Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և Ֆրանսիայի Հանրապետության Նախագահ Ֆրանսուա Օլանդն այցելեցին Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր
12.05.2014
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրավերով մայիսի 12-ին երկօրյա պետական այցով Հայաստանի Հանրապետություն ժամանած Ֆրանսիայի Հանրապետության Նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը և նրան ուղեկցող ֆրանսիական պատվիրակությունը այցելեցին Ծիծեռնակաբերդ՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր: Հայաստանի և ֆրանսիայի նախագահները ծաղկեպսակներ դրեցին Մեծ եղեռնի զոհերի հուշարձանին:
Ֆրանսիայի Նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը և ֆրանսիական պատվիրակության անդամները ծաղիկներ դրեցին Մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին անմեղ զոհերի հիշատակը:
Այնուհետև Ֆրանսիայից ժամանած պատվիրակության անդամները շրջայց կատարեցին Հիշողության պուրակում, որտեղ Նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը արծաթափայլ եղևնի տնկեց:
ՀՑԹԻ տնօրեն Հայկ Դեմոյանը Ֆրանսիայի առաջնորդին հանձնեց թանգարան այցելող բարձրաստիճան հյուրերին տրվող Ոսկե մեդալ և Ֆրանսիայի կողմից 2001 թվականին Հայոց ցեղասպանությունն առանձին օրենքով պաշտոնապես ճանաչող օրենքի սիմվոլիկ փաստաթուղթ՝ տպագրված ապրիլի 24-ին անմար կրակի մոտ դրված ծաղիկների թերթիկներից վերամշակված թղթի վրա:

The Presidents of Armenia and France Lay Wreath at the Memorial of the Armenian Genocide Victims
The delegation headed by the President of France Francois Hollande who is on an official visit to Armenia and President of Armenia Serzh Sargsyan visited Tsitsernakaberd Memorial Complex on May 12, 2014. The presidents of Armenia and France laid wreaths at the Genocide Memorial.
Francois Hollande and the accompanying delegation laid flowers at the eternal fire and observed a minute of silence in the memory of the innocent victims. At the end of the visit President of the French Republic planted a fir at the Memorial Alley of Tsitsernakaberd Memorial Complex.
Director of AGMI Hayk Demoyan handed to the leader of France a Gold Medal, which is awarded to distinguished guests of the museum, along with a symbolic copy of the law by which France officially recognized the Armenian Genocide in 2001. The copy was printed on paper made from recycled flower petals laid to the eternal flame in Tsitsernakaberd on April 24.