ԱՎՍՏՐԻԱ-ՀԱՅԱՍՏԱՆ ՊԱՏԳԱՄԱՎՈՐԱԿԱՆ ԲԱՐԵԿԱՄՈՒԹՅԱՆ ԽՄԲԻ ՂԵԿԱՎԱՐԻ ԳԼԽԱՎՈՐԱԾ ՊԱՏՎԻՐԱԿՈՒԹՅՈՒՆՆ ԱՅՑԵԼԵԼ Է ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՀՈՒՇԱՀԱՄԱԼԻՐ
Հայաստանում գտնվող Ավստրիայի Ազգային խորհրդի Ավստրիա-Հայաստան պատգամավորական բարեկամության խմբի ղեկավար Գուդրուն Քուգլերի գլխավորած պատվիրակությունը մայիսի 11-ին ԱԺ Հայաստան-Ավստրիա բարեկամական խմբի ղեկավար Վիկտոր Ենգիբարյանի և «Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամի տնօրեն Հարություն Մարությանի ուղեկցությամբ այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր:
Հյուրերը ծաղիկներ են դրել անմար կրակի մոտ, հարգել Հայոց ցեղասպանության Սուրբ նահատակների հիշատակը: Այնուհետև, ավստրիացի խորհրդարանականները եղել են Հայոց ցեղասպանության թանգարանում, ծանոթացել ցուցանմուշներին, գրառում կատարել Պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում:
Ընդգծելով, որ Ավստրիան Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել է 2015 թվականին՝ Գուդրուն Քուգլերը նշել է. «Ողբերգություն է, որ աշխարհի շատ երկրներ դեռեւս չեն ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, պետք է պայքարենք ճանաչման ուղղությամբ: Աննկարագրելի է, թե ինչ է կատարվել հայ ազգի հետ»:

THE HEAD OF AUSTRIA-ARMENIA PARLIAMENTARY FRIENDSHIP GROUP VISITED THE ARMENIAN GENOCIDE MEMORIAL
On 11 May, the delegation headed by Gudrun Kugler, the head of the Austria-Armenia Parliamentary Friendship Group of Austrian National Council, visited the Armenian Genocide Memorial Complex. The delegation was accompanied by Viktor Yengibaryan, the head of the NA Armenia-Austria Friendship Group, and Harutyun Marutyan, the Director of “The Armenian Genocide Museum-Institute” Foundation.
The guests put flowers at the eternal fire and honored the memory of the innocent martyrs with a minute of silence. Then Austrian parliamentarians had a visit to the museum, got acquainted with the exhibits and wrote a note in the Memory Book of honorable guests.
Emphasizing that Austria recognized the Armenian Genocide in 2015, Gudrun Kugler mentioned: “It is a tragedy that many countries in the world have not yet recognized the Armenian Genocide; we must fight for this recognition. Words cannot describe what happened to Armenian nation.”