ՆԱՆՍԵՆԸ ՈՐԲԱՔԱՂԱՔՈՒՄ ՀԱՅ ԵՐԵԽԱՆԵՐԻ ՀԵՏ
Լուսանկարում նորվեգացի բևեռախույզ, մեծ մարդասեր Ֆրիտյոֆ Նանսենն է: 1925 թվականին Սովետական Հայաստան կատարած իր այցի ընթացքում նա Ալեքսանդրապոլի որբանոցներից մեկում ծանոթանում է որբերի խնամքի պայմաններին: Ճաշի մատուցման ժամն է. Նանսենը չի վարանում և անձամբ ուտում է այն ապուրը, որը տրվում է երեխաներին՝ ցանկանալով պատկերացում կազմել սննդի որակի մասին: Սա խոսուն վկայությունն է այն բանի, թե ինչպիսի լրջությամբ ու սրտացավությամբ էր մոտենում Նանսենն իր առաքելությանը:
Ֆրիտյոֆ Նանսենի գործունեության մեջ կարևոր տեղ է զբաղեցրել հայանպաստ աշխատանքը. նա եռանդուն ջանքեր գործադրեց հայ գաղթականների վիճակը բարելավելու համար:
Որպես Ազգերի լիգայի գերագույն հանձնակատար` Ֆրիտյոֆ Նանսենը 1925 թվականին մեկնում է Սովետական Հայաստան` տեղում ուսումնասիրելու հայ գաղթականների տեղավորման և նրանց համար տանելի պայմաններ ստեղծելու հարցը: Հայաստանի տարբեր շրջաններ կատարած այցերի ժամանակ մեծ հայասերը չէր կարող շրջանցել Ալեքսանդրապոլ քաղաքը, որն այն ժամանակ Մեծ եղեռնից մազապուրծ հայ որբերի խնամքի կազմակերպման հիմնական կենտրոնն էր. այստեղ էին գտնվում Մերձավոր Արևելքի ամերիկյան նպաստամատույց կոմիտեի «Սևերսկի», «Կազաչի պոստ», «Պոլիգոններ» մեծ որբանոցները: Նանսենի այցելության ժամանակ Ալեքսանդրապոլում կային շուրջ 20 հազար հայ որբեր:
Վերադառնալով Ժնև և տեսնելով, որ Ազգերի լիգան դանդաղում է հայ գաղթականության հայրենադարձման հարցում, Նանսենն ինքն է տարբեր ուղիներով անհրաժեշտ միջոցներ հայթայթում և տրամադրում՝ 7 հազար հայ գաղթականների հայրենադարձությունը կազմակերպելու համար:
«Հայ ժողովուրդը, հազիվ դուրս գալով համաշխարհային պատմության մեջ չտեսնված-չլսված աղետից, ծառեր է տնկում, ջրանցքներ ու էլեկտրակայաններ կառուցում... Հայ ժողովուրդն իր հազարամյա պատմությամբ ու մշակույթով, իր անօրինակ խիզախությամբ և անսովոր եռանդով, աշխատասիրությամբ կվերածնվի և իր երկիրը կկառուցի»:

НАНСЕН В ГОРОДЕ СИРОТ С АРМЯНСКИМИ ДЕТЬМИНОРВЕЖСКИЙ АРМЯНОФИЛ ФРИТЬОФ НАНСЕН РОДИЛСЯ 10 ОКТЯБРЯ
Фотопортрет норвежского полярного исследователя, великого гуманиста Фритьофа Нансена. В 1925 г. во время визита в Советскую Армению в одном из сиротских приютов Александрополя он ознакомился с условиями ухода за детьми. Было время обеда. Желая убедиться в качестве пищи, Нансен без колебаний съел суп, который давали детям. Это яркое свидетельство того, как серьезно и искренне относился Нансен к своей миссии.
Важное место в деятельности Фритьофа Нансена занимала работа, связанная с помощью армянам. Он приложил огромные усилия для улучшения положения беженцев.
Являясь верховным комиссаром Лиги Наций, в 1925 г. Фритьоф Нансен посетил Советскую Армению, чтобы на месте изучить вопрос размещения армянских беженцев и создания для них сносных условий жизни. Посещая различные области Армении, великий армянофил не мог обойти вниманием город Александрополь, который являлся основным центром организации опеки над армянскими сиротами, чудом спасшимися во время Великой резни. Здесь, в Северском, Казачьем посту и в Полигонах, располагались большие сиротские приюты Американского комитета помощи Ближнему Востоку. Во время посещения Нансена в Александрополе находились около 20 тысяч армянских сирот.
Вернувшись в Женеву и убедившись, что Лига Наций затягивает рассмотрение вопроса возвращения на родину армянских беженцев, Нансен сам различными способами изыскал средства и вложил их в организацию возвращения домой семи тысяч армян.
«Армянский народ, только выбравшись из невиданной и неслыханной в мировой истории катастрофы, сажал деревья, строил каналы и электростанции... Армянский народ благодаря тысячелетней истории и культуре, беспрецедентной храбрости, удивительному рвению и турдолюбию возродится и построит свое государство».