«Հայոց ցեղասպանության լուսաբանումը համաշխարհային մամուլի առաջին էջերին» ցուցահանդեսը` Թեհրանում
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի Թեհրանի հայոց թեմի հանձնախմբի նախաձեռնությամբ Թեհրանում բացվեց «Հայոց ցեղասպանության լուսաբանումը համաշխարհային մամուլի առաջին էջերին» ցուցահանդեսը և տեղի ունեցավ համանուն գրքի շնորհանդեսը, որին ներկա էր նաև գրքի հեղինակ պատմական գիտությունների դոկտոր, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի քարտուղար, Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը:
Նոյեմբերի 14-ին «Արարատ» մարզամշակութային համալիրի «Վաչիկ Ղարաբէգեան» սրահում կազմակերպված ցուցահանդեսին, ներկայացվել էին միջազգային մամուլի առաջին էջերի 60 պատկերներ, որոնք արտացոլում են մարդկության և քաղաքակրթության դեմ թուրքական հանցագործությունների իրական պատկերը, որը մշտապես եղել է համաշխարհային մամուլի ուշադրության կենտրոնում:
Ցուցահանդեսում ներկայացված նմուշների մեջ տեղ են գտել նաև մի քանի օրինակներ ժամանակի պարսկական մամուլի էջերից:
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես եկավ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի Թեհրանի հայոց թեմի հանձնախմբի ատենապետ Արմենուշ Առաքելյանն, ապա օրվա բանախոս Հայկ Դեմոյանն անդրադարձավ գրքի և ցուցադրության ներկայացմանը:
«Գրքի ու ցուցադրության հզորությունը կայանում է նրանում, որ կարող ենք ուղղակի ցուցադրել` առանց որևէ լրացուցիչ մեկնաբանության»,-նշեց Հայկ Դեմոյանը և ավելացրեց. «Մեր ռազմավարության մեջ պէտք է նկատի ունենանք 3 լսարաններ: Առաջինը միջազգային լսարանը: Մենք ցանկացած երկրի հիշողության և պատմության հետ ագուցված պետք է ներկայացնենք Ցեղասպանութեան թեման: 2-րդ լսարանը՝ թուրքականն է, իսկ 3-րդը՝ հայկականը և մենք պետք է մրցունակ և հոգեբանորեն ուժեղ սերունդ դաստիարակենք թե՛ Սփյուռքում, թե՛ Արցախում և թե՛ Հայաստանում»:
Նա հանգամանորեն անդրադարձավ Հայաստանում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի աշխատանքներին:
Օրվա միջոցառմանը ներկա էին Իրանում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպանը և դեսպանության աշխատակազմը, Իսլամական խորհրդարանում իրանահայ զույգ պատգամավորները, ազգային իշխանության ու մարմինների, միությունների, «Ալիք» հաստատության ներկայացուցիչները և հրավիրյալներ:
Իսկ նոյեմբերի 16-ին «Հայոց ցեղասպանության լուսաբանումը համաշխարհային մամուլի առաջին էջերին» ցուցահանդեսը ներկայացվեց նաև «Արասբարան» մշակութային համալիրում:

The exhibition “Armenian Genocide: Front Page Coverage in the World Press" and the presentation of same titled book was organized by the Armenian Genocide 100th anniversary committee of the Armenian Diocese of Tehran. The guest-speaker of the event was doctor of historical sciences Hayk Demoyan; the author of the book, director of AGMI, and the Secretary of State Commission on coordination of the events dedicated to the 100th Anniversary of the Armenian Genocide.
The exhibition that opened on 14 November in “Ararat” cultural complex and organized by the initiative of Armenian Genocide 100th anniversary committee of the Armenian Diocese of Tehran, included 60 images that reflect the real picture of the Turkish crime against humanity and civilization, which has always been in the focus of world press.
Several examples from Persian press of the time were also included in the exhibition.
A welcome speech was made by Armenush Arakelyan; chairman of Armenian Genocide 100th anniversary committee of the Armenian Diocese of Tehran, than the guest-speaker of the day Hayk Demoyan delivered a speech, where he referred to the book presentation and exhibition.
He noted: “The capacity of the book and exhibition lies in the fact that we can simply show: without any additional commentary”, and added: “In our strategy we should take in account 3 auditoriums. First the international audience; along with the memory or history of any nation we should introduce the topic of genocide. The second audience is the Turkish one, and the third one is the Armenian, and we need to educate competitive, psychologically and mentally strong generation in Diaspora, Artsakh and Armenia”.
He touched upon the activities of State Commission on coordination of the events dedicated to the 100th Anniversary of the Armenian Genocide.
The event was attended by Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to Iran and Embassy staff, Armenian deputies of Iranian Parliament, representatives of National authorities, agencies, associations and “Alik” institution.
In 16 November the exhibition “Armenian Genocide: Front Page Coverage in the World Press" was presented also at “Arasbaran” cultural complex.