ՀԱՅԿ ԴԵՄՈՅԱՆԻ ԶԵԿՈՒՅՑԸ ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ 100-ԱՄՅԱԿԻ ՀԱՄԱՀԱՅԿԱԿԱՆ ՌԱԶՄԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ՀԱՅԵՑԱԿԱՐԳԻ ՄԱՍԻՆ
2011թ. հուլիսի 13-ին «Ազդակ»-ի «Փյունիկ» սրահում տեղի ունեցավ «Ազդակ»-ի խմբագրության կողմից կազմակերպված մամլո 58-րդ լսարանը, որի թեման էր` «Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի միջոցառումների կազմակերպման համահայկական ռազմավարությունն ու հայեցակարգային մոտեցումները»: Զեկուցմամբ հանդես եկավ Հայոց ցեղասպանություն թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն և Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի քարտուղար Հայկ Դեմոյանը, ով իր ելույթում մանրամասն ներկայացնելով հանձնաժողովի աշխատանքները, մասնավորապես նշեց, որ Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակը առիթ է ամբողջ աշխարհին ցույց տալու մեր համախմբվածությունն ու ներուժը: Իր ելույթում Հայկ Դեմոյանը կարևորել է Հայոց ցեղասպանության դասվանդման խնդիրը` խոսելով գոյություն ունեցող տարբեր մոտեցումների և թե´սփյուռքի, թե´ Հայաստանի համար համընդհանուր, խորքային դասընթացների կազմակերպման անհրաժեշտության մասին: Հայկ Դեմոյանը նշել է նաև, որ գիտական սերնդափոխության խնդիր կա, ուստի պետք է աշխատանքներ տարվեն նոր ցեղասպանագետներ պատրաստելու ուղղությամբ: Իր ելույթում Հայկ Դեմոյանը կարևորելով Հայոց ցեղասպանություն թանգարան-ինստիտուտի բացառիկ նշանակությունը` խոսել է նաև վերջինիս կողմից կազմակերպվող ամենամյա միջոցառումների և տարվող աշխատանքների մասին:

The Presentation of Hayk Demoyan on Pan-Armenian Strategy and Concepts of the 100th anniversary of the Armenian Genocide
On July 13, 2011, in Azdak’s “Pyunik Hall” the 58th hearing was held by the Azdak editorial staff. The theme of the hearing was "The Pan-Armenian Strategy of the organization of events and conceptual approaches of the 100th anniversary of the Armenian Genocide ". During the hearing Hayk Demoyan, Director of the Armenian Genocide Museum-Institute and Secretary of the State Commission on Coordination of the events dedicated to the 100tհ anniversary of the Armenian Genocide, spoke in detail about the activities of the State Commission and emphasized that the 100th anniversary of the Armenian Genocide is a brilliant opportunity to show our solidarity and vigor to the world. Hayk Demoyan, within his speech, noted the importance of Genocide education; he spoke about various approaches as well as the necessity of the creation of specialized courses for teaching the Genocide both in the Diaspora and Armenia. Hayk Demoyan also mentioned that there is an issue with the transitional academic generation and steps must be taken to prepare new genocide scholars. He underlined the exceptional activity of the Armenian Genocide Museum-Institute and the organizing of annual events and its ongoing works.