«ԱՎՐՈՐԱ ՄԱՐԴԻԳԱՆՅԱՆ» ՀՈՒՇԱՄԵԴԱԼ ՀՑԹԻ ԲԱՐԵԿԱՄՆԵՐԻՆ
Հուլիսի 15-ին երևանյան «Ոսկե ծիրան» 12-րդ միջազգային կինոփառատոնի կազմակերպիչները, հյուրերը և գործընկերները հուլիսի 15-ին այցելեցին Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ: Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի գիտաժողովների սրահում տեղի ունեցավ պարգևատրման արարողություն:
«Թանգարանը թողարկում է ոսկե մեդալների շարք, որոնք նվիրված են տարբեր երախտավորների: Շարքը կոչվում է «Երախտագիտություն»: Սա հուշանվեր¬ մեդալ է, մենք մեր այցելուներին, աջակիցներին և բարեկամներին թանգարանի կողմից հանձնում ենք մեդալը որպես երախտիք: Այս մեկն Ավրորա Մարդիգանյանի անվան հուշամեդալ է կոչվում»,-նշեց Հայկ Դեմոյանը:
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրենը «Ավրոր Մարդիգանյան» հուշամեդալներով պարգևատրեց «Ոսկե ծիրան» փառատոնի հիմնադիր, գլխավոր տնօրեն, կինոռեժիսոր Հարություն Խաչատրյանին, «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանին, կինոռեժիսոր Ռոբ Նիլսոնին, բարերարներ՝ Պավել Մարգարյանին և Խաչիկ Մանուկյանին, թուրք մտավորական, գործարար Օսման Կավալային:
Ըստ Հարություն Խաչատրյանի, նման մրցանակները հանձնվում են այն մարդկանց, որոնք օգնել են կազմակերպել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված «Այլևս երբեք» ծրագիրը, որի շրջանակում տարբեր երկրներում ներկայացվել են ցեղասպանության մասին ֆիլմեր:
Հյուրերը այցելեցին նաև Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր և թանգարան:
Հիշեցնենք, որ «Ոսկե ծիրան» 12-րդ միջազգային կինոփառատոնի արտամրցույթային «Այլևս երբեք» ծրագիրը նվիրված է Մեծ Եղեռնի 100-րդ տարելիցին և կինոփառատոնի շրջանակներում կազմակերպել է թեմատիկ կինացուցադրություններ աշխարհի տարբեր երկրներում:

ПАМЯТНАЯ МЕДАЛЬ «АВРОРЫ МАРДИГАНЯН» - ДРУЗЬЯМ МИГА
15 июля организаторы, участники и гости 12-го международного кинофестиваля «Золотой абрикос» посетили Музей-институт Геноцида армян. В конференц-зале Музея-института Геноцида армян состоялась церемония награждения.
«Музей выпускает серию золотых медалей, посвящённых личностям, заслужившим признательность, поэтому серия называется «Признательность». Эту памятную медаль мы вручаем нашим посетителям, друзьям и сторонникам в знак благодарности. Медаль названа именем Авроры Мардиганян», - отметил Гайк Демоян.
Директор Музея-института Геноцида армян вручил медаль «Авроры Мардиганян» основателю фестиваля «Золотой абрикос», генеральному директору и кинорежиссёру Арутюну Хачатряну, генеральному директору ВиваСелл-МТС Ральфу Йирикяну, кинорежиссёру Робу Нильсону, благотворителям Павлу Маргаряну и Хачику Манукяну, турецкому интеллигенту и бизнесмену Осману Кавала.
Подобные награды вручаются тем людям, которые помогали в организации программы «Больше никогда», посвящённой 100-й годовщине Геноцида армян, в рамках которой в разных странах демонстрировались фильмы о геноциде.
Гости также посетили мемориал и музей Геноцида армян.
Напомним, что внеконкурсная программа «Никогда больше» посвящена 100-й годовщине Великой резни и в рамках 12-го международного кинофестиваля «Золотой абрикос» в разных странах мира организовала показ тематических фильмов.