ՄԵԾ ԵՂԵՌՆԸ ՎԵՐԱՊՐԱԾ ԱՎՐՈՐԱ ՄԱՐԴԻԳԱՆՅԱՆԻ ՊԱՏՄՈՒԹՅՈՒՆԸ ՄԱՐՏ ԱՄՍՎԱ ԳԻՐՔ
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը մարտ ամսվա գիրք է ճանաչում Ավրորա Մարդիգանյանի «Հոշոտված Հայաստան» գիրքը, որը ընթերցողին ենք ներկայացնում հայերեն թարգմանությամբ:
Գիրքը ներկայացնում է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած դեռատի հայուհու՝ Ավրորա Մարդիգանյանի (Արշալույս Մարտիկյան) հուշերը իր և իր տարագիր, բռնագաղթյալ ժողովրդի անցած տանջալից, անմարդկային փորձություններով լի ճանապարհի մասին: Վերապրածների հազարավոր հուշ-պատմություններ կան՝ իրենց ժառանգներին փոխանցված, սակայն Ավրորայի պատմությունը ուշագրավ առանձնահատկություն ունի. հրաշքով փրկված Ավրորա Մարդիգանյանը հայտնվում է ԱՄՆ-ում, որտեղ նրա պատմության հիման վրա ստեղծվում և 1918-ին տպագրվում է «Հոշոտված Հայաստան» գիրքը: Նույն թվականին էկրան է բարձրանում բարեգործական նպատակներով նկարահանված «Հոշոտված Հայաստան» («Հոգիների աճուրդ») համր ֆիլմը, որտեղ Ավրորային վիճակված էր մարմնավորելու իր իսկ կերպարը և դառնալու առաջին հայ կինոդերասանուհին:
««Հոշոտված Հայաստան» գիրքը ներկայացնում է Ավրորա Մարդիգանյանի (Արշալույս Մարտիկյան)՝ Արևմտյան Հայաստանի Չմշկածագ գյուղում ծնված մի դեռատի հայուհու հուշապատումը: Ավրորայի նման հազարավոր, միգուցե հարյուրհազարավոր երիտասարդ հայուհիներ կարող էին պատմել երիտթուրքերի կողմից իրագործված հայերի ցեղասպանության տարիներին իրենց ճակատագրի, իրենց ապրած սարսափների ու տառապանքների մասին:
Երևի նման պատմություններ այլևս չգտնվեն. տասնյակհազարավոր աղջիկներ սպանվեցին սիրիական անապատներ տանող ճանապարհներին կամ էլ մինչև իրենց կյանքի վերջը փակված մնացին մուսուլմանական հարեմներում: Կարդալով Ավրորայի պատմությունը՝ կարելի է պատկերացնել, թե ինչպիսին կարող էին լինել մյուսների պատմությունները: Անկասկած, դրանցից յուրաքանչյուրը կարող էր ֆիլմի սցենարի հիմք դառնալ:
Երիտասարդ հերոսուհի Արշալույս-Ավրորան դարձավ այն սերնդի խորհրդանիշը, որը պայքարում էր մահվան ու բռնության դեմ, իսկ հետագա սերունդների համար՝ մարդկային անկոտրում կամքի և չարին հաղթելու վճռականության մարմնացում»,- գրքի նախաբանում գրում է պատմական գիտությունների դոկտոր, ՀՑԹԻ տնօրեն Հայկ Դեմոյանը:

A SURVIVOR OF THE ARMENIAN GENOCIDE AURORA MARDIGANIAN’S LIFE STORY - A BOOK OF MARCH
Every month the Armenian Genocide Museum-Institute announces «Book of the month» on the 100th anniversary of the Armenian Genocide. «Book of the month» should be an important recollection on the Armenian Genocide, exceptional witness accounts and other publications of great interest. The aim of this project is to introduce the wide audience of readers to the unique and almost unknown works, provide information and deeper knowledge on the topic.
The Armenian Genocide Museum-Institute recognizes Aurora Mardiganyan's «Ravished Armenia» a book of March, which is presented to the reader in the Armenian translation. The book presents a young Armenian girl Aurora Mardiganian's ( Arshaluys Martikian ) recollection on the excruciating sufferings and inhuman tortures she and her expelled nation have passed during the Armenian Genocide. There are thousands of survivor’s stories passed to their heirs; however Aurora's story has a unique feature that attracts everyone's attention: rescued by a miracle Aurora found herself in the USA, where the book “Ravished Armenia” was written and published based on her life story in 1918. The same year a silent film «Auction of Souls» made for charitable aims appeared on the screens, where Aurora played herself and became the first Armenian film actress.
In this book Arshaluys (Aurora) Mardiganian, a girl from Chmshkatsag – an Armenian-populated town in the Ottoman Empire - gave a detailed narrative of her terrible experiences during the genocide. Thousands, maybe even hundreds of thousands of the young Armenian girls like Aurora could tell about their fate and sufferings during the Armenian Genocide perpetrated by the Young Turks.
Probably one could not find a story like this: thousands of girls were killed on their ways to the Syrian deserts or were closed in the Muslim harems till the end of their lives. Reading Aurora's story one can imagine what the others' stories would be alike. Undoubtedly, each of them could be a scenario for a film.
Doctor of Historical Sciences, director of the Armenian Genocide Museum-Institute, Hayk Demoyan wrote in the foreword of the book : «The young heroine Arshaluys-Aurora's story served as a symbol of the generation, who had struggled against the violence and death, and became an endorsement of a strong human will and its win upon the evil for new generations».