ԱՆԱՊԱՏԻՑ ՀԱՎԱՔՎԱԾ ՀԱՅ ՈՐԲԵՐ
Լուսանկարում 1918 թվականին անապատներից հավաքված և Երուսաղեմ տարված հայ որբեր են: Ցնցոտիավոր, բոկոտն և ճաղատ գլուխներով այս տղա երեխաները տարբեր տարիքային խմբերի են: Նրանց մեծ մասը հայերեն չէր խոսում և կորցրել էր իր ազգային ինքնությունը: Որոշ ժամանակ պահանջվեց նրանց վերստին դեպի հայություն դարձի բերելու համար:
1915-1923 թվականներին Հայոց ցեղասպանության հետևանքով հազարավոր հայ երեխաներ որբացան և դավանափոխ եղան: Որբերից շատերը մահացան քաղցից և այդ տարիներին մոլեգնող տարբեր համաճարակներից:
1918 թ. աշնանը՝ Առաջին աշխարհամարտի ավարտից հետո, հայ որբերին անխուսափելի կորստից փրկելու համար գործուն աշխատանքներ իրականացրին հայկական միությունները, հայոց եկեղեցին, անհատները, հատկապես Հայկական լեգեոնի և հայկական կամավորական գնդերի զինվորականները, օտարերկրյա նպաստամատույց կազմակերպությունները (Մերձավոր Արևելքի ամերիկյան նպաստամատույց կոմիտե, Լոնդոնի քաղաքագլխի հիմնադրամ, Դանիացի տիկնանց միություն, ռուսական «Կարմիր խաչ», Ռուսաստանի քաղաքների միություն և այլն), ինչպես նաև միջազգային կազմակերպությունները («Կարմիր խաչ», Ազգերի լիգա):
Հայ որբերին հավաքագրում էին Օսմանյան կայսրության տարբեր հատվածներից, սիրիական անապատներից, ազատագրում մուսուլմանական ընտանիքներից և թուրքական պետական որբանոցներից:
Որբահավաք աշխատանքների շնորհիվ 1918-21 թվականներին հավաքագրվեցին ավելի քան 77.000 հայ երեխաներ, որոնք տեղաբաշխվեցին Թուրքիայի, Կովկասի, Մերձավոր Արևելքի հայկական և օտարերկրյա նպաստամատույց կազմակերպությունների, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գործող պետական որբանոցներում:
«Հազարաւոր հայ մանուկներ գաւառներու մէջ թուրքերու տուները ցրուած էին, մեծ մասամբ իբրև ծառայ, քիչեր` որդեգիր և չափահաս աղջիկներ իբր կին: Զինադադարէն անմիջապէս ետքը այս որբերը որքան կարելի է հաւաքել եւ ազգին դարձնել առաջին պարտականութիւններէս մէկը նկատեցի, ո´չ միայն իբր Պատրիարք, այլ իբր հայ անհատ»:

THE ARMENIAN ORPHANS GATHERED FROM DESERTS
The photo is of the Armenian orphans gathered from deserts and brought to Jerusalem in 1918. These tattered, barefoot and bald headed boys are of different age groups. Most of them did not speak Armenian and had lost their national identity. It took some time to turn them back to their national Armenian identity.
In 1915-1923 as a result of the Armenian Genocide thousands of the Armenian children were left orphans and converted to Islam. Many of them had died of hunger and various epidemics raging at that time.
In autumn 1918, after the end of the World War I, the Armenian associations, the Armenian Church, different individuals, especially soldiers of the Armenian Legion and the Armenian Volunteer Regiments, foreign relief organizations (the American Committee for Relief in the Near East, the Lord Mayor’s Fund of London, the Danish Women's Union, the Russian "Red Cross", the Union of Russian Cities, etc.), as well as international organizations (the “Red Cross”, the League of Nations) carried out active operations to save the Armenian orphans from inevitable loss.
The Armenian orphans were gathered from different parts of the Ottoman Empire, Syrian deserts, freed from the Muslim families and Turkish state orphanages.
As a result of the orphan gathering operations in 1918-21, more than 77.000 Armenian children were gathered and sheltered in the orphanages of the Armenian and foreign relief organizations of Turkey, Caucasus and the Near East as well as state orphanages in the territory of the Republic of Armenia.
“Thousands of the Armenian children were scattered in the villages in the Turkish houses, mostly as servants, very few as adoptees, or adult girls as wives. Just after the armistice, not only as a Patriarch, but as an Armenian individual it was one of my first duties to collect the Armenian orphans and bring them back to the nation”.