ԿԼԱՐԱ ԲԱՐՏՈՆԻ ԱՌԱՔԵԼՈՒԹՅՈՒՆԸ ԱՐԵՎՄՏՅԱՆ ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ
Ամերիկյան «Կարմիր խաչի» ներկայացուցիչները 1896 թվականին Արևմտյան Հայաստանի Արաբկիր քաղաքում ճախարակներ են բաժանում հայ կանանց:
Լուսանկարն արվել է 1896 թ. համիդյան կոտորածներից տուժած հայերին օգնություն ցուցաբերելու նպատակով Օսմանյան կայսրություն ժամանած ամերիկյան «Կարմիր խաչի» արշավախմբի անդամ Էռնեստ Մեյսոնի կողմից: Այն առաջին անգամ տպագրվել է 1896 թ. վերջին Վաշինգգտոնում լույս տեսած՝ Կլարա Բարտոնի հեղինակած «Ամերիկյան «Կարմիր խաչի» նպաստամատույց առաքելությունը Փոքր Ասիա» զեկուցման մեջ:
1896 թ. փետրվարին ամերիկյան «Կարմիր խաչի» հիմնադիր և նախագահ 74-ամյա Կլարա Բարտոնը ժամանեց Օսմանյան կայսրության մայրաքաղաք Կոստանդնուպոլիս՝ կազմակերպելու և ղեկավարելու 1894-1896 թթ. համիդյան կոտորածներից տուժած հայ բնակչությանը օգնություն ցուցաբերելու աշխատանքները: Չունենալով ափ դուրս •ալու թույլտվություն` տեղ հասնելուն պես Կլարա Բարտոնը կարողացավ համոզել օսմանյան պաշտոնյաներին, որպեսզի թույլատրեն ամերիկյան «Կարմիր խաչի» մարդասիրական առաքելության իրականացումը:
Ամերիկյան «Կարմիր խաչը» չորս արշավախումբ գործուղեց Օսմանյան կայսրություն՝ Միջերկրական ծովից մինչև Սև ծով ընկած տարածքները՝ հասցնելով անհրաժեշտ օգնություն, վերանորոգելով տներ և վերաբնակեցնելով ողջ մնացածներին: Արշավախմբի անդամներն ամերիկացի միսիոներների մասնակցությամբ վեց ամիս շարունակ օգնեցին կոտորածներից փրկվածներին` ապահովելով նրանց սննդամթերքով, դեղորայքով, հագուստով, սերմնահատիկով, գյուղատնտեսական գործիքներով: Սակայն, օսմանյան կառավարության ստեղծած խոչընդոտների պատճառով Կլարա Բարտոնի արշավախումբը վերադարձավ ԱՄՆ:
«Հարյուրավոր մարդիկ մահանում էին. չկար օգնություն, դեղորայք, անհրաժեշտ հմտություն... սնունդը քիչ էր, իսկ բամբակի վերջին մնացորդներն օգտագործվում էին հիվանդների և մեռնող մարդկանց մարմինները ծածկելու համար»:

Процесс раздачи представителями Американского Красного Креста прялок армянкам в городе Арабкир (Харбердский вилайет Османской империи) в 1896 г. Фотография сделана членом миссии Американского Красного Креста Эрнестом Мейсоном, приехавшим в Османскую империю для организации помощи пострадавшим от гамидовской резни армянам. Впервые фотография была опубликована в книге Клары Бартон «Миссия Американского Красного креста по оказанию помощи в Малой Азии», вышедшей в конце 1896 г. в Вашингтоне.
В феврале 1896 г. основательница и первый президент Американского Красного Креста 74-летняя Клара Бартон (1821-1912) прибыла в столицу Османской империи Константинополь для координации работ по оказанию помощи армянам, пострадавшим в результате погромов 1894-1896 гг. Не имея заблаговременно полученного разрешения высадиться на берег, Кларе Бартон по прибытии удалось убедить османское правительство разрешить Американскому Красному Кресту осуществлять гуманитарную деятельность. Американский Красный Крест направил на территорию Западной Армении четыре миссии, которые действовали там около шести месяцев. Благодаря усилиям американцев уровень болезней и смертности среди армянских беженцев значительно снизился. Была оказана помощь в постройке новых и восстановлении разрушенных домов.
Беженцам и нуждающимся были предоставлены питание, медикаменты, одежда, серпы, прялки и ткацкие станки. В конце 1896 г. из-за чинимых турецким правительством систематических препятствий Кларе Бартон пришлось вернуться в США.
«Умирали сотни людей, не было никакой помощи, медикаментов, необходимых навыков, не хватало еды, а последние остатки ваты тратились на нужды раненных и умирающих...»