ԵՎՐԱԽՈՐՀՐԴԱՐԱՆՆ ԸՆԴՈՒՆԵՑ ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ ԲԱՆԱՁԵՎԸ
Ապրիլի 15-ին Եվրոպայի խորհրդարանը ընդնունեց Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևը: Այն առաջարկում և հանձնարարում է ԵՄ անդամ երկրների ազգային խորհրդարաններին ու կառավարություններին համապատասխան բանաձևեր ընդունել և որոշումներ կայացնել երևույթի ճանաչման ու դատապարտման վերաբերյալ:
Սա Եվրոպական խորհրդարանի ընդունած երրորդ փաստաթուղթն է, որը ճանաչում է 1915 թվականին Օսմանյան կայսրության կառավարության կանխամտածած և իրականացրած՝ 1.5 մլն հայերի ցեղասպանությունը: Եվրախորհրդարանը Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող որոշում էր ընդունել դեռևս 2005թ. սեպտեմբերի 28¬ին:
Իսկ 1987 թվականի հունիսի 18-ին նույն կառույցի ընդունած բանաձևում մասնավորապես նշվում է, որ Եվրոպական խորհրդարանը գտնում է, որ 1915-1917 թվականներին Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած ողբերգական իրադարձությունները ցեղասպանություն են, ինչպես որ սահմանվում է ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի 1948 թվականի դեկտեմբերի 9-ին ընդունած ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման և դատապարտման կոնվենցիայում: Եվրոպայի օրենսդիր մարմինը սույն փաստաթղթով կոչ է անում Խորհրդին այնպես անել, որ ժամանակակից Թուրքիայի կառավարությունը ճանաչի 1915-1917 թվականների Հայոց ցեղասպանությունը, նաև՝ երկխոսություն հաստատել Թուրքիայի և հայերի միջև:

15 апреля Европарламент принял резолюцию о Геноциде армян. Резолюция предусматривает принятие решений и соответствующих документов по признанию и осуждению Геноцида армян национальными парламентами и правительствами всех стран-членов ЕС.
Это – третий документ, принятый Европарламентом, который признает факт Геноцида 1,5 миллион армян, организованного и осуществленного в 1915 году в Османской империи. Европарламент принял решение о признании Геноцида армян еще в 28 сентября 2005 года.
В резолюции, принятой Европарламентом 18 июня 1987 года, в частности, было сказано, что трагические события, имевшие место в 1915-1917 годах на территории Османской империи, представляют собой геноцид. Это также закреплено в Конвенции о предотвращении и наказании преступления геноцида, принятой Генеральной Ассамблеей ООН 9 декабря 1948 года. Законодательный орган Европы данным документом призывает Турцию признать Геноцид армян и таким образом способствовать примирению двух стран.