ՍՈՂՈՄՈՆ ԹԵՀԼԵՐՅԱՆԻ ԴԱՏԱՎԱՐՈՒԹՅՈՒՆԸ
Այս բացառիկ լուսանկարն արվել է Սողոմոն Թեհլերյանի դատավարության նիստերից մեկի ժամանակ՝ 1921 թվականի հունիսին, Բեռլինում:
Հայերի հանդեպ կատարած ոճրագործությունների համար դատական պատասխանատվությունից խուսափած երիտթուրք հանցագործներին պատժելու նպատակով ձեռնարկվեց «Նեմեսիս» գործողությունը:
1921 թ. մարտի 15-ին Սողոմոն Թեհլերյանը Բեռլինում գնդակահարեց Օսմանյան կայսրության ներքին գործերի նախկին նախարար Թալեաթին: Վերջինս ծպտյալ Գերմանիա էր տեղափոխվել՝ փոխելով արտաքինը և անձնական տվյալները:
1921 թ. հունիսին Բեռլինում կայացավ Սողոմոն Թեհլերյանի դատավարությունը, որը տևեց երկու օր: Դատավարության ընթացքում Թալեաթի դեմ վկայություն տվեցին գերմանացի բարձրաստիճան սպա Լիման ֆոն Սանդերսը, հայտնի հասարակական գործիչ Յոհաննես Լեփսիուսը, ցեղասպանությունը վերապրած հայեր: Ս. Թեհլերյանին պաշտպանում էին Գերմանիայի անվանի իրավաբանները: Դատապաշտպանները Թալեաթի հանցանքը հիմնավորելու համար օգտագործեցին բնօրինակ հեռագրեր, որտեղ Թուրքիայի ներքին գործերի նախկին նախարարը հայերի բնաջնջման և տեղահանության հրամաններ էր տալիս:
Դատավարության ընթացքում բերված փաստերի ու վկայությունների արդյունքում գերմանական դատարանն արդարացրեց Սողոմոն Թեհլերյանին:
Դատավարությանը մասնակցում էր նաև երիտասարդ հրեա իրավաբան Ռաֆայել Լեմկինը, ում կյանքում Թեհլերյանի գործը ճակատագրական նշանակություն ունեցավ. տարիներ անց արդեն փորձառու իրավաբանն ստեղծեց «գենոցիդ» եզրույթը, և նրա անմիջական ջանքերով նորաստեղծ Միացյալ ազգերի կազմակերպության Գլխավոր ասամբլեան 1948 թվականին ընդունեց «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին» կոնվենցիան:
«Ինքը՝ Սողոմոն Թեհլերյանը, միայն խորհրդանիշ է, հյուլե, ում մեջ կենտրոնացված է քամահրված ռասայի ցավը, և ով հուսահատ ինքնապաշտպանության մեջ իր վրեժն է լուծում:»:

СУД НАД СОГОМОНОМ ТЕЙЛЕРЯНОМ
Эта уникальная фотография была сделана в июне 1921 года в Берлине, во время одного из заседаний суда по делу об убийстве министра внутренних дел Османской империи Талаата-паши.
Для наказания младотурецких лидеров, виновных в совершении преступлений против армян и ушедших от наказания, была разработана операция «Немезис». 15 марта 1921 года Согомон Тейлирян в Берлине расстрелял бывшего министра внутренних дел Османской империи Талаата-пашу. Последний перебрался в Германию, где жил в конспиративных условиях, изменив внешний вид и личные данные.
В июне 1921 года в Берлине состоялось судебное заседание по делу об убийстве Талаата-паши, которое длилось два дня. Во время судебного разбирательства против Талаата дали показания высокопоставленный немецкий офицер Лиман фон Сандерс, известный общественный деятель Иоганнес Лепсиус, а также армяне, пережившие Геноцид. Адвокаты для доказательства преступлений Талаата представили оригиналы телеграмм, посредством которых тот отдавал приказы о депортации и уничтожении армян.
На основе приведенных фактов и показаний немецкий суд оправдал С. Тейлиряна. В этих судебных заседаниях участвовал также молодой юрист еврейского происхождения Рафаэль Лемкин, для которого дело Тейлиряна стало судьбоносным. В 1944 г., будучи уже опытным юристом, Р. Лемкин предложил термин «геноцид», дал характеристику этого преступления, и благодаря его усилиям и непосредственному участию Генеральная ассамблея ООН в 1948 году приняла «Конвенцию о предупреждении преступления геноцида и наказании за него».
«Согомон Тейлирян – только символ, частица, в которой сконцентрировалась боль отверженного народа и которая в безнадежной самообороне осуществляет свою месть».