«Հայոց ցեղասպանության լուսաբանումը համաշխարհային մամուլի առաջին էջերին» ցուցահանդեսը` Թեհրանում
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի Թեհրանի հայոց թեմի հանձնախմբի նախաձեռնությամբ Թեհրանում բացվեց «Հայոց ցեղասպանության լուսաբանումը համաշխարհային մամուլի առաջին էջերին» ցուցահանդեսը և տեղի ունեցավ համանուն գրքի շնորհանդեսը, որին ներկա էր նաև գրքի հեղինակ պատմական գիտությունների դոկտոր, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի քարտուղար, Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը:
Նոյեմբերի 14-ին «Արարատ» մարզամշակութային համալիրի «Վաչիկ Ղարաբէգեան» սրահում կազմակերպված ցուցահանդեսին, ներկայացվել էին միջազգային մամուլի առաջին էջերի 60 պատկերներ, որոնք արտացոլում են մարդկության և քաղաքակրթության դեմ թուրքական հանցագործությունների իրական պատկերը, որը մշտապես եղել է համաշխարհային մամուլի ուշադրության կենտրոնում:
Ցուցահանդեսում ներկայացված նմուշների մեջ տեղ են գտել նաև մի քանի օրինակներ ժամանակի պարսկական մամուլի էջերից:
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես եկավ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի Թեհրանի հայոց թեմի հանձնախմբի ատենապետ Արմենուշ Առաքելյանն, ապա օրվա բանախոս Հայկ Դեմոյանն անդրադարձավ գրքի և ցուցադրության ներկայացմանը:
«Գրքի ու ցուցադրության հզորությունը կայանում է նրանում, որ կարող ենք ուղղակի ցուցադրել` առանց որևէ լրացուցիչ մեկնաբանության»,-նշեց Հայկ Դեմոյանը և ավելացրեց. «Մեր ռազմավարության մեջ պէտք է նկատի ունենանք 3 լսարաններ: Առաջինը միջազգային լսարանը: Մենք ցանկացած երկրի հիշողության և պատմության հետ ագուցված պետք է ներկայացնենք Ցեղասպանութեան թեման: 2-րդ լսարանը՝ թուրքականն է, իսկ 3-րդը՝ հայկականը և մենք պետք է մրցունակ և հոգեբանորեն ուժեղ սերունդ դաստիարակենք թե՛ Սփյուռքում, թե՛ Արցախում և թե՛ Հայաստանում»:
Նա հանգամանորեն անդրադարձավ Հայաստանում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի աշխատանքներին:
Օրվա միջոցառմանը ներկա էին Իրանում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպանը և դեսպանության աշխատակազմը, Իսլամական խորհրդարանում իրանահայ զույգ պատգամավորները, ազգային իշխանության ու մարմինների, միությունների, «Ալիք» հաստատության ներկայացուցիչները և հրավիրյալներ:
Իսկ նոյեմբերի 16-ին «Հայոց ցեղասպանության լուսաբանումը համաշխարհային մամուլի առաջին էջերին» ցուցահանդեսը ներկայացվեց նաև «Արասբարան» մշակութային համալիրում:

ВЫСТАВКА "ОСВЕЩЕНИЕ ГЕНОЦИДА АРМЯН НА ПЕРВЫХ СТРАНИЦАХ МИРОВОЙ ПРЕССЫ " В ТЕГЕРАНЕ
В Тегеране открылась выставка "Освещение Геноцида армян на первых страницах мировой прессы", и состоялась презентация одноименной книги, на которой присутствовал автор книги, директор МИГА, доктор исторических наук, секретарь Государственной комиссии по координации мероприятий 100-летней годовщины Геноцида армян Гайк Демоян. Мероприятие было организовано по инициативе Комитета 100-летней годовщины Геноцида армян армянской епархии Тегерана.
14 ноября выставка открылась в зале “Вачик Карабекян” спортивно-культурного комплекса “Арарат”,на которой были представлены 60 иллюстраций с первых страниц мировой прессы. Эти иллюстрации отображают реальную картину турецких преступлений против человечества и цивилизации, которые всегда были в центре внимания мировой прессы.
В представленных на выставке экспонатах были и страницы из тогдашней персидской прессы.
В начале мероприятия с приветственным словом выступила председатель Комитета 100-летней годовщины Геноцида армян армянской епархии Тегерана Арменуш Аракелян, а затем с докладом выступил Гайк Демоян, представив выставку и свою книгу.
“Сила книги и выставки состоится в том, что мы можем просто показать без каких-либо лишних комментариев”,- сказал Гайк Демоян и добавил,- “в нашей стратегии мы должны иметь в виду три аудитории. Первая – это мировая аудитория. Мы должны представить тему Геноцида армян соответственно с историей и воспоминаниями данной страны. Вторая аудитория – это турецкая, а третья – это армянская аудитория, и мы должны воспитать духовно сильное конкурентоспособное поколение и в Армении, и в Арцахе, и в диаспоре”. Он подробно рассказал о работах Государственной комиссии по координации мероприятий 100-летней годовщины Геноцида армян.
На мероприятии присутствовали чрезвычайный и полномочный посол Республики Армения в Иране, администрация посольства, два армянских депутата из Исламского парламента Ирана, представители национальных властей и органов, объединений и организации “ Алик” (“Волна”) и другие гости.
16 ноября выставка "Освещение Геноцида армян на первых страницах мировой прессы" также была представлена в культурном комплексе “Арасбаран”.