«ԹԱՆԳԱՐԱՆՆԵՐԻ ԳԻՇԵՐ» ՄԻՋՈՑԱՌՄԱՆԸ ՄԻԱՑԱՎ ՆԱԵՎ ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԹԱՆԳԱՐԱՆԸ
Հայոց ցեղասպանության թանգարանը նույնպես միացավ «Թանգարաններ. հիշողության վկաներ» խորագիրը կրող «Թանգարանների գիշեր՝ 2015» համաեվրոպական միջոցառմանը:
Առավոտից թանգարանը շատ բազմամարդ է: Այցելուները ծանոթանում են թանգարանային նոր ցուցադրությանը և իրենց տպավորություններով կիսվում գրառումների մատյանում:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 21-ին պաշտոնապես բացվեց Հայոց ցեղասպանության թանգարանը՝ վերակառուցված և նոր ցուցադրությամբ:
Թանգարանի նոր ցուցադրության գիտական հայեցակարգը մշակվել և իրականացվել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի (ՀՑԹԻ) աշխատակազմի կողմից՝ պատմական գիտությունների դոկտոր, ՀՑԹԻ տնօրեն, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող հանձնաժողովի քարտուղար Հայկ Դեմոյանի ղեկավարությամբ:
Թանգարանային մշտական ցուցադրության մեջ ամփոփվել են վերջին 7-8 տարիների հավաքչական աշխատանքի արդյունքում ձեռք բերված հազարավոր նորահայտ նյութերը: Դրանց մի մասը ներկայացված է տպագիր, ինչպես նաև մուլտիմեդիայի՝ պրոյեկտորների և հպումով աշխատող էկրանների տեսքով: Ներկայացված են նաև բնօրինակ և եզակի լուսանկարներ, գրքեր, փաստաթղթեր և այլն: Թանգարանային նոր ցուցադրական տարածքն ունի տասներկու սրահներч նախկին երեք սրահների փոխարեն:

The Armenian Genocide Museum-Institute also joined the pan-European event “Museum Night 2015” under the title “Museums - witnesses of memory”.
The museum was crowded from the morning. The visitors were introduced to the new exhibition and shared their impressions in the memory book.
Recall, that in April 21 the Armenian Genocide Museum was reopened with a new building and new exhibition.
The scientific concept of the new exhibition is developed and implemented by the staff of Armenian Genocide Museum-Institute (AGMI) headed by Hayk Demoyan, director of the museum-institute, Doctor of Historical Sciences, Secretary of the State Commission on the Commemoration of the 100th Anniversary of the Armenian Genocide.
The permanent exhibition of the museum houses thousands of new materials acquired as a result of collection works carried out during the last 7-8 years. Part of the materials is presented in print, as well as through multimedia (projectors and touch-screens). Original and unique photos, books, documents and other items are also presented. The new exhibition space consists of twelve halls instead of former three. The exhibition has 52 main titles.