ԱՆԱՊԱՏԻՑ ՀԱՎԱՔՎԱԾ ՀԱՅ ՈՐԲԵՐ
Լուսանկարում 1918 թվականին անապատներից հավաքված և Երուսաղեմ տարված հայ որբեր են: Ցնցոտիավոր, բոկոտն և ճաղատ գլուխներով այս տղա երեխաները տարբեր տարիքային խմբերի են: Նրանց մեծ մասը հայերեն չէր խոսում և կորցրել էր իր ազգային ինքնությունը: Որոշ ժամանակ պահանջվեց նրանց վերստին դեպի հայություն դարձի բերելու համար:
1915-1923 թվականներին Հայոց ցեղասպանության հետևանքով հազարավոր հայ երեխաներ որբացան և դավանափոխ եղան: Որբերից շատերը մահացան քաղցից և այդ տարիներին մոլեգնող տարբեր համաճարակներից:
1918 թ. աշնանը՝ Առաջին աշխարհամարտի ավարտից հետո, հայ որբերին անխուսափելի կորստից փրկելու համար գործուն աշխատանքներ իրականացրին հայկական միությունները, հայոց եկեղեցին, անհատները, հատկապես Հայկական լեգեոնի և հայկական կամավորական գնդերի զինվորականները, օտարերկրյա նպաստամատույց կազմակերպությունները (Մերձավոր Արևելքի ամերիկյան նպաստամատույց կոմիտե, Լոնդոնի քաղաքագլխի հիմնադրամ, Դանիացի տիկնանց միություն, ռուսական «Կարմիր խաչ», Ռուսաստանի քաղաքների միություն և այլն), ինչպես նաև միջազգային կազմակերպությունները («Կարմիր խաչ», Ազգերի լիգա):
Հայ որբերին հավաքագրում էին Օսմանյան կայսրության տարբեր հատվածներից, սիրիական անապատներից, ազատագրում մուսուլմանական ընտանիքներից և թուրքական պետական որբանոցներից:
Որբահավաք աշխատանքների շնորհիվ 1918-21 թվականներին հավաքագրվեցին ավելի քան 77.000 հայ երեխաներ, որոնք տեղաբաշխվեցին Թուրքիայի, Կովկասի, Մերձավոր Արևելքի հայկական և օտարերկրյա նպաստամատույց կազմակերպությունների, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գործող պետական որբանոցներում:
«Հազարաւոր հայ մանուկներ գաւառներու մէջ թուրքերու տուները ցրուած էին, մեծ մասամբ իբրև ծառայ, քիչեր` որդեգիր և չափահաս աղջիկներ իբր կին: Զինադադարէն անմիջապէս ետքը այս որբերը որքան կարելի է հաւաքել եւ ազգին դարձնել առաջին պարտականութիւններէս մէկը նկատեցի, ո´չ միայն իբր Պատրիարք, այլ իբր հայ անհատ»:

АРМЯНСКИЕ СИРОТЫ, НАЙДЕННЫЕ В ПУСТЫНЯХ
На фотографии – собранные в 1918 году в пустынях и привезенные в Иерусалим армянские сироты. В лохмотьях, босые, с облысевшими головами – это мальчики разных возрастов. Большинство из них, потеряв национальную идентичность, не говорили по-армянски.
Понадобилось некоторое время, чтобы вернуть их в армянство.
В 1915-1923 годах, в результате Геноцида армян тысячи армянских детей осиротели и были вынуждены отречься от своей веры. Многие сироты умерли от голода и различных эпидемий, свирепствующих в те годы.
Осенью 1918 года, после окончания Первой моровой войны, для спасения армянских сирот от неизбежной гибели активную деятельность развернули армянские организации, армянская церковь, отдельные личности, в частности, солдаты Армянского легиона и армянских добровольческих дружин, иностранные благотворительные организации («Американский комитет помощи Ближнему Востоку», Фонд мэра города Лондона, Союз датских женщин, русский «Красный крест», Союз российских городов и др.), а также международные организации («Красный крест», Лига наций).
Армянских сирот собирали в различных частях Османской империи, в сирийских пустынях, освобождали из мусульманских семей и из турецких государственных сиротских домов.
Благодаря этой деятельности, в 1918-21 годах были собраны более 77 000 армянских детей, которых распределили в сиротские приюты армянских и иностранных благотворительных организаций, находящиеся в Турции, на Кавказе, Ближнем Востоке, а также в государственные сиротские дома на территории Республики Армения.
“Тысячи армянских детей были рассеяны по турецким домам различных провинций. Большинство из них стали слугами, некоторые были усыновлены, а юных девушек брали в жены. Сразу же после заключения мира моей миссией как патриарха и как армянина стало нахождение этих сирот и возвращение их к национальным корням”.