ՀՑԹԻ ԿՐԹԱԿԱՆ ԲԱԺՆԻ ՂԵԿԱՎԱՐԸ ՄԱՍՆԱԿՑԵԼ Է ԹՈՒՄԱՆՅԱՆԻ ԾՆՆԴՅԱՆ 150-ԱՄՅԱԿԻՆ ՆՎԻՐՎԱԾ ԳԻՏԱԺՈՂՈՎԻ
Ս/թ. մայիսի 11-ին ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում տեղի ունեցավ Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան 150-ամյակին նվիրված հանրապետական գիտաժողով, որը կազմակերպել էր ԵՊՀ ԻՄ հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետի հայոց լեզվի և գրականության ամբիոնը:
Գիտաժողովին մասնակցել է «Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամի կրթական ծրագրերի բաժնի վարիչ Քրիստինե Նաջարյանը: Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան 150-ամյակին նվիրված հանրապետական գիտաժողովին Քրիստինե Նաջարյանը ներկայացել է «Հովհաննես Թումանյանի որբախնամ գործունեությունը ցեղասպանության տարիներին» զեկույցով:
Գիտաժողովին մասնակցում էին պրոֆեսորներ, դոկտորներ ԵՊՀ-ից, ՀՀ ԳԱԱ Մ. Աբեղյանի անվան գրականության, «Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամի, ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտներից գիտնականներ, գիտաշխատողներ, ՀՀ ԳԱԱ Շիրակի հայագիտական հետազոտությունների կենտրոնից, ինչպես նաև Վանաձորի պետական համալսարանից։
Բացման խոսքով հանդես եկան ԵՊՀ ԻՄ հայոց լեզվի և գրականության ամբիոնի վարիչ, բ.գ.թ. Վաչագան Ավագյանը, որից հետո Տավուշի թեմի առաջնորդ գերաշնորհ Տեր Բագրատ եպիսկոպոս Գալստյանը հանապազօրյա աղոթքով ողջունեց ներկաներին՝ բարի գալուստ մաղթելով Մեծ Բրիտանիայից ժամանած հյուրերին:

THE HEAD OF AGMI EDUCATIONAL DEPARTMENT PARTICIPATED IN A CONFERENCE DEDICATED TO TUMANYAN’S 150TH BIRTH ANNIVERSARY
On May 11, YSU Ijevan branch hosted a republican conference dedicated to Hovhannes Tumanyan's 150th anniversary, organized by the Department of the Armenian Language and Literature, Faculty of Humanities of YSU Ijevan branch.
Christine Najaryan, the head of the Department of Educational Programs of the “Armenian Genocide Museum-Institute” Foundation participated in the conference.
Ms Najaryan has presented a report under the title “Orphan care activities of Hovannes Tumanyan during the Armenian Genocide."
The conference was participated by professors, YSU doctors, researchers from NAS RA Abeghyan Literature Institute, “Armenian Genocide Museum-Institute” Foundation, RA NAS Institute of Archeology and Ethnography, NAS RA Shirak Center for Armenian Studies, as well as Vanadzor State University.
The opening speech was made by Vachakan Avagyan, the head of the Department of the Armenian Language and Literature of YSU Ijevan branch, afterwards Bishop Bagrat Galstyan, the Primate of the Tavoush Diocese, greeted the audience with prayer and welcomed the guests from Great Britain.