«Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի նախաշեմին» խորագրով միջազգային համաժողով Բուենոս Այրեսում
Ապրիլի 9-11-ը Բուենոս Այրեսում` Բորխեսի մշակութային կենտրոնում, Արգենտինայում ՀՀ դեսպանության հովանու ներքո անցկացվեց «Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի նախաշեմին» խորագրով միջազգային համաժողով, որը կազմակերպել էին Բուենոս Այրեսի պետական համալսարան Ցեղասպանության ուսումնասիրությունների կենտրոնը և Բուենոս Այրեսի Հայոց ցեղասպանության հիշատակի հիմնադրամը:
Միջազգային համաժողովին մասնակցում էին Արգենտինայի, Հայաստանի, ԱՄՆ-ի, Մեքսիկայի, Բրազիլիայի, Ֆրանսիայի, Շվեյցարիայի, Թուրքիայի համալսարանական, ակադեմիական և գիտահետազոտական ինստիտուտների ներկայացուցիչներ:
Համաժողովին իրենց մասնակցությունն ունեցան նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի փոխտնօրեն, պ.գ.թ. Սուրեն Մանուկյանը և գիտաշխատող Նաիրա Մելիքսեթյանը: Սուրեն Մանուկյանն ելույթ ունեցավ «Դյուրացնելով սպանության գործընթացը: Ապամարդկայնացումն իբրև որոշիչ գործոն» թեմայով, իսկ Նաիրա Մելիքսեթյանը ներկայացրեց «Տեղահանության ժամանակավոր օրենքը որպես ցեղասպանական քաղաքականության մաս» զեկույցը:
Համաժողովի ընթացքում անցկացրեցին քննարկումներ ցեղասպանությանն առնչվող իրավական, քաղաքական թեմաների վերաբերյալ, ինչպես նաև հատուկ անդրադարձ եղավ ժխտողականությանն ու դպրոցներում ցեղասպանության թեմայի դասավանդման խնդիրներին:

Международная конференция «В канун столетней годовщины Геноцида армян» в Буэнос-Айресе
Международная конференция «В канун столетней годовщины Геноцида армян» состоялась с 9-11 апреля в Буэнос-Айресе, в Культурном центре им. Борхеса, под патронатом посольства РА в Аргентине. Конференция была организована Центром исследований геноцида Государственного университета Буэнос-Айреса и Фондом памяти Геноцида армян.
В конференции приняли участие представители университетов, академических и научно-исследовательских институтов Аргентины, Армении, США, Мексики, Бразилии, Франции, Швейцарии, Турции.
В работе конференции приняли участие также заместитель директора МИГА , кандидат исторических наук Сурен Манукян и научный сотрудник МИГА Наира Меликсетян.
Сурен Манукян выступил с докладом «Облегчая процесс убийства. Обесчеловечивание как решающий фактор», а Наира Меликсетян представила доклад «Закон о временном переселении как часть геноцидальной политики».
Состоялись дискуссии по теме геноцида в правовом и политическом контекте. Особое внимание в ходе дискуссии было уделелено отрицанию геноцида и проблемам преподавания темы геноцида в школах.