ԲՐԱԶԻԼԻԱՅԻ ԱՐՏԱՔԻՆ ՀԱՐԱԲԵՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՆԱԽԱՐԱՐԸ ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԹԱՆԳԱՐԱՆՈՒՄ
Բրազիլիայի Դաշնային Հանրապետության արտաքին հարաբերությունների նախարար Ալոիզիո Նունես Ֆերեիրան Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Դավիթ Օհանյանի և Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Գևորգ Վարդանյանի ուղեկցությամբ այցելեց Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր:
Բրազիլիայի արտաքին հարաբերությունների նախարար Ալոիզիո Նունես Ֆերեիրան ծաղկեպսակ տեղադրեց հուշահամալիրի մոտ, Բրազիլիայի պատվիրակության անդամների հետ ծաղիկներ խոնարհեց հավերժական կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգեց Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը: Գևորգ Վարդանյանը Բրազիլիայի արտաքին հարաբերությունների նախարարին ներկայացրեց Մեծ եղեռնին նվիրված հուշահամալիրի կառուցման պատմությունը:
Բրազիլիայից ժամանած նախարարն այցելեց նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարան, ծանոթացավ Մեծ եղեռնը հավաստող վավերագրերին ու փաստաթղթերին, դիտեց ցուցանմուշները, գրառում կատարեց Պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում։
Նախարարը շրջայց կատարեց նաև Հիշողության պուրակում, որտեղ տնկեց արծաթափայլ եղևնի:
Ի դեպ, հենց Ալոիզիո Նունես Ֆերեիրան է Բրազիլիայի Սենատում 2015-ի մայիսի 27-ին որպես օրենսդիր մարմնի անդամ նախաձեռնել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման բանաձևի ընդունումը:

MINISTER OF FOREIGN AFFAIRS of BRAZILIA AT THE ARMENIAN GENOCIDE MUSEUM
Aloysio Nunes Ferreira, Minister of Foreign Affairs of Brazil, visited the Armenian Genocide Memorial Complex accompanied by David Ohanyan, Deputy Mayor of Yerevan, and AGMI acting director Gevorg Vardanyan.
Aloysio Nunes Ferreira Ferreira laid a wreath at the Genocide Monument, and together with the members of the Brazilian delegation put flowers at the eternal fire and honored the memory of the innocent martyrs with a minute of silence. Gevorg Vardanyan introduced the guests with the history of the construction of the memorial complex.
Minister of Foreign Affairs of Brazil also visited the Armenian Genocide Museum and was introduced with the museum exhibits, documentary proofs and photos about the Armenian Genocide. He also left a note in the Memory Book of Honorable Guests.
The minister also made a tour in the Memory Alley where he planted a silver fir.
Aloysio Nunes Ferreira was a member of the legislative body who initiated the recognition and condemnation of the Armenian Genocide Resolution in the Brazilian Senate in May 27, 2015.