ԲՐԱԶԻԼԻԱՅԻ ԱՐՏԱՔԻՆ ՀԱՐԱԲԵՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՆԱԽԱՐԱՐԸ ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԹԱՆԳԱՐԱՆՈՒՄ
Բրազիլիայի Դաշնային Հանրապետության արտաքին հարաբերությունների նախարար Ալոիզիո Նունես Ֆերեիրան Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Դավիթ Օհանյանի և Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Գևորգ Վարդանյանի ուղեկցությամբ այցելեց Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր:
Բրազիլիայի արտաքին հարաբերությունների նախարար Ալոիզիո Նունես Ֆերեիրան ծաղկեպսակ տեղադրեց հուշահամալիրի մոտ, Բրազիլիայի պատվիրակության անդամների հետ ծաղիկներ խոնարհեց հավերժական կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգեց Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը: Գևորգ Վարդանյանը Բրազիլիայի արտաքին հարաբերությունների նախարարին ներկայացրեց Մեծ եղեռնին նվիրված հուշահամալիրի կառուցման պատմությունը:
Բրազիլիայից ժամանած նախարարն այցելեց նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարան, ծանոթացավ Մեծ եղեռնը հավաստող վավերագրերին ու փաստաթղթերին, դիտեց ցուցանմուշները, գրառում կատարեց Պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում։
Նախարարը շրջայց կատարեց նաև Հիշողության պուրակում, որտեղ տնկեց արծաթափայլ եղևնի:
Ի դեպ, հենց Ալոիզիո Նունես Ֆերեիրան է Բրազիլիայի Սենատում 2015-ի մայիսի 27-ին որպես օրենսդիր մարմնի անդամ նախաձեռնել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման բանաձևի ընդունումը:

МИНИСТР ИНОСТРАННЫХ ДЕЛ БРАЗИЛИИ В МУЗЕЕ ГЕНОЦИДА АРМЯН
Министр иностранных дел Федеративной Республики Бразилии Алоизио Нунес Феррейра в сопровождении заместителя мэра Еревана Давида Оганяна и временно исполняющего обязанности директора Музея-института Геноцида армян Геворга Варданяна посетил мемориал Геноцида армян.
Министр иностранных дел Бразилии Алоизио Нунес Феррейра возложил венок к мемориалу, с членами делегации из Бразилии возложил цветы к вечному огню и минутой молчания почтил память невинных жертв. Геворг Варданян представил министру иностранных дел Бразилии историю строительства мемориала, посвященного жертвам Великой резни.
Прибывший из Бразилии министр посетил также музей Геноцида армян, ознакомился с документами, свидетельствующими о Великой резне и оставил запись в памятной книге для почетных гостей. В Аллее памяти министр посадил серебристую ель.
Между прочим, именно Алоизио Нунес Феррейра 27 мая 2015 г. в Сенате Бразилии как член законодательного органа был инициатором принятия резолюции признания и осуждения Геноцида армян.