«ԹԱՆԳԱՐԱՆՆԵՐԻ ԳԻՇԵՐ» ՄԻՋՈՑԱՌՄԱՆԸ ՄԻԱՑԱՎ ՆԱԵՎ ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԹԱՆԳԱՐԱՆԸ
Հայոց ցեղասպանության թանգարանը նույնպես միացավ «Թանգարաններ. հիշողության վկաներ» խորագիրը կրող «Թանգարանների գիշեր՝ 2015» համաեվրոպական միջոցառմանը:
Առավոտից թանգարանը շատ բազմամարդ է: Այցելուները ծանոթանում են թանգարանային նոր ցուցադրությանը և իրենց տպավորություններով կիսվում գրառումների մատյանում:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 21-ին պաշտոնապես բացվեց Հայոց ցեղասպանության թանգարանը՝ վերակառուցված և նոր ցուցադրությամբ:
Թանգարանի նոր ցուցադրության գիտական հայեցակարգը մշակվել և իրականացվել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի (ՀՑԹԻ) աշխատակազմի կողմից՝ պատմական գիտությունների դոկտոր, ՀՑԹԻ տնօրեն, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող հանձնաժողովի քարտուղար Հայկ Դեմոյանի ղեկավարությամբ:
Թանգարանային մշտական ցուցադրության մեջ ամփոփվել են վերջին 7-8 տարիների հավաքչական աշխատանքի արդյունքում ձեռք բերված հազարավոր նորահայտ նյութերը: Դրանց մի մասը ներկայացված է տպագիր, ինչպես նաև մուլտիմեդիայի՝ պրոյեկտորների և հպումով աշխատող էկրանների տեսքով: Ներկայացված են նաև բնօրինակ և եզակի լուսանկարներ, գրքեր, փաստաթղթեր և այլն: Թանգարանային նոր ցուցադրական տարածքն ունի տասներկու սրահներч նախկին երեք սրահների փոխարեն:

Музей-институт Геноцида армян присоединился к общеевропейскому мероприятию “Ночь музеев - 2015” под заголовком “Музеи – хранилища памяти”.
Музей многолюден с самого утра. Посетители знакомятся с новой экспозицией и делятся своими впечатлениями в книге записей.
Напомним, что 21 апреля состоялось официальное открытие перестроенного Музея Геноцида армян с новой экспозицией.
Научная концепция новой выставки была разработана и осуществлена научным коллективом Музея-института Геноцида армян под руководством доктора исторических наук, директора Музея-института Геноцида армян, секретаря комитета, координировавшего мероприятия, посвященные столетию Геноцида армян, Гайка Демояна.
В постоянной экспозиции музея выставлены тысячи обнаруженных и приобретенных материалов, являющихся результатом собирательной деятельности последних 7-8 лет. Часть из них представлена в печатном виде, а часть - в мультимедийном: на проекторах и touch screen-ах. Представлены также оригиналы редких фотографий, книг, документов и др. Новая экспозиция музея имеет 12 залов вместо 3.