ԿԱՐՈ ՓԱՅԼԱՆՆ ԱՅՑԵԼԵԼ Է ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՀՈՒՇԱՀԱՄԱԼԻՐ ԵՎ ԹԱՆԳԱՐԱՆ
Թուրքիայի Հանրապետության խորհրդարանի հայազգի պատգամավոր Կարո Փայլանը Հայաստան կատարած այցի առաջին օրը՝ սեպտեմբերի 17-ին, այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր: Նա հարգանքի տուրք է մատուցել Մեծ եղեռնի զոհերի հիշատակին:
Կարո Փայլանն իրեն ուղեկցող Ամերիկայի հայկական համագումարի գործադիր տնօրեն Բրայան Արդունի, Ամերիկայի հայկական համագումարը տարածաշրջանային տնօրեն Արփի Վարդանյանի, տարածաշրջանային փորձագետ Ալին Օզինյանի, իր խորհրդատու Թամար Նալջիի հետ միասին շրջայց է կատարել նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարանում, ծանոթացել հարյուրամյա պատմության ողբերգական դրվագներին և վավերական մանրամասներին։
Այցի վերջում Կարո Փայլանը գրառում է կատարել պատվավոր հյուրերի Հուշամատյանում: ՀՑԹԻ տնօրենի պաշտոնակատար Սուրեն Մանուկյանը Փայլանին է նվիրել Հայկ Դեմոյանի «Հայոց ցեղասպանության լուսաբանումը համաշխարհային մամուլի առաջին էջերին» գիրքը:

КАРО ПАЙЛАН ПОСЕТИЛ МЕМОРИАЛ И МУЗЕЙ ГЕНОЦИДА АРМЯН
17 сентября – в первый день визита в Армению – депутат парламента Республики Турция армянского происхождения Каро Пайлан посетил мемориал Геноцида армян, почтив память жертв Великой резни.
В сопровождении исполнительного директора армянского съезда Америки Браяна Ардуни, регионального директора армянского съезда Америки Арпи Варданян, регионального эксперта Али Озиняна и советника Тамар Налджи Каро Пайлан посетил также музей Геноцида армян, ознакомившись с трагическими эпизодами и документированными подробностями истории столетней давности.
В заключение визита Каро Пайлан оставил запись в памятной книге для почетных гостей. Временно исполняющий обязанности директора МИГА Сурен Манукян подарил Пайлану книгу Гайка Демояна «Освещение Геноцида армян на первых полосах мировой прессы».