Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և Ֆրանսիայի Հանրապետության Նախագահ Ֆրանսուա Օլանդն այցելեցին Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր
12.05.2014
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրավերով մայիսի 12-ին երկօրյա պետական այցով Հայաստանի Հանրապետություն ժամանած Ֆրանսիայի Հանրապետության Նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը և նրան ուղեկցող ֆրանսիական պատվիրակությունը այցելեցին Ծիծեռնակաբերդ՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր: Հայաստանի և ֆրանսիայի նախագահները ծաղկեպսակներ դրեցին Մեծ եղեռնի զոհերի հուշարձանին:
Ֆրանսիայի Նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը և ֆրանսիական պատվիրակության անդամները ծաղիկներ դրեցին Մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին անմեղ զոհերի հիշատակը:
Այնուհետև Ֆրանսիայից ժամանած պատվիրակության անդամները շրջայց կատարեցին Հիշողության պուրակում, որտեղ Նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը արծաթափայլ եղևնի տնկեց:
ՀՑԹԻ տնօրեն Հայկ Դեմոյանը Ֆրանսիայի առաջնորդին հանձնեց թանգարան այցելող բարձրաստիճան հյուրերին տրվող Ոսկե մեդալ և Ֆրանսիայի կողմից 2001 թվականին Հայոց ցեղասպանությունն առանձին օրենքով պաշտոնապես ճանաչող օրենքի սիմվոլիկ փաստաթուղթ՝ տպագրված ապրիլի 24-ին անմար կրակի մոտ դրված ծաղիկների թերթիկներից վերամշակված թղթի վրա:

Президенты Армении и Франции посетили мемориал жертвам Геноцида армян в Цицернакаберде
Делегация во главе с президентом Франции Франсуа Олландом 12 мая 2014 года посетила мемориал жертвам Геноцида в Цицернакаберде. Президенты Армении и Франции возложили венки к мемориалу жертвам Геноцида. Президент Франции и члены делегации возложили цветы к вечному огню и почтили память жертв Геноцида минутой молчания.
После этого члены французской делегации посетили Аллею памяти, где Президент Франсуа Олланд посадил серебристую ель.
Директор МИГА Гайк Демоян вручил лидеру Франции Золотую медаль, которая вручается высокопоставленным гостям музея, а также символическую копию закона, которым Франция в 2001 году официально признала Геноцид армян, напечатанную на бумаге, изготовленную из переработанных лепестков цветов, возложенных к вечному огню в Цицернакаберде 24 апреля.
Президент Франции Франсуа Олланд находится с трехдневным государственным визитом в Армении по приглашению президента Армении Сержа Саргсяна.