ԿԱՐԵՆ ԵՓՓԵՆ ԵՓՐԱՏԻ ՎՐԱՅՈՎ ԳԵՏԱՆՑԻ ԺԱՄԱՆԱԿ
Այս լուսանկարում Ազգերի լիգայի կողմից որպես հանձնակատար նշանակված դանիուհի հայասեր Կարեն Եփփեն է Եփրատի վրայով լաստանավով գետանցում կատարելիս: Կարեն Եփփեն հազարավոր կիլոմետրեր անցավ միջագետքյան անապատներով՝ գերության մեջ պահվող հայ կանանց ու երեխաներին ազատագրելու համար: Այս գործում անփոխարինելի դեր կատարեց «Աննան»՝ Եփփեի Ֆորդ մակնիշի մեքենան, որը բազմիցս վթարի ենթարկվեց և վնասվեց այս առաքելության ընթացքում: Հետագայում Կարեն Եփփեն իր առաքելության ընթացքում օգտագործեց մեկ այլ մեքենա, որը ներկայացված է լուսանկարում:
1921 թվականին Կարեն Եփփեն դառնում է առևանգված հայ կանանց ու որբերին ազատելու նպատակով ստեղծված Ազգերի լիգայի հանձնախմբի լիազոր կոմիսար:
Առաջին երեք ամսվա ընթացքում արդեն հանձնախմբին հաջողվել էր հարյուր հայ կին ու աղջիկ փրկել իսլամական գերությունից: Այս նպատակով Կարեն Եփփեն Հալեպում հիմնում է որոնման կենտրոն: Աստիճանաբար, երբ կանանց ու երեխաների թիվն ավելացավ, կարիք զգացվեց հատուկ ապաստարան ստեղծելու: Իսլամական գերությունից ազատագրվածները ստանում էին անհրաժեշտ բժշկական օգնություն, առանձնահատուկ խնամք, հագուստ, սնունդ, ստուգվում էր նրանց ինքնությունը, իսկ վերջիններիս անվանացանկերը՝ կից լուսանկարներով, ուղարկվում էին թերթերին, եկեղեցիներին և հայկական միություններին՝ հարազատներին գտնելու համար: Իրենց հարազատներին չգտած կանանց համար բացվում են «միայնակների տներ»: Այս «միայնակները» պետք է որդեգրեին որբերի:
Որբահավաք գործունեությամբ զբաղվում էր Կարեն Եփփեի որդեգիրը` Միսաք Մելքոնյանը, իսկ նրանց խնամքով՝ անձամբ՝ Եփփեն: Անապատի մեջ ամենուր այս կարգախոսն էր հնչում` «Մեկ հայ` մեկ կարմիր ոսկի»:
«Ազգերու Դաշնակցութենէն ծրագիր մը եկաւ իրեն. կ՛առաջարկուէր ծանր գործ մը. հաւաքել տարագրութեան շրջանին արաբներու մէջ մնացած հայ որբերը: Գործը ծանր էր. ինք ֆիզիկապես տկար. ըսաւ. «Ես այդ գործը չեմ կըրնար ընել»: Բայց ես իրեն պատասխանեցի. «Մայր, դուն ընդունէ, ես այդ գործը պիտի ընեմ, ինչ դժուարութիւն ալ ունենայ, իմ ազգիս զաւակները ազատելու համար»:

KAREN JEPPE CROSSING EUPHRATES
The photo depicts a Danish Armenophil Karen Jeppe, appointed as the League of Nations Commissioner, while crossing the Euphrates by raft. Karen Jeppe passed thousands of kilometers through Mesopotamian deserts to liberate Armenian women and children from captivity. Jeppe’s Ford car Anna, which was damaged for several times, played an irreplaceable role during that mission. The car depicted in this photo is another one used by Karen Jeppe later on to complete her mission.
In 1921 Karen Jeppe was appointed as the League of Nations Commissioner to deal with abducted Armenian women and orphans.
During the first three months the Commissioner were able to rescue a hundred Armenian women and girls from Islamic captivity. For this aim Karen Jeppe established a search center in Aleppo. When the number of rescued people increased, the need to establish a special shelter became apparent. Those freed from Islamic captivity were getting necessary medical assistance, special care, clothes and food. Their identities were being verified, while their photos adjuncted to their names sent to newspapers, churches and Armenian unions to locate their relatives. “Shelter homes for lonely people” were opened for women without relatives, who had to adopt orphans.
Misak Melkonian, an orphan-adoptee of Karen Jeppe, was involved in orphan-collecting activity, while Jeppe herself was taking care of them. The slogan “One Red Gold for One Armenian” was heard everywhere in the desert.
“She has received a program from the League of Nations; they were offering her a hard job - she has to find Armenian orphans taken to Arab families during deportations. The job was hard and being physically weak she said: “I can’t do this”. I told her: “Mother, agree to that job, I have to do that to save the children of my nation despite its difficulties”.