ԳԵՐՄԱՆԻԱՅԻ ԴԱՇՆԱՅԻՆ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՆԱԽԿԻՆ ՆԱԽԱԳԱՀ ՅՈԱԽԻՄ ԳԱՈՒԿՆ ԱՅՑԵԼԵՑ ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԹԱՆԳԱՐԱՆ ԵՎ ՀՈՒՇԱՀԱՄԱԼԻՐ
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հրավերով հնգօրյա այցով Հայաստան ժամանած Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության նախկին նախագահ Յոախիմ Գաուկը կնոջ հետ այցելեց Հայոց ցեղասպանության թանգարան և հուշահամալիր: Գերմանիայի նախկին նախագահին ուղեկցում էին ՀՀ-ում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Արտակարգ և լիազոր դեսպան Միխայել Բանցհաֆը (Michael Banzhaf), Մայր Աթոռի ներկայացուցիչներ:
ՀՑԹԻ գերմաներենի էքսկուրսավար Հասմիկ Մարտիրոսյանը հյուրերին մանրամասն ներկայացրեց Հայոց ցեղասպանության պատմությունը ներկայացնող թանգարանը, ծանոթացրեց վավերագրերին, ցուցանմուշներին:
Թանգարան կատարած այցի ավարտին նախագահ Յոախիմ Գաուկը գրառում կատարեց Պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում։ ՀՑԹԻ տնօրեն Հարություն Մարությանը հյուրին հանձնեց «Ավրորա Մարդիգանյան» հուշամեդալ և նվիրեց ինչպես իր հեղինած «Հայ ինքնության պատկերագրությունը. ցեղասպանության հիշողությունը և Ղարաբաղյան շարժումը» հատորը, Հայկ Դեմոյանի «Հայոց ցեղասպանության լուսաբանումը համաշխարհային մամուլի առաջին էջերին, 1853-1925թթ.» պատկերազարդ հատորը, վերջերս Հայոց ցեղասպանության թանգարանի ժամանակավոր ցուցադրությունների սրահում բացված «Հայրենիքից հեռու, հայրենիքում. հայ ռազմիկների ճակատագիրն Առաջին աշխարհամարտում» ցուցադրության համանուն պատկերագիրքը:
Պատվիրակությունն այցելեց նաև Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր, Գերմանիայի նախկին նախագահը ծաղկեպսակ դրեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին:
Այնուհետև Գերմանիայի նախկին նախագահ Յոախիմ Գաուկը, Անուշավան եպիսկոպոս Ժամկոչյանը, Գերմանիայի հայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ. Սերովբե եպիսկոպոս Իսախանյանը կատարեցին Բարեխոսական կարգի արարողություն՝ հնչեց էկումենիկ աղոթք ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության Սուրբ նահատակներին և կարդացին սաղմոսներ:
Տնօրեն Մարությանի ուղեկցությամբ հյուրերը շրջեցին նաև Հուշապատի տարածքում, ծանոթացան նրա նշանակության և կարևորության հետ:

БЫВШИЙ ПРЕЗИДЕНТ ГЕРМАНСКОЙ ДЕМОКРАТИЧЕСКОЙ РЕСПУБЛИКИ ЙОАХИМ ГАУК ПОСЕТИЛ МУЗЕЙ И МЕМОРИАЛ ГЕНОЦИДА АРМЯН
Прибывшие в Армению с пятидневным визитом по приглашению его Святейшества Гарегина II Верховного патриарха и Католикоса всех армян бывший президент Германской Демократической Республики Йоахим Гаук с супругой посетили музей и мемориал Геноцида армян. Бывшего президента Германии сопровождали чрезвычайный и полномочный посол Германской Демократической Республики в РА Михаел Банцгаф (Michael Banzhaf), а также представители Кафедрального собора.
Экскурсовод МИГА Асмик Мартиросян на немецком языке подробно представила гостям историю Геноцида армян, ознакомила с документами.
В заключение визита Йоахим Гаук оставил запись в памятной книге для почетных гостей. Директор МИГА Арутюн Марутян вручил гостю памятную медаль «Аврора Мардиганян», подарил свою авторскую книгу «Иконография армянской идентичности: память о геноциде и Карабахское движение», иллюстрированную книгу Гайка Демояна «Освещение Геноцида армян на первых полосах мировой прессы, 1853-1925 гг.», а также одноименный каталог недавно открывшейся в зале временных экспозиций музея Геноцида армян выставки «Вдали от Родины, на Родине: судьба армянских солдат в Первой мировой войне».
Делегация посетила также мемориал, бывший президент Германии возложил венок к памятнику, посвященному памяти жертв Геноцида армян. Затем Йоахим Гаук, епископ Анушаван Жамкочян, лидер армянской епархии Германии его Высокопреосвященство епископ Серовбе Исаханян провели службу – прозвучала экуменическая молитва в память святых мучеников Геноцида армян и были прочтены псалмы.
В сопровождении директора Марутяна гости осмотрели также памятную стену, ознакомились с ее назначением и значимостью.