ՀՈՎՀԱՆՆԵՍ ԹՈՒՄԱՆՅԱՆ 150
Հովհաննես Թումանյանը մեկն էր այն հեռատես ու ամենատես մտավորականերից, ով Հայոց ցեղասպանության տարիներին անձնուրաց նվիրվեց իր ժողովրդին և նրա արդար դատի լուծմանը:
Ամենայն Հայոց բանաստեղծը ծնվել է 1869 թվականի փետրվարի 7-ին (նոր տոմարով՝ 19-ին), Լոռվա Դսեղ գյուղում: Լոռին կամ ինչպես ասում էին հնում՝ Գուգարաց աշխարհը, պատմական Հայաստանի ամենաչքնաղ վայրերից է: Ինչպես Ավետիք Իսահակյանն է գրում. «Լոռին նահապետական մի ինքնամփոփ աշխարհ է, հեքիաթի, առասպելի մի վիպաշխարհ, դյուցազնական աշխարհ. նրա ամեն մի անկյունը՝ ավանդավեպ, ամեն մի քարը՝ խոսող հերոսական անցյալից»:
Ահա այս բնաշխարհում է անցել Թումանյանի մանկությունը:
Ըստ տոհմական ավանդության՝ Թումանյանները Լոռու Մամիկոնյանների տոհմի շարունակողներն են եղել: Թումանյանն իրեն ևս համարել է Մամիկոնյաններից սերված և նրա նամակների մի մասը վերնագրված է «Հովհաննես Թումանյանց Մամիկոնյան» կնքադրոշմը:
Թումանյանը մեծ ընտանիք ուներ: Նրա չորս որդիները և վեց դուստրերը կրթված, զարգացած մարդիկ են եղել, ովքեր այս կամ այն չափով կրել են իրենց հոր տաղանդի արտացոլքը: Հովհաննես Թումանյանը տառաճանաչ է դառնում հոր, ապա՝ հորեղբոր մոտ: Հայրը՝ տեր Թադևոսը, որդուն տանում է Էջմիածին` Գևորգյան ճեմարանում սովորելու, բայց տեսնելով սաների գունատ ու մեռելատիպ դեմքերը հետ է բերում Ջալալօղլու /այժմ Ստեփանավան/ նորաբաց երկսեռ դպրոց: Ջալալօղլու դպրոցը լուրջ դեր է խաղում Թումանյանի կյանքում. այստեղ նա սկսում է իր գրական առաջին փորձերը, գրում է երգիծական, հայրենասիրական և սիրային ոտանավորներ:
1883 թվականի սեպտեմբերին Թումանյանը Թիֆլիսում էր: Ընդունվում է Թիֆլիսի Ներսիսյան դպրոցի 2-րդ դասարան, որտեղ սովորում է երեք տարի: Այդ տարիների ընթացքում Թումանյանը անհագ ծարավով սկսում է կարդալ ռուս, եվրոպացի և հայ դասակաների ստեղծագործությունները: Ապագա բանաստեղծի համար կարևոր է եղել Խ. Աբովյանի «Վերք Հայաստանի», Րաֆֆու «Սամվել» վեպերը, Մ. Նալբանդյանի գեղարվեստական ստեղծագործություններն ու հոդվածները:
Թումանյանի տանն է հիմնվել «Վերնատուն» գրական խմբավորումը. այնտեղ են հանդիպել նշանավոր դեմքեր Աղայանն ու Պռոշյանը, Կոմիտասն ու Փափազյանը և այլք:
Մեր պատմության մեջ առանձնահատուկ տեղ է զբաղեցնում Թումանյանի ազգային և որբախնամ գործունեությունը:
Թումանյանի ազգային գործունեությունը ցեղասպանության տարիներին առանձնանում է հատկապես մշակույթի գործիչների պատմության մեջ: Այն բացառիկ է, եզակի, ընդ որում ոչ միայն հայ մշակույթի, այլ նաև համաշխարհային պատմության մեջ. անձնազոհության այդպիսի օրինակներ քիչ են մեր պատմության մեջ ինչպիսին է Թումանյանի օրինակը: Նա գիտակցաբար իր կյանքը վտանգի ենթարկելով ընտրում է այդ ճանապարհը՝ ամբողջությամբ նվիրվելով իր ժողովրդի ճակատագրին՝ չբաժանվելու պայմանով, իր ողջ ընտանիքի հետ կիսելով հային բաժին հասած յուրաքանչյուր դառնություն: Թումանյանն իր ամբողջ ներաշխարհարով կապվում է հայոց պատմական ճակատագրին, այլևս երբեք չբաժանվելու պայմանով:
1903 թվականին փակվեցին հայկական դպրոցները, գրավվեցին հայոց եկեղեցապատկան կալվածքները, ծայր առան զինված խռովություններ: Իսկ արդեն 1905-1907թթ. սկսվեց ռուսական առաջին հեղափոխությունը և հայ թուրքական արյունալի ընդհարումները:
Թումանյանն այստեղ անձամբ մասնակից եղավ հայ ժողովրդի ճակատագրի տնօրինման գործին: Նա իր ձեռքն առավ իրար դեմ կանգնած ժողովուրդներին հաշտեցնելու դերը, զենքը ձեռքին դուրս եկավ ասպարեզ: Ինչպես ինքն է գրում իր օրագրերում «…Ինչպես պիտի ծիծաղեիք, երբ ինձ տեսնեիք լեռներում պատրոնդաշները գցած, զինված ոտից գլուխ, հարյուրավոր ձիավորներով ու ճերմակ դրոշակով»:
1908 թվականի դեկտեմբերին հակապետական գործունեության մեղադրանքով հայտնվեց Մետեխի բերդում՝ հայ-թուրքական ընդհարումների ժամանակ իր ազնիվ ու անձնվեր գործունեությունը ծավալելու պատճառաբանությամբ: Ինչպես ինքն է իր նամակներից մեկում գրել «Էսպես է եղել աշխարհիս բանը՝ լավությունն էլ է պատժվում, էն էլ ավելի շատ…»: Ճակատագրի հեգնանքով նրա ծննդյան 40-ամյակը բանտում լրացավ. Այդ առթիվ գրել է «Վայրէջք» բանաստեղծությունը: Բանտում է ստեղծվել հայ գրականության ամենածիծաղաշարժ ու ամենատխուր էջերից մեկը՝ «Մի կաթիլ մեղրը»:
Բանաստեղծի իմաստուն ու վեհ ըմբռնումները տարիներ հետո դառնալու էին նրա քառյակները:
Բանտում յոթ ամիս անցկացնելուց հետո գրավով ազատվում է մինչև դատավարություն: Սակայն 1911-ի նոյեմբերին նորից ձերբակալվում:
1914 թվականին, երբ սկսվեց Առաջին համաշխարհային պատերազմը, հայ ժողովրդին և նրա բանաստեղծ զավակին սպասում էին էլ ավելի զարհուրելի, դժոխային ժամանակներ: Թումանյանն այդ օրերին ընտանիքի, հարազատների և մտերիմների հետ գտնվում էր Ձաղվերում: Նա շուտափույթ վերադառնում է Թիֆլիս և անդամակցում 1914թ. հոկտեմբերին ստեղծված «Պատերազմից վնասվածներին օգնող կոմիտեի»-ին, որը մշակութային և հոգևոր գործիչների մասնակցությամբ ծավալում է լայն գործունեություն:
1914-1915թթ. Թումանյանի հասարակական ողջ գործունեությունը կապվում է հիշյալ ընկերության կենտրոնական կոմիտեի հետ: Դեռ պատերազմից շատ առաջ «Հայոց հարցն ու իր լուծումը» հոդվածում Թումանյանը գրել էր. «Եվ նա՝ Թուրքիան, դիմել է, դիմում է և կդիմի ամենահրեշավոր միջոցների՝ վերջ դնելու էդ ժողովրդին իր հարցի հետ միասին, հայի հայրենիքի ու ազգային իրավունքների խնդիրը ընդմիշտ փակելու համար»:
Ի խորին դժբախտության հայ ժողովրդի՝ այդպես էլ եղավ: Թումանյանն այն սակավաթիվ գործիչներից էր, որ եղավ ռազմաճակատում, իր ընկերների հետ շրջեց պատերազմի վայրերում:
Ամենայն հայոց բանաստեղծը երկու անգամ եղավ Արևմտյան Հայստանում՝ 1914 և 1915 թվականներին: Նա իր աչքերով տեսավ Ցեղասպանությունը: Այդ տարիների ընթացքում իր հետ պահում էր օրագրեր, որոնք այսօր էլ ցեղասպանության պատմությունը կերտելու համար վավերագրեր են, ընդ որում շատ կարևոր:
Օրագրերում վերակենդանանում է ծանր տարիների պատկերը. «Կոտորածներ, թուրքերի դաժանություների վկայություններ, հայ որբերի ճակատագրեր: Եվ այս ամենը արտացոլված հայրենիքի ապագայով մտահոգված հայ երիտասարդ, հայ մարդու խոհերում»:
Երբ 1915 թվականի ապրիլին Թիֆլիս է հասնում կոտորածի բոթը, Թումանյանն առաջինն է ձեռնամուխ լինում հայ գրողների ընկերությանը կոչ գրել, հրապարակել և աշխարհի տարբեր երկրների գրողներին իմաց տալ: Բռնկուն բնավորության տեր Թումանյանն այնքան է ոգևորվում, որ հրապարակում է մայիսի 10-ին «Վան ու Երևան» հոդվածը: Մեծ լավատեսն այնպես էր մտածում, թե ամեն ինչ վճռվեց հօգուտ հայության:
Հուլիսի 23-ն էր. Թիֆլիսի ամառանոցում հյուծված, հիվանդ Թումանյանին է հասնում բոթը՝ Վանը հանձնվել է թշնամուն և ծովածավալ գաղթականությունը բռնել է Իգդիրի և Էջմիածնի ճամփան:
1915-ին է գրել «Հայրենիքիս հետ» բանաստեղծությունը: Ո՞վ կարող էր 1915-ին ասել՝ իմ նոր հայրենիք, հզոր հայրենիք: Այդ տարիներին բոլորի շուրթերից անեծք էր հնչում, մռայլություն էր տիրում, իսկ Թումանյանն ասում էր՝ «Ու պոետներ, որ չեն պղծել իրենց շուրթերն անեծքով, պիտի գովեն քո նոր կյանքը նոր երգերով, նոր խոսքով»:
Նա պետք է լիներ այնտեղ, որտեղ իր հայ ժողովուրդն էր: Հուլիսի 30-ին Թումանյանն իր դստեր հետ արդեն Էջմիածնում էր:
Նա անմիջապես ստանձնում է գաղթականների և որբերի օթևանի, խնամքի, նրանց սնունդով ապահովելու գործին: Թումանյանի հաստատուն ջանքերի շնորհիվ բացվում է 5 հիվանդանոց` 500 մահճակալով, որբանոց` 3000 երեխայի համար: Թումանյանն այդ փոքրիկ, բախտահալած որբերի պաշտպանն ու գուրգուրացողն է եղել, և նրանց կողմից անվանվել է «մեծ բանաստեղծ հայրիկ»:
Իր օրագրում Թումանյանը վկայում է, որ որբանոցի երեխաներից հիվանդանում էին միայն նրանք, ովքեր իրենց այցելող ծնողներ ունեին, այսինքն՝ վարակը թափանցում էր դրսից։ «Երեխաների մեջ հիվանդության դեպքեր պատահում են գրեթե բացառապես նրանց մեջ, որոնք հեր ու մեր ունեն, գնում են գալիս.... որբերի մեջ ոչ մի հիվանդություն չկա»:
Թումանյանին, այդ օրերի մղձավանջն ավելի լավ ոչ ոք չէր կարող ներկայացնել ինչպես ինքն է պատմում իր «Էջմիածնում ծոցատետրային» գրառումները, «Հիշողություններ Էջմիածնի որբանոցից» հրապարակումը և Զապել Եսայանի գրած նամակը, Վահան Թոթովենցի, Նվարդ Եգիբյան Բաղդասարյանի, Նվարդ Թումանյանի հուշերը: «Էջմիածինն այն ժամանակ մահաստան էր: Որևէ մշակութային գործիչ այդտեղով չէր անցնում: Հանճարեղ Սարյանը, որ դրամական օգնություն էր Էջմիածին հասցրել, մի քանի րոպե այնտեղ գտնվելով՝ ուշագնաց է լինում»:
Երեխաներից շատերը նրան հայրիկ էին կոչում: Թումանյանի գրառումներից. «Երեխաներից ոմանք էնպես են սովորել, որ ճաշելուց հետո էլ փեշերս բռնում են (թեև հագնված են, պատսպարված և կերակրված) հայրիկ ես որբ եմ, նա հեր ունեմ, նա մեր» : «…Որ ասում էին նոր շորեր պիտի կարենք ձեզ համար, էստեղից-էնտեղից գլուխ էին բարձրացնում. – Հայրի՛կ, ինձ համար կարմիր հալավ կարեցե՛ք…»
Շատ ուշագրավ են Նվարդ Թումանյանի հուշերը. «Օգոստոսի 19-ի գիշերն էր: Արարատյան դաշտի անմոռանալի ծանր գիշերը… Հայրիկս սև թիկնոցով, կեպին գլխին, շտապ դուրս եկավ սենյակից՝ գաղթականությունը շենքերում պատսպարելու, վազում էր կետից կետ, վրանից վրան… մի մեռնողից դեպի ուրիշ մեռնողը: Կարգադրում էր, հրամայում, հայհոյում, կշտամբում, ժպտում, շոյում, զայրանում: Մի օր էլ, տեղատարափ անձրևին, նա վազեց, բռնի կերպով բաց արավ նոր կառուցվող հայրապետական վեհարանը, որը մինչ այդ անձեռնմխելի էր: Գաղթականները լցվեցին ներս: Զայրացած կաթողիկոսը կշտամբում է պոետին, ասելով. – Դուք գիտեք , որ ես Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն եմ… Թումանյանը պատասխանում է.- Գիտեք , որ ես էլ Ամենայն Հայոց Բանաստեղծն եմ»:
Սա թերևս ամենամեծ գնահատականն է, որին ակամա արժանացրել է ինքն իրեն բանաստեղծը: Եվ Ամենայն Հայոց բանաստեղծն է, որ ուներ իր ժողովրդին հոգեհանգիստ կարդալու բարոյական մեծ իրավունքը.
Կանգնեցի խոժոռ, մենակ ու հաստատ, Մասիսի նըման,
Կանչեցի թըշվառ էն հոգիներին՝ ցըրված հավիտյան
Մինչև Միջագետք, մինչև Ասորիք, մինչև Ծովն հայոց,
Մինչև Հելլեսպոնտ, մինչև Պոնտոսի ափերն ալեկոծ:
Եվ իր վերջին հանգիստը կարդալու իր ազգի անբախտ զոհերին
- Հանգե՛ք, իմ որբե՛ր... իզո՛ւր են հուզմունք, իզո՛ւր և անշահ...
Մարդակեր գազան՝ մարդը՝ դեռ երկար էսպես կը մնա...
Էջմիածնում անցկացրած բանաստեղծի օրերրը տառապալից են եղել:
Լեոն գրել է. «Հովհաննես Թումանյանն այդ դժոխքի մեջ է գործում, բարեբախտաբար չի գժվում»:
Իսկ Զապել Եսայանի գրված նամակում ասվում է՝ չի գժվում, բայց ահա թե ինչ օրն է ընկնում. «… մի ծանր թախիծ ճնշում է է սիրտս շարունակ: Շատ բան է խորտակվել ինձ համար աշխարհում, և աշխարհքը շատ ցավերով է լցված արդեն: Շատ բան կա, որ էլ չեմ սիրում, բաներ էլ կան, որ սիրում եմ, բայց տեսնել չեմ կարող: Օրինակ, էն օրվանից հետո, որ տեսա մորս՝ սպանված եղբորս դիակի վրա, և մյուս սպանված եղբորս էլ թաքցրեցինք, որ նա չիմանա, այլևս չեմ կարողանում տեսնել նրան-իմ մորը»:
Թումանյանը երախտագիտությամբ է մտաբերում մղձավանջային օրերին, անսահման անձնվիրությամբ որբախնամ գործին նվիրված հայ կանանց: «…Հիշում եմ էն մանկական կմախքների խիտ-խիտ ու երկար շարքերը, երբ կերակրելու համար նստեցնում էին վերահսկող տիկիններն ու օրիորդները, որոնք ազատարար ոգիների նման, անդադար պտտվում էին նրանց վրա, ոտից գլուխ ճերմակ վերնաշապիկներ հագած, ցավից՝ ու անտանելի ծանր օդից ու հոտից գունատված, դալկացած տիկիններն ու օրիորդները…»:
Այդ պահապան հրեշտակների թվում էր նաև Թումանյանի դուստրը` Նվարդը, ով արհամարհելով ամեն մի դժվարություն, անձնվիրաբար ծառայում էր իր ժողովրդի փրկության գործին: Եղբորը` Արտիկին, գրած նամակից. «Հայրիկն ու ես պատրաստվում ենք, հիմա գնալու ենք Երևան: Որբանոցի երեխաներից հարյուր քսանհինգ հոգի պիտի փոխադրել Երևան, քառասուներեք ծծկեր երեխա կա, պահող չկա: Գաղթականներն արդեն ցրվում են. որբերը նորից շատացել են… Ճեմարանը հիվանդանոց են դարձրել: Հայրիկը շատ գոհ է… հոգնել է, բայց գործը կիսատ թողնել չի կարող»:
1915 թվականի գարնանը Հովհաննես Թումանյանը ձեռնամուխ է լինում նաև մանկապատանեկան հայրենագիտական խաղեր ստեղծելուն: Այդ մասին բանաստեղծը գրում է նամակներից մեկում. «…Էսպես վշտի ժամանակ մարդիկ կան, որ իրենց գինուն են տալիս, մարդիկ կան` թղթախաղի կամ զանազան ուրիշ առաքինությունների, ես էլ էս բաներով եմ զբաղվում պարապ ժամանակս: Թե օգուտ չտան, վնաս իսկի հո չեն տալ»:
Այսինքն բանաստեղծը ցանկանում էր, որ խաղերի միջոցով երեխաներն ու պատանիները ճանաչեն ու սիրեն իրենց հայրենիքը. «Սիրեն ոչ թե կույր ազգասերի սիրով, այլ գիտակից, ինտելիգենտ մարդու սիրով, որ սերն ազնիվ լինի, առողջ ու բովանդակալի»: Բանաստեղծի զավակները միմյանց չեն զիջել իրենց նվիրվածությամբ ու ճակատագրի մտահոգությամբ: Երբ 1917թ. դեկտեմբերին, ռուսները հեռանում էին ռազմաճակատից՝ հայերին թողնելով բախտի քմահաճույքին, Անդրանիկը զինվորագրելու կոչ է անում՝ յուրաքանչյուր հայ ընտանիքին զինվոր տալ հայրենիքին ծառայելու համար: Անդրանիկի կոչին առաջին արձագանքողներից մեկը եղավ հենց Թումանյանը:
Թումանյան ասում է. «Չորս որդի ունեմ, չորսն էլ քեզ զինվոր, չորս դուստր ունեմ, չորսն էլ քեզ գթության քույր բանակում»: Անդրանիկին ուղղված Թումանյանի նամակում ասվում է.. «Սիրելի՛ Անդրանիկ, ահավոր մոմենտի առջև ամեն մարդ պետք է ընդհանուրի սեղանին բերի ինչ որ ունի և կարող է` թե՛ վերահաս վտանգը կանխելու, թե՛ բաղձալի խաղաղության հասնելու համար: Ես չորս տղա ունեմ, չորսն էլ Երկրի կառավարության Ազգային խորհրդի և քո տրամադրության տակ են, իսկ չորս աղջիկներս էլ պատրաստակամ գնում են թիկունքի աշխատանքներին, ինչի որ ընդունակ կլինեն»:
Մեծ է եղել բանաստեղծի դերը մի շարք հասարակական կազմակերպությունների գործում: 1917-1918թթ. հայկական գրեթե բոլոր գավառներում գործում էին «Հայրենակցական միություններ», որոնց խնդիրն էր օգնել պատերազմից տուժածներին և գաղթականներին, հավաքել հանգանակություններ, վարել բանակցություններ տարբեր կազմակերպությունների հետ աջակցելու համար: Աշխատանքը կենտրոնացնելու և ճիշտ կազմակերպելու նպատակով 1918թ. մարտին Թիֆլիսում ստեղծվեց «Հայրենակցական միությունների միություն», որի խորհրդի անդամ ընտրվեց Թումանյանը, այնուհետև 1918 թվականի նոյեմբերի 21-ին, Թիֆլիսում գործող մի շարք հայրենակցական միությունների նախաձեռնության և նախապատրաստական որոշակի աշխատանքների արդյունքում, ստեղծվում է «Համաշխարհային պատերազմից հայ ժողովրդի կրած վնասների քննիչ հանձնաժողով», որի նախագահ է ընտրվում Հովհ. Թումանյանը: Նրա գլխավորությամբ հանձնաժողովը կարճ ժամանակաընթացքում կատարում է հերոսական աշխատանք. կողոպտված և անօթևան հազարավոր հայերից հավաքում, խմբավորում, իրավական տեսքի է բերում հսկայածավալ փաստական նյութ և դրանք տրամադրում Փարիզում հրավիրվելիք Խաղաղության կոնֆերանսի պատվիրակությանը:
1923 թվականի մարտի 23-ին, երբ եկել էր ճակատագրական պահը՝ ասել է զավակներին. «Ղոչաղ կացեք…»: Սա եղավ բանաստեղծի արտաբերած վերջին խոսքը:
Թումանյանն ապրեց ոչ այնպես, ինչպես կուզենար, այլ այնպես, ինչպես թելադրում էր իր ժողովրդի ճակատագիրը, անում ամեն ինչ, որ կարող էր՝ առանց իր կարողությունների սահմանն իմանալու:
Կրթական ծրագրերի բաժնի վարիչ
Հովհ. Թումանյան, 1914 թ.
Հովհ. Թումանյան, 1915 թ.
Հովհ. Թումանյանը զավակների հետ, Թիֆլիս, 1914 թ․
Հովհ. Թումանյանը դստեր՝ Նվարդի հետ, Թիֆլիս, 1919 թ․
Թումանյանը դստեր՝ Աշխենի հետ
Թումանյանները Ձաղվերում. ձախից՝ Արեգ, Արփիկ, Համլիկ, Սեդա, Օլգա, Թամար, Հովհ. Թումանյան, Նվարդ, Անուշ, 1914 թ․
Թումանյանը կնոջ՝ Օլգայի հետ, Թիֆլիս, 1915 թ․
Վերնատան անդամները՝ Հովհ. Թումանյան, Ղ. Աղայան, Ավ. Իսահակյան, Դ. Դեմիրճյան, Լ. Շանթ, Թիֆլիս, 1903 թ․
Հ. Թումանյանն ընտանիքի անդամների հետ, Թիֆլիս, 1914 թ․
Աջից նստած են՝ Ն. Աղաբալյանը, Ղ. Աղայանը, Ավ. Իսահակյանը, Ռ. Զարգարյանը, Ֆ. Վարդազարյանը, Ն. Մառը, Ստ. Լիսիցյանը, Դ. Դեմիրճյանը,
կանգնած են՝ Լ. Շանթը, Հովհ. Թումանյանը և ընտանիքի անդամները Վերնատան պատշգամբում, 1902 թ․
Թումանյանի ընտանիքը
Ձախից նստած են՝ Արփիկ, Թումանյան, Սեդա, Աշխեն, Օլգա Թումանյան, Թամար, Անուշ
Կանգնած են՝ Արտավազդ, Նվարդ, Արեգ, Մուշեղ, Համլիկ
Թիֆլիս, 1915 թ․
Թումանյանը և դուստրը՝ Նվարդը, գթության քույրերի և որբերի հետ, Էջմիածին, 1915 թ․
Թումանյանը գթության քույրերի հետ, Էջմիածին, 1915 թ․
Էջմիածին, 1915 թ․
Ցեղասպանությունից փրկված որբերը և նրանց խնամող գթության քույրերը, Էջմիածին, 1915 թ․
Ցեղասպանությունից փրկված որբերը, 1915 թ․
Ցեղասպանությունից փրկված որբերը, Էջմիածին, 1915 թ․
Ճեմարանի շինության մեջ գտնվող որբանոցի առողջ երեխաների ցուցակ կազմված Հովհ. Թումանյանի ձեռքով
Հովհ. Թումանյանին հասցեագրված խնդրագիր, Էջմիածին, 1915 թ․
Հովհ. Թումանյանին հասցեագրված խնդրագիր, Արիստակես Աբրահամյանի և ուսուցիչների կողմից, Էջմիածին, 1915 թ․
Հովհ. Թումանյանին հասցեագրված խնդրագիր, Սահակ Մարտիրոսյանի կողմից Էջմիածին, 1915 թ․
«Համաշխարհային պատերազմից հայ ժողովրդի կրած վնասների քննիչ հանձնաժողով»-ի գործունեության փաստաթուղթ, 1919 թ․
Խաղաղության վեհաժողովի բացումը Ֆրանսիայի Արտաքին գործերի նախարարության ժամացույցի սրահում, հունվար, 1919 թ․
Թումանյանի անձնական թանաքամանը
Թումանյանի աշխատասեղանը
Թումանյանի աշխատասենյակը
Թումանյանի հավաքածուները
Հ. Թումանյանի թանաքամանը
Հ. Թումանյանի սրտի արկղը
Թումանյանի 50-ամյակի կրծքազարդը
Հովհ. Թումանյանի առաջին գրապահարանը
Թումանյանի կոստյումը
Թումանյանի կոշիկները
Թումանյանի խալաթը
Հովհ. Թումանյանի ձեռնափայտը
Աղբյուրներ՝
1.Լևոն Հախվերդյան, Թումանյանը և հայոց պատմական ճակատագիրը, Երևան, 2000:
2.Հովհաննես Թումանյան, ընտիր երկեր, I հատոր, 1985:
3.Նվարդ Թումանյան, «Հուշեր եւ զրույցներ», Լույս, Երևան, 1969:
4.«Թումանյանը ժամանակակիցների հուշերում», Հայկական ՍՍՀ Գիտությունների Ակադեմիայի Հրատարակչություն, Երևան, 1969:

The destiny of the Armenian nation has left a deep trace on the biography of Armenian writers, cultural figures and intellectuals in general.
Hovhannes Tumanyan was one of those farsighted intellectuals, who selflessly devoted himself to his people during the Armenian Genocide and a fair solution of its issue.
The poet of all-Armenians, as he is called, was born on 7 February 1869 (19 according to the new calendar), in the village of Dsegh, in Lori region. Lori or Gugark world, as it was called in the past, is one of the most charming places of historical Armenia. As for Avetik Isahakyan;
“Lori is a patriarchal self-contained world; each corner of it is a traditional novel and each stone tells about its heroic past”.
Hovhannes Tumanyan lived his childhood in this beautiful nature.
According to a tribal tradition, Tumanyans are the descendants of Mamikonyans, who had lived in Lori. There are preserved documents on this. Tumanyan also considerd himself a descendant of Mamikonyans and some of his letters written in 80-90’s have a seal, which reads “Hovhannes Tumanyan Mamikonyan”.
Tumanyan had a big family. His four sons and six daughters were educated and intellectual people, and have reflected their father's talent to some extent. H. Tumanyan has never received strict regular education. He preliminary learned the letters from his father. In the age of eight, along with a group of village children, he learned reading and writing at his old aged uncle’s newly opened “school”, where the pencils were made of tin and ink from poppy flower, and all these were prepared by the students. After studying over there for a few months, in 1877 he begins to attend the newly opened school in the village, which is described in his own “Autobiography” in a quite figurative way:
“The school was of Ter-Todikyan style, where pedagogical methods used were beating, insults, in return of a small amount of knowledge”.
In 1879, Tumanyan’s father Tadevos took his son to Echmiadzin to continue his education at Gevorgyan Seminary, but seeing the sallow faces of the students, he took his son back to the village. In the autumn of the same year, father Tadevos hears about the new school in Jalaloghlu /now Stepanavan/ where Hovhannes and his younger brother were taken to continue their study. The school inspector Tigran Ter-Davtyan, who was one of the intellectuals of the time, was a friend of their father. At the beginning Hovhannes lived in the teacher’s house, and enjoys its rich library.
In September 1883, Tumanyan was in Tbilisi, which was a great cultural center and was well-known by its Armenian schools and cultural centers. Tumanyan was accepted to Nersisyan School at the second grade. The study lasted for about three years, during which he acquired rich knowledge, especially in the field of humanities. Some of the well-known intellectuals of the time such as, novelist Tserents (H. Shishmanian), C. Barkhudaryan (Sheller’s translator), philologist K. Kostanyan, renowned translator and educator P. Vardanyan, and many other famous figures were Tumanyan’s teachers. The famous works “Verk Hayastani” by Kh. Abovyan, “Samvel” by Raffi, and artistic works and articles of M. Nalbandyan, had played an important role in the formation of the young poet's views.
“Vernatun” (The Loft) literary group was founded in Tumanyan’s house, where famous figures, such as, Aghayan, Proshyan, Komitas, Papazyan and others met.
Tumanyan's national and orphan-care work has a special place in our history.
Tumanyan’s activities during the genocide were remarkable. It is exceptional and unique not only for the Armenian culture, but also in a world history. Such examples of self-sacrifice are rare in our history. He had consciously risked his own life, devoting himself to the destiny of his nation, sharing every bitter experience of his people with his whole family. Tumanyan was connected to the Armenian historical fate with his entire inner world.
In 1903, Armenian schools got closed, Armenian Church properties were seized, and armed clashes outflowed. Already in 1905-1907 the first Russian Revolution, as well as Armenian-Turkish bloody clashes outbroke.
Here Tumanyan personally participated in the disposition of Armenian people’s fate. He took on the role of reconciling the peoples standing against each other, went out into the arena with a weapon in his hand. As he wrote in his diaries:
“… How you could laugh when you see me on the mountains, armed from head to foot, hundreds of horsemen and with white flag”.
In December 1908, on charges of anti-government activities Tumanyan was put in the Metekhi prison. This was a response to his honest and selfless activity during the Armenian-Turkish clashes. As we read in one of his letters:
“This has been the case in the world, the good is punished, even more…” . Ironically his 40th birthday was marked when in the prison; on this occasion he wrote the poem “Vayrejk” (Landing). One of the most derisive and saddest pages of the Armenian literature “Mi Katil Meghr” (A Drop of Honey) was also created in the prison.
After many years the wise and noble perceptions of the poet turned to be his quartet.
After spending seven months in the prison he was freed on bail until a trial. However, in November 1911, he was again arrested.
In 1914, when World War I outbreak, more awful and hellish times were waiting the Armenian nation and its poet. In those days, Tumanyan was in Tsaghver, along with his family and closed ones. He immediately returned to Tbilisi and becomes a member of “War Victims Relief Committee” created in October 1914, which carried on wide variety of activities with the participation of cultural and religious figures.
In 1914-1915 the entire social activities of Tumanyan are linked to the mentioned committee. Long before the war Tumanyan had wrote the following lines:
“And he; Turkey, appealed, appealed and will appeal to the most monstrous means to put an end to the Armenian people, the Armenian issue, their homeland and close the issue of national rights permanently”.
Unfortunately, he was right. Tumanyan was one of the rare national figures who had been in the battlefield, and along with his friend he turned around the war area.
All-Armenians poet had been in Eastern Armenia twice; in 1914 and 1915. He witnessed the Genocide. During those years he used to keep a diary, which has a primary importance.
The image of the hard years revives in those diaries:
“Massacres, testimonies of Turkish cruelty, destiny of Armenian orphans. And all of these reflected in the thoughts of young Armenian fellow, who was concerned about the future of the homeland”.
When the news of massacres arrived in Tbilisi in 1915, Tumanyan was the first to write a call to the Armenian Writers Union and inform them about the massacres. As a flashy character, Tumanyan was so thrilled to the extent, that in 10 May he published his article “Van and Yerevan”. The great optimist thinks that everything was resolved in the favor of Armenians.
It was in 23 July, when the bad news comes to Tumanyn, who was exhausted and sick; Van was surrendered to the enemy and the huge numbers of migrants took their way to Echmiadzin and Igdir.
In 1915 he wrote the poem “Hayrenikis Het” (With My Homeland). Who could understand in 1915; my new homeland, my powerful homeland, mentioned in his poem? In those years, curse sounded from everyone's lips, gloom prevailed, but Tumanyan wrote:
“And poets, who have not defiled their lips with a curse, will praise your new life with new songs, new words”.
He should have been there, where his Armenian people were. On 30 July, along with his daughter he was in Echmadzin.
Without losing time, without sleeping or any rest, he was engaged in a work of providing shelter for the migrants, taking care of the orphans and providing them with food. 5 hospitals were opened under his direct leadership, with 500 beds, and an orphanage for 3000 orphans. Tumanyn had a special care for the sick Armenian orphans. In his diaries Tumanyan indicates, that only those orphans who had their parents visiting them were getting ill, that is, the infection penetrated from the outside:
“Cases of the disease in children occur almost exclusively in those who had parents visiting them… orphans have no disease”.
No one could better ever present the nightmare days of Tumanyan as he himself presented in his writings “Echmiadzin pocketbook”, “Memories from Echmiadzin Orphanage” publication and a letter by Zapel Yesayan, and memories of Vahan Totovents, Nvard Yegibyan Paghtasaryan and Nvard Tumanyan.
“It was death-place at Echmiadzin at that time. Genius Saryan, who brought financial aid to Echmiadzin, after being over there for few minutes, had been faint down”.
Some orphans used to call him father. Tumanyan writes:
“Some children were studying very well, that after the meal they catch my hinges (though they are dressed, sheltered and fed) and used to tell me, father I am an orphan, I have no mother nor father”. “…when they were told that new cloths will be sewed for them, they used to raise their heads from here and there and say: - Father, sew a red hat for me”.
The memories of Nvard Tumanyan are very remarkable:
“It was the night of August 19. The unforgettable heavy night of the Ararat Valley… My father with a black cloak, the cap on his head, hurried out of the room to shelter the migrants in the buildings, he was running point to point, from one tent to the other… from one dead to the other. He was managing, commanding, cursing, reprimanding, smiling, stroking and getting angry. One day, under a heavy rain, he ran and forcibly, opened the newly-build pontifical residence, which had previously been inviolable. The immigrants were filled in. Angry Catholicos reproves the poet, saying: You know that I am the Catholicos of All Armenians … Tumanyan answers: Do you know that I am the Poet of All Armenians.
This is perhaps the greatest appreciation, which the poet was unwillingly exalted himself. And All-Armenian poet had the great moral right to read the requiem of his people, as he had dedicated one of his poems to the souls of the innocent victims.
In a letter to Zapel Yesayan, we read:
“… a heavy grief continually suppresses my heart. Much has fallen to me in the world, and the world is full of pain now. Lot of things I do not like now, others which I like, I cannot see them now. For example, since the day when I saw my mother on the killed body of my brother, and we hide my other killed brother from my mother, I am not able now to see my mother”.
Tumanyan remembers with gratitude the work of Armenian women devoted to the orphanage with infinite loyalty:
“…I remember the dense and long rows of children skeletons, when they were sat down by the ladies, who were like liberation spirits constantly turning round, clothed in white, paled by the pain and the unbearable heavy air and the smell…”
Tumanyan’s daughter; Nvard was among those guarding angels, who ignored every difficulty devoting herself to the salvation of his people. Lines from her letter to her brother Ardik:
“Our father and I are preparing ourselves to go to Yerevan. One hundred and fifty-five orphans will be moved to Yerevan. There are forty-three nursling baby and nobody to take care of them. The refugees are already scattered; the number of orphans is getting increased… the seminary is turned to a hospital. Our father is satisfied… He is so tired, but cannot leave the work uncompleted”.
Tuamnyan’s children were all concerned with the fate of their nation. When the Russian troops were leaving, leaving the Armenians to the whim of fate, Andranik calls for military recruitment; each Armenian family must give a soldier to serve for the homeland. Tumanyan was one of the first to respond to his son’s call.
The poet had a great role in the work of a number of non-governmental organizations. During 1917-1918, “Patriotic Unions” were carrying on national activities in almost all Armenian provinces. Their main goal was to help refugees and victims of war; collect donations, conduct negotiations with different organizations for support.
In 21 November 1918, by the initiative of compatriotic unions in Tbilisi
“Investigative Committee on the loses of Armenian People in World War I” was created and H. Tumanyan was elected president for this committee. Under his leadership the committee performs a heroic job; enormous factual material was collected from thousands of looted and homeless Armenians. The documents were edited and provided to the Delegation of the Peace Conference convened in Paris.
In 23 March 1923, when the fatal moment was arrived he said to his children: “Get up…” This was the last word of the poet.
Tumanyan lived not as he wanted to, but as was dictated by the fate of his nation. He did everything he could, without knowing the limits of his capacity.
Kristine Najaryan
Head of Department of Educational Programs
Hovhannes Tumanyan 1914
Hovhannes Tumanyan 1915
Tumanyan with his family, Tbilisi 1914
Tumanyan with his daughter Nvard, Tbilisi 1919
Tumanyan with his daughter Ashkhen
Tuanyan at Tsaghver, from left, Areg, Arpi, Hamlik, Seda, Olga, Tamar, Hov. Tumanyan, Nvard, Anush, 1914
Tumanyan with his wife Olga, Tbilisi, 1915
Members of the Loft: H. Tumanyan, Gh. Aghayan, A. Isahakyan, D. Demirjyan, Levon Shant, Tbilisi, 1903
Tumanyan with members of his family, Tbilisi, 1914
From right; N. Aghbalyan, Gh. Aghayan,
A. Isahakyan, R. Zargaryan,
F. Vardazaryan, N. Mare, S. Lisitsyan,
D. demirjian, standing;
Astavazd, Nvard, Areg, Mushegh, Hamlik, Tbilisi, 1915.
Tumanyan's family
Sitting from left; Arpik, Tumanyan, Seda, Ashkhen, Olga Tumanyan, Tamar, Anush
Standing; Artavazd, Nvard, Areg, Mushegh, Hamlik
Tbilisi, 1915
Tumanyan and his daughter Nvard with charity sisters and orphans, Echmadzin, 1915.
Tumanyan with charity sisters, Echmadzin, 1915
Echmadzin, 1915
Orphans who have survived the Genocide and charity sisters, Echmadzin, 1915
Orphans who have survived the Genocide, 1915
A list of healthy children of the orphanage found in the seminary building, composed by H. Tumanyan
A petition addressed to Tumanyan, Echmiadzin, 1915
A petition addressed to Tumanyan on behalf of Aristakes Abrahamyan and the teachers, Echmadzin, 1915
A petition addressed to Tumanyan on behalf of Sahak Martirosyan, Echmadzin, 1915
A document of “Investigative Committee on the loses of the Armenian People in World War I”, 1919
The opening of the Peace Conference at the Clock Hall of French Ministry of Foreign Affairs, January 1919