ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԹԱՆԳԱՐԱՆ-ԻՆՍՏԻՏՈՒՏԸ ՓՈԽԸՄԲՌՆՄԱՆ ՀՈՒՇԱԳԻՐ ՍՏՈՐԱԳՐԵՑ ՀԱՐԱՎԱՅԻՆ ԿԱԼԻՖՈՌՆԻԱՅԻ ՀԱՄԱԼՍԱՐԱՆԻ ՇՈԱ ՀԻՄՆԱԴՐԱՄԻ ՀԵՏ
11.04.2015
Ապրիլի 10-ին Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը և ՀԿՀ Շոա հիմնադրամի տնօրեն Ստեֆան Սմիթը ստորագրեցին փոխըմբռնման հուշագիր, որը ճանապարհ է հարթում երկու կազմակերպությունների միջև ապագա համագործակցության համար:
ՀԿՀ Շոա հիմնադրամի՝ Հայոց ցեղասպանության նոր հավաքածուի առաջին 60 հարցազրույցները 2015-ի ապրիլի 24-ին՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին, կինդեքսավորվեն և հասանելի կդառնան Պատմության վիզուալ արխիվում: Հարցազրույցները հայկական Ֆիլմ հիմնադրամի՝ 400 հարցազրույց Հայոց ցեղասպանության ականատեսների և վերապրողների հետ հավաքածուի մի մասն են, որոնք նկարահանել է կինոռեժիսոր Ժ. Միքայել Հակոբյանը սկսած 1970-ականներից:
ՀՑԹԻ-ի և ՀԿՀ Շոայի միջև կնքված Փոխըմբռնման հուշագիրը ՀՑԹԻ-ի համար լիակատար հասանելիություն կապահովի Պատմության վիզուալ արխիվի նյութերին: Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում այցելուներն ու գիտնականները կկարողանան դիտել բոլոր 52,000 վկայությունները, այդ թվում՝ Հոլոքոստի, Ռուանդայի ցեղասպանության և Հայոց ցեղասպանության հավաքածուները: Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը Շոա հիմնադրամի հետ կհամագործակցի նաև կրթական և հետազոտական ծրագրերում, ինչպես նաև կուսումնասիրվի Հայոց ցեղասպանության հավաքածուն նոր կամ արդեն գոյություն ունեցող վկայություններով հարստացնելու հնարավորությունը:
Սույն համաձայնագրի ստորագրումը տեղի ունեցավ ուրբաթ առավոտյան ՀԿՀ համալսարանական ակումբում կազմակերպված ընդունելության ժամանակ: Շոա հիմնադրամի տնօրեն Ստեֆան Սմիթն իր խոսքում նշեց, որ ՀՑԹԻ-ն հսկայական նշանակություն ունի հիմնադրամի համար, քանի որ թանգարանը կապահովի Պատմության վիզուալ արխիվի կենսունակությունը Երևանում:
Պարոն Դեմոյանն իր խոսքում նշեց, որ սա յուրահատուկ առիթ է իր և թանգարանի համար: «Գերզբաղված այս ամսում, երբ պատրաստվում ենք նոր թանգարանային ցուցադրության, ինչպես նաև Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման նպատակով ժամանակավոր ցուցադրություններ կազմակերպումն աշխարհի տարբեր երկրներում, շատ կարևոր է այս համաձայնագրի ստորագրումը և Շոա հիմնադրամի հետ արդյունավետ համագործակցություն սկսելը»:
Դեմոյանն ասաց. «Այս հուշագիրը թղթի վրա չի մնա: Մեր ստորագրությունները զարկ են տալիս կարևոր նշանակություն ունեցող գործընթացների՝ հետազոտությունների, ուսումնասիրությունների, հիշողության պահպանման և համագործակցության»:
Իր հերթին Ս. Սմիթը հայտարարեց. «Մենք մեծապես ցանկանում ենք ապահովել, որ Ժ. Միքայել Հակոբյանի կողմից հավաքված այս վկայությունները տասնամյակներ անց լսելի դառնան աշխարհին: Չկա ավելի հարմար տեղ այս գործն իրականացնելու համար, քան Երևանը: Այն հիշողության վայր է, մի վայր որտեղից բխում է պատմությունը, վայր, որը Ձեր ղեկավարությամբ, ապահովում է, որ հետազոտությունն ու կրթությունը, որոնք նաև մեր ինստիտուտի հիմքերն են, իսկապես արմատավորեն այս վկայություններն աշխարհում»:

On April 10, Hayk Demoyan, director of the Armenian Genocide Museum & Institute and Stephen Smith, director of the USC Shoah Foundation, signed a memorandum of understanding that paves the way for future collaboration between the two organizations.
The first 60 interviews from USC Shoah Foundation’s new Armenian Genocide Collection will be indexed and available to view in the Visual History Archive on April 24, 2015, the 100th anniversary of the genocide. These interviews are part of the Armenian Film Foundation’s collection of 400 interviews of Armenian Genocide survivors and witnesses recorded by filmmaker J. Michael Hagopian beginning in the 1970s.
The memorandum of understanding between USC Shoah Foundation and AGMI is an agreement to make AGMI a full access site of the Visual History Archive, so visitors and scholars in Yerevan can view all 52,000 testimonies, including the Holocaust, Rwandan Genocide and Armenian Genocide collections, on-site at the museum. AGMI will also collaborate on research and educational projects with USC Shoah Foundation and explore the possibility of expanding the Armenian Genocide Collection with new or existing testimony.
Mr. Demoyan and Mr. Smith signed the memorandum of understanding at a reception Friday morning at USC’s University Club. Smith said working with AGMI is vital to USC Shoah Foundation’s mission, because the museum will provide the appropriate context for the Visual History Archive to live in Yerevan.
Demoyan said the occasion was very special to him and the museum. In the midst of a very busy month, opening new exhibitions and traveling around the world to commemorate the Armenian Genocide Centennial, it is important to celebrate the signing of the memorandum and begin a fruitful partnership with USC Shoah Foundation.
“This will not stay on the paper,” Demoyan said. “Our signatures are triggering something important, triggering the process of research, preservation, study and cooperation.”
“We are deeply dedicated to ensuring that those testimonies collected by J. Michael Hagopian over those many decades find their voice in the world. There is no better or more appropriate place to do that than in Yerevan itself,” Smith said. “It’s a place of memory, a place where history emanates from, and, through your leadership, ensures that research and education, which are the fundamentals of our institute too, really ground these testimonies in the world.”