ԹՈՒՐՔ ՄՏԱՎՈՐԱԿԱՆՆԵՐՆ ԱՅՑԵԼԵՑԻՆ ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԹԱՆԳԱՐԱՆ
Հելսինկի ամառային դպրոցի ավելի քան 50 անդամներ՝ թուրք մտավորականներ, դասախոսներ, ուսանողներ, Ամերիկայի հայկական համագումարի տարածաշրջանային վերլուծաբան Ալին Օզինյանի ուղեկցությամբ այցելեցին Հայոց ցեղասպանության թանգարան: Պատվիրակության անդամներին Հայոց ցեղասպանության պատմության հետ ծանոթացրեց ՀՑԹԻ տնօրեն Հայկ Դեմոյանը:
Պատվիրակության անդամները եղան նաև ՀՑԹԻ ժամանակավոր ցուցադրությունների սրահում, ծանոթացան օրերս բացված «Հայկական սպորտը և մարմնակրթությունը Օսմանյան կայսրությունում» խորագրով ժամանակավոր ցուցադրության հետ:
Հանդիպման վերջում Հելսինկյան ասամբլեայի կազմակերպիչներն առանձին քննարկում ունեցան Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանի հետ:
Պատվիրակության անդամները եղան նաև Մեծ եղեռնի հուշահամալիրում, ծաղիկներ դրեցին և հարգեցին անմեղ զոհերի հիշատակը:
Տեղեկացնենք, որ 2015 թվականի ապրիլից թանգարան են այցելել ավելի քան երեք հարյուր Թուրքիայի քաղաքացիներ:

Members of Helsinki Summer School, more than 50 Turkish intellectuals, lecturers and university students visited Armenian Genocide Museum accompanied with regional analyst of Armenian Assembly in America Alin Ozinian. Director of AGMI Hayk Demoyan presented to the guests the history of Armenian Genocide.
Members of the delegation also visited the temporary exhibition hall and got acquainted with the lately opened exhibition “Armenian Sport and Gymnastics in the Ottoman Empire”.
At the end of the visit organizers of Helsinki assembly had a special discussion with Director of Armenian Genocide Museum-Institute Hayk Demoyan.
They also visited Armenian Genocide Monument where they put flowers and honored the memory of innocent martyrs with a minute of silence.
We would like to inform that since April 2015; more than three hundred Turkish citizens had visited the Armenian Genocide Museum.