ՀՑԹԻ-ի ԳԻՏԱԺՈՂՈՎՆԵՐԻ ԴԱՀԼԻՃՈՒՄ ՏԵՂԻ ՈՒՆԵՑԱՆ ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ 100-րդ ՏԱՐԵԼԻՑԻՆ ԸՆԴԱՌԱՋ ԻՐԱԿԱՆԱՑՎԵԼԻՔ ԱՇԽԱՏԱՆՔՆԵՐԻՆ ՆՎԻՐՎԱԾ ԽՈՐՀՐԴԱՐԱՆԱԿԱՆ ԼՍՈՒՄՆԵՐ
13.06.2014
ՀՑԹԻ-ի գիտաժողովների դահլիճում 2014 թ. հունիսի 13-ին տեղի են ունեցել «Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման և դատապարտման գործընթացը խթանելու և Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ իրականացվելիք աշխատանքները և խորհրդարանական մասնակցության հնարավորությունները» թեմայով ՀՀ Ազգային ժողովի լսումներ:
Նիստը կազմակերպված էր ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի և ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովների համատեղ նախաձեռնությամբ:
Խորհրդարանական լսումների ժամանակ զեկույցներով հանդես եկան ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, ՀՀ սփյուրքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանը, ՀՑԹԻ-ի տնօրեն , Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի քարտուղար Հայկ Դեմոյանը, ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը, ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանը:
Նիստի ընթացքում քննարկվեցին ծրագրեր և նախաձեռնություններ Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ աշխհարի տարբեր երկրներում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման թեմայի հանրայնացման հնարավորությունները և դրանց նախադեպերի դրսևորումները խորհրդարաններում, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպություններում ու երկկողմ հարաբերություններով նախատեսվող աշխատանքների շրջանակը և այլն:

Парламентские слушания на тему “Возможности парламентского участия в процессе международного признания и осуждения Геноцида армян, а также в работах в преддверии столетия Геноцида армян” состоялись в зале конференций МИГА 13 июня. Заседание было организовано по совместной инициативе постоянных комиссий НС РА по внешним сношениям и по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта.
В ходе слушаний выступили министр иностранных дел РА Эдвард Налбандян, министр диаспоры РА Грануш Акопян, руководитель аппарата президента РА Виген Саргсян, директор МИГА и секретарь госкомиссии по координации мероприятий к 100-летию Геноцида армян Гайк Демоян, председатель постоянной комиссии НС РА по внешним сношениям Артак Закарян, председатель постоянной комиссии НС РА по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта Артак Давтян.
В ходе заседания были обсуждены программы и инициативы по донесению до международной общественности темы признания и осуждения Геноцида армян в преддверии его 100-летней годовщины в различных странах мира, возможности обсуждения данных тем в парламентах, также были обсуждены рамки работ, предусмотренные двусторонними отношениями, а также договоренностями с международными организациями.