ՀՑԹԻ-ի ԳԻՏԱԺՈՂՈՎՆԵՐԻ ԴԱՀԼԻՃՈՒՄ ՏԵՂԻ ՈՒՆԵՑԱՆ ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ 100-րդ ՏԱՐԵԼԻՑԻՆ ԸՆԴԱՌԱՋ ԻՐԱԿԱՆԱՑՎԵԼԻՔ ԱՇԽԱՏԱՆՔՆԵՐԻՆ ՆՎԻՐՎԱԾ ԽՈՐՀՐԴԱՐԱՆԱԿԱՆ ԼՍՈՒՄՆԵՐ
13.06.2014
ՀՑԹԻ-ի գիտաժողովների դահլիճում 2014 թ. հունիսի 13-ին տեղի են ունեցել «Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման և դատապարտման գործընթացը խթանելու և Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ իրականացվելիք աշխատանքները և խորհրդարանական մասնակցության հնարավորությունները» թեմայով ՀՀ Ազգային ժողովի լսումներ:
Նիստը կազմակերպված էր ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի և ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովների համատեղ նախաձեռնությամբ:
Խորհրդարանական լսումների ժամանակ զեկույցներով հանդես եկան ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, ՀՀ սփյուրքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանը, ՀՑԹԻ-ի տնօրեն , Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի քարտուղար Հայկ Դեմոյանը, ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը, ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանը:
Նիստի ընթացքում քննարկվեցին ծրագրեր և նախաձեռնություններ Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ աշխհարի տարբեր երկրներում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման թեմայի հանրայնացման հնարավորությունները և դրանց նախադեպերի դրսևորումները խորհրդարաններում, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպություններում ու երկկողմ հարաբերություններով նախատեսվող աշխատանքների շրջանակը և այլն:

On 13 June 2014, RA Parliamentary hearings titled “Promoting the process of international recognition and condemnation of the Armenian Genocide and the scheduled works dedicated to 100th Anniversary of Armenian Genocide and the parliamentary participation opportunities” were held in the conference hall of AGMI.
The meeting was organized by the joint initiative of the Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sports Affairs and Foreign Affairs Committees of RA National Assembly.
During the Parliamentary hearings reports were made by RA Minister of Foreign Affairs Edward Nalbandyan, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan, RA President's Chief of Staff Vigen Sargsyan, director of AGMI and Secretary of the State Commission on the Commemoration of the 100th Anniversary of the Armenian Genocide Hayk Demoyan, RA Chairman of the NA Standing Committee on Foreign Affairs Artak Zakaryan, RA Chairman of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sports Affairs Artak Davtyan.
The meeting discussed the projects and Initiatives about the opportunities of outreach the theme of recognition and the condemnation of the Armenian Genocide in different countries of the world and the manifestations of those precedents in parliaments, as well as the intended scope of work in international organizations and bilateral relations.