երբ դուք օգտագործում եք ձեր գրիչները, հիշեք, որ կան օսմանցիներ, ովքեր արյունոտ արցունք են թափում և ովքեր չեն ցանկանում այս կյանքը և ովքեր բոլորովին համաձայն չեն այն ամենի հետ, ինչը տեղի է ունեցել Արևելքում:
Ո´վ Եգիպտոսում ապրող օսմանցիներ- շտապեք կազմելու մի միություն, որպեսզի հաստատենք կառավարական օրենքներով և արդարությամբ Թուրքիայի գեղեցիկ երկիրը, և եկեք մենք բոլորս շտապենք` որպես Անատոլիայի կամավորներ: Ես միակը չեմ, որ ասում եմ սա, մի քանիսն ունեցել են այս նույն գաղափարը, որը չափազանց անհրաժեշտ է աշխատելու այս նպատակի համար: Եկե´ք շտապենք Ադանա և ուրիշ այլ տեղեր, եկե´ք մարենք խարույկները, եկե´ք բարձրանանք այդ լեռների վրա` պաշտպանելու վիրավորվածներին և նրանց, ովքեր փախել էին, վրեժ լուծելու նրանց համար, ովքեր հավերժ անհետացել են: Եթե մենք այսպես չգործենք, ավելի ուշ մենք իրավունք չենք ունենա մեզ կոչելու հայրենասերներ: Դուք ավելի լավ է ընդունեք, որ մենք ստախոսներ ենք, ընտանիք, երեխաներ ունենալը թույլատրելի պատրվակ չէ` ոչինչ չանելու համար: Ես ինքս էլ ունեմ ընտանիք և երեխաներ, թող նրանք զոհվեն երկրի և ցեղասպանության համար` ի հիշատակ նրանց, ում կոտորածի են ենթարկել: Ոտքի ելե´ք և առաջ շարժվե´ք, եկե´ք մեռնենք և մեր հայրենիքը թող ապրի, եկե´ք ինքներս վրեժ լուծենք մարդասպաններից, եկե´ք վերացնենք նրանց հետքերը»:

The reproach of a Muslim: A century old response to the modern statements
Recently the Prime Minister of Turkey Recep Tayyip Erdogan appeared with a statement saying that "A Muslim can never commit genocide". It is more correct to say that even the Muslims condemned and protested against inhuman treatment of Armenians during the genocide. A vivid examples of such demarches could be the texts of the Persian writer Jamalzadeh, Arab lawyer Fayez al Ghusein and edicts of Mecca's sheriff Hussein, and many others, who referred to horrible massacres of Armenians in the Ottoman Turkey and expressed their anger, noting that the killing and violation of the innocent women and children are against the principles of Islam and Koran.
Horrible massacres of Armenians in Adana city in 1909 also created a protest among some Muslim and Turkish intellectuals. Among them was also Egyptian poet with Turkish origin, Wuali ad din Yakun, who published his little known protest letter in the Egyptian journal Moukhatan, on 16/29 April, 1909.
Those lines could be the best answer to the recent statements of the Prime Minister of Turkey.
THE REPROACH OF A MUSSULMAN
"O Islam! You did not fear God, you were not ashamed of men, when you looked upon your Christian Brothers as enemies, and killed them; your act is a that amongst you there is not one single clear-minded Islam, possessing a noble heart. O ye unjust people! Did not your hands tremble? What did you expect to gain by these massacres such as one has never seen in the history even of the most barbarous people? Woe be to mothers who gave you life, you are the shame of the country that has nourished you with its fruits, that has quenched your thirst with the water of its rivers, and which has sheltered you under the shadow of its trees.
"O Islam! The heavy turbans with which you have adorned your heads have served you as instruments for deceiving the ignorant people; your head-dress, descending down to your mouths, will close your eyes and poison you.
"God, Mahomet and the Koran are irresponsible, they do not authorize you to commit evil deeds, show me the books and laws which have allowed you to undertake such butcheries of which you were the instigators. We know no religion which permits such atrocities and if perchance there had been one, we would flee it and detest it; we do not wish to be guilty, and desire to remain pure as God in heaven.
"O Turks! The world was marveling and the earth was celebrating your praises; the blood flowing in my veins, flows also in yours and I said to myself, 'Since God has kindly allowed me to be born a Turk, I must also die a Turk,' but to-day I blush with shame and wish to hide myself that the world may no longer see me; I wish there existed between you and me, that which exists between you and your conscience, that is to say the Human pity; I should have preferred that the blood, which drove you to commit fratricidal actions, did not flow in my veins; I am not alone to say so, all the good Osmanlis are with me, all those who respect mankind.
"O Osmanlis! Are you not at all astonished? Do you not see where we are going? At the moment of your reading these lines, they are massacring our unfortunate brothers, they are burning their houses and they are inflicting on them tortures that no human being ever before endured. We are looking on to-day at the spectacle of a nation whose only fault has been a limitless confidence and gratitude towards their compatriots and neighbors who are cutting to-day its throat, as one kills sheep; red blood is flowing down on to a page of the Ottoman History.
"O Poets! Writers! Put aside dreams and descriptions of dark hair, of rosy cheeks, etc., etc., rise with me and condemn, as justice demands, the dark deeds and red days. Use at last your pens in describing the committed atrocities to condole the stricken; the writers must also feel themselves, in order to express well the facts and make the reader listen and understand and feel them too. By the blood shed we have gone back to primitive savagery. It is therefore on these conditions that the drama should be written.
"What a pity! This poor nation, beside whom we lived for centuries, is dying to-day, a victim of our animosity.
"Rise friends of Liberty. - You are few in number, the fanatics and the ignorant are numerous. If there was no hope of dispersing them to avenge our massacred brothers, death would be the least thing to follow the steps of the martyrs. We are living in an atmosphere so vicious, that we must get out of it by death; we are lost by our vanity and our false merits, it is not a pleasant thing to live under these conditions.
"O Nations in the West. - Speak against us, for we deserve it, but when you use the pen, remember that there are Ottomans crying red tears and who do not desire this life and who do not at all approve of what took place in the East.
"O Ottomans living in Egypt. - Hasten to form a union with the aim of installing this beautiful land of Turkey in its Governmental laws and in justice, and let us all hurry, as volunteers to Anatolia. I am not the only one to say so, several have had the same idea, but it is absolutely indispensable to work for that end. Let us hasten to Adana and elsewhere let us put out all the conflagrations in that country, let us rise on those mountains, to protect those who have escaped and stricken, to avenge those who have for ever disappeared; if we do not act thus, later on, we shall not have the right to call ourselves patriots. You had rather owned that we are liars; to have a family, children, is not an admissible excuse for remaining inert. I myself have a family and children, let them be victims for a country and a holocaust in memory of those butchered, massacred! Rise and forward! Let us die and let the Fatherland live; let us avenge ourselves of the assassins, let us destroy all trace of them.