ԷՍՏՈՆԻԱՅԻ ԱԳ ՆԱԽԱՐԱՐՆ ԱՅՑԵԼԵՑ ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՀՈՒՇԱՀԱՄԱԼԻՐ
Այսօր Էստոնիայի ԱԳ նախարար Սվեն Միքսերը Հայաստանի ԱԳ փոխնախարար Կարեն Նազարյանի, Էստոնիայում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Մկրտչյանի ուղեկցությամբ այցելեց Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր:
Էստոնիայի ԱԳ նախարարը ծաղկեպսակ դրեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշարձանին, ծաղիկներ խոնարհեց հավերժական կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգեց Սուրբ նահատակների հիշատակը։
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանն Էստոնիայի ԱԳ նախարար Սվեն Միքսերին ներկայացրեց Հուշահամալիրի կառուցման պատմությունը:

Сегодня министр иностранных дел Эстонии Свен Миксер в сопровождении заместителя министра иностранных дел Армении Карена Назаряна, а также чрезвычайного и полномочного посла Армении в Эстонии Тиграна Мкртчяна посетил мемориал Геноцида армян.
Министр иностранных дел Эстонии возложил венок к мемориалу, посвященному жертвам Геноцида армян, и цветы к вечному огню, минутой молчания почтив память святых мучеников.
Директор Музея-института Геноцида армян Гайк Демоян представил министру иностранных дел Эстонии Свену Миксеру историю строительства мемориала.