ՀՈԼԻՎՈՒԴԻ ԱՍՏՂ ՋԵՔԻ ԿՈՒԳԱՆԸ ՇՈՐԵՐ Է ՀԱՆՁՆՈՒՄ ՀԱՅ ՈՐԲԵՐԻՆ
Լուսանկարում Հոլիվուդի հայտնի կինոդերասան Ջեքի Կուգանն է կարիքավոր հայերին հագուստ հանձնելու կայանում: Նրան դիմավորում է ամերիկյան նպաստամատույցի աշխատակիցը, ում հագին այդ կազմակերպության համազգեստն է:
Այդպիսի կայաններ ստեղծվեցին Միացյալ Նահանգների բազմաթիվ քաղաքներում:
Դեռևս մանուկ հասակում Ջեքի Կուգանը հայտնի դարձավ հատկապես Չառլի Չապլինի հետ «Փոքրիկը» համր ֆիլմի նկարահանումից հետո: Հաշվի առնելով նրա հռչակը՝ արդեն ճանաչված մանկահասակ դերասանին Մերձավոր Արևելքի ամերիկյան նպաստամատույց կոմիտեն ներգրավեց տարածաշրջանի հազարավոր որբերին օգնելություն ցուցաբերելու գործում:
Ջեքի Կուգանի մասնակցությամբ ողջ Միացյալ Նահանգներով մեկ ստեղծվեցի «Նեստլե» կաթնամթերքի և Հագուստ հանձնելու կայաններ, ուր Ջ. Կուգանի կոչով հազարավոր ամերիկացի երեխաներ հանձնում էին հագուստ և կաթնամթերք: Կուգանն ինքը 1925-ին մարդասիրական օգնությամբ բեռնված նավով հասավ Հունաստան, որտեղ հաստատվել էին հազարավոր հայ երեխաներ, և անձամբ բաշխեց այդ օգնությունը հայ և հույն որբերին: Այս քայլի համար Ջեքի Կուգանը պետական պարգևների արժանացավ Հունաստանի կառավարության կողմից, իսկ հայ որբերը նրա և «Նեստլեի» պատվին նույնիսկ երգ հորինեցին:
«Դուք հրաշալի մի նամակ էիք գրել ինձ... Ես մինչ օրս հիշում եմ, թե ինչպես ճանապարհորդելով Ամերիկայով` պատմում էի բոլորին որբերի և Հունաստանում հաստատված սովյալ երեխաների մասին: Ուրախ եմ, որ Ձեզ դուր է եկել «Nestle»-ն: Որպես պապիկ ես պարտավոր եմ իմ թոռներին պատմել այն երգի մասին, որ դուք ձոնել էիք ինձ, և Ձեր առաջարկի մասինª նրանց այդ երգը ունկնդրելու հնարավորություն ընձեռել: Դա շատ հուզիչ գաղափար է...»:

ГОЛЛИВУДСКАЯ ЗВЕЗДА ДЖЕКИ КУГАН РАЗДАЕТ ОДЕЖДУ АРМЯНСКИМ СИРОТАМ
Известный голливудский актер Джеки Куган в пункте сбора одежды для нуждающихся армянских детей-сирот. Его встречает сотрудница Американского комитета помощи, одетая в униформу организации.
Такие пункты сбора были созданы в многочисленных городах США.
С раннего возраста, после экранизации немого фильма Чарли Чаплина “Малыш”, Джеки Куган стал известным. Учитывая популярность малолетнего актера, Американский комитет помощи Ближнему Востоку вовлек его в работы по оказанию помощи тысячам сирот этого региона.
С участием Джеки Кугана по всей территории США были созданы пункты сбора одежды и молочных продуктов “Нестле”, где по призыву Кугана тысячи американских детей приносили одежду и молочные продукты. Сам Куган в 1925 году на корабле с грузом гуманитарной помощи прибыл в Грецию. Здесь нашли пристанище тысячи армянских детей, и Джеки Куган собственноручно раздал гуманитарную помощь армянским и греческим детям-сиротам. За этот поступок правительство Греции вручило Джеки Кугану государственную награду, а армянские сироты в честь него и “Нестле” сочинили песнью.
“ Вы написали мне одно замечательное письмо… Я до сих пор помню, как путешествуя по Америке я всем рассказывал о голодающих детях-сиротах, обосновавшихся в Греции. Я рад, что Вам понравился “Нестле”. Как дедушка я обязан рассказать своим внукам о той песне, которую вы посвятили мне, а также предложить им послушать эту песню. Это очень трогательная идея …”
Отрывок из письма Джеки Кугана, адресованного армянской сиротке Вержине Егиян, нашедшей приют в Греции.