«ԱՆԴՐԿՈՎԿԱՍՈՒՄ ԱԴՐԲԵՋԱՆՑԻՆԵՐԻ ԱԳՐԵՍԻԱՆ ՀԱՅԵՐԻ ԴԵՄ (1905-1921): ՀԱՂՈՐԴՈՒՄՆԵՐ ԱՄԵՐԻԿՅԱՆ ՄԱՄՈՒԼՈՒՄ»
Այսօր՝ փետրվարի 19-ին, ավստրալահայ գրականագետ, «The Armenian Genocide: Prelude and Aftermath. As reported in the U.S. Press» («Հայոց ցեղասպանություն. նախերգանք և հետգրություն: Հաղոդումներ ամերիկյան մամուլում») բազմահատորյակի համահեղինակ Արա Քեթիպեանն այցելել էր Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ:
Արա Քեթիպեանը ՀՑԹԻ տնօրեն Հարություն Մարությանին ներկայացրեց իր կազմած նոր գիրքը՝ «Azeri Aggression against Armenians in Transcaucasia (1905-1921). Reports from the U.S. Press» («Անդրկովկասում ադրբեջանցիների ագրեսիան հայերի դեմ (1905-1921): Հաղորդումներ ամերիկյան մամուլում»), և ՀՑԹԻ-ին նվիրեց գրքի 100 օրինակ:
Հեղինակի խոսքով 2020 թ. սեպտեմբերի 27-ին Արցախի ու արցախահայության դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական ագրեսիան, ապա դրան հաջորդած քաղաքական ու ռազմական փորձագետների անդրադարձները, ովքեր փորձում էին խնդրի արմատները փնտրել 1980-ական թթ. վերջին և 1990-ականների սկզբին, ստիպում են իրեն նախաձեռնել մի նոր աշխատասիրություն, որում հիմնավոր կերպով կներկայացվեր դեռևս 20-րդ դարասկզբին հայ-թաթարական* (հայ-ադրբեջանական) հարաբերություններում առկա լարվածությունը, որն էլ Բաքվում, Նախիջևանում, Զանգեզուրում ու Շուշիում հանգեցնում է ազգամիջյան բախումների:
Արա Քեթիպեանն իր նոր աշխատությունում ներկայացնում է հայ-թաթարական ընդհարումների վերաբերյալ ամերիկյան առաջատար վեց թերթերի՝ (The New York Times, The Boston Daily Globe, The Chicago Tribune, The Christian Science Monitor, The Los Angeles Times և The Washington Post) 1905-1921 թթ. հրապարակումները: Հեղինակը նշեց, որ իր նոր աշխատությունը կարելի է համարել «The Armenian Genocide: Prelude and Aftermath. As reported in the U.S. Press»** բազմահատորյակի գաղափարական շարունակությունը և հավելեց. «Գրքում ամփոփված հոդվածները փաստում են, որ անցած 100 տարիների ընթացքում հայերի դեմ իրականացվող բռնությունների ձևերը թեև փոխվել են, բայց դրանց նպատակը՝ պանթուրանական երազանքը հայերի հաշվին իրագործելը, մնացել է անփոփոխ»:
ՀՑԹԻ տնօրեն Հարություն Մարությանը, շնորհակալություն հայտնելով կատարած նշանակալից աշխատանքի ու նվիրատվության համար, պրն Քեթիպեանին հանձնեց ՀՑԹԻ 2020 թ. հրատարակություններից երկուսը՝ Հարություն Մարությանի և Նարինե Մարգարյանի խմբագրությամբ լույս տեսած «Հայերի փրկության գործը Մերձավոր Արևելքում 1915-1923 թթ. միջազգային գիտաժողովի նյութերի ժողովածու»-ն և Հայկական ազգային ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Ադալյանի “Remembering and Understanding the Armenian Genocide” գրքույկի չորրորդ, լրացված հրատարակությունը:
* Մինչ ԽՍՀՄ 1936 թ. Սահմանադրության ընդունումը ներկայիս «ադրբեջանցի» ժողովուրդը կոչվում էր «թաթարներ», «կովկասյան թաթարներ»:
**«The Armenian Genocide: Prelude and Aftermath. As reported in the U.S. Press» («Հայոց ցեղասպանություն. նախերգանք և հետգրություն: Հաղորդումներ ամերիկյան մամուլում») մատենաշարը չափազանց կարևոր ներդրում է հայագիտության, Հայոց ցեղասպանության, հայ-թուրքական հարաբերությունների ուսումնասիրության համար: Մատենաշարում առկա են 1894-1896 թթ․ Համիդյան կոտորածներին, Ադանայի կոտորածին, Հայոց ցեղասպանությանը և դրա անմիջական հետևանքներին, Հայկական հարցին, ինչպես նաև ամերիկյան հայկական գաղթօջախի կազմավորմանը վերաբերող բազմաթիվ նյութեր։ Առաջին հինգ հատորում ներկայացված է The New York Times, The Christian Science Monitor և The Boston Daily Globe օրաթերթերի անդրադարձները՝ ընթերցողին ներկայացնելով ընդհանուր առմամբ 6696 հոդված:
Մատենաշարի հաջորդ երկու հատորները, որոնցում հեղինակը կներկայացնի The Washington Post-ի անդրաձարձները, լույս կտեսնեն 2021 թ.:

АЗЕРБАЙДЖАНСКАЯ АГРЕССИЯ ПРОТИВ АРМЯН В ЗАКАВКАЗЬЕ (1905-1921). СООБЩЕНИЯ В АМЕРИКАНСКОЙ ПРЕССЕ
Сегодня, 19 февраля, армянский литературовед из Австралии, соавтор многотомника «The Armenian Genocide: Prelude and Aftermath. As reported in the U.S. Press» («Геноцид армян: пролог и постскриптум. Сообщения в американской прессе») Ара Кетипян посетил Музей-институт Геноцида армян.
Ара Кетипян представил директору МИГА Арутюну Марутяну составленную им новую книгу «Azeri Aggression against Armenians in Transcaucasia (1905-1921). Reports from the U.S. Press» («Азербайджанская агрессия против армян в Закавказье (1905-1921). Сообщения в американской прессе») и подарил МИГА 100 экземпляров.
По словам автора, развернутая Азербайджаном против Арцаха и его населения 27 сентября 2020 г. военная агрессия, а также последовавшие отклики политических и военных экспертов, которые пытались найти корни проблемы в конце 1980-х и начале 1990-х гг., заставили его начать новую работу, в которой основательно должно было быть представлено существующее напряжение, что и приводит к межнациональным распрям в Баку, Нахиджевани, Зангезуре и Шуши. Ара Кетипян в своей новой работе представляет публикации 1905-1921 гг. шести ведущих газет: (The New York Times, The Boston Daily Globe, The Chicago Tribune, The Christian Science Monitor, The Los Angeles Times և The Washington Post). Автор отметил, что его новую работу можно считать идеологическим продолжением многотомника «The Armenian Genocide: Prelude and Aftermath. As reported in the U.S. Press»** и добавил: «Собранные в книге статьи аргументируют, что, несмотря на то, что методы осуществляемого против армян насилия в течение прошедших 100 лет изменились, но их цель – реализация пантуранской мечты засчет армян – осталась неизменной».
Директор МИГА Арутюн Марутян, выражая признательность за проделанную значительную работу и пожертвования, вручил господину Кетипяну две публикации МИГА за 2020 г.: «Дело спасения армян на Ближнем Востоке в 1915-1923 гг. – сборник докладов международной научной конференции» под редакторством Арутюна Марутяна и Нарине Маргарян и дополненная публикация, четвертая книга директора Армянского национального института Рубена Адаляна «Remembering and Understanding the Armenian Genocide».
*До принятия Конституции СССР в 1936 г. нынешние «азербайджанцы» именовались «татарами», «кавказскими татарами».
**Серия изданий «The Armenian Genocide: Prelude and Aftermath. As reported in the U.S. Press» («Геноцид армян: пролог и постскриптум. Сообщения в американской прессе») является чрезвычайно важным вкладом в дело исследования арменоведения, Геноцида армян и армяно-турецких отношений. В серии изданий есть многочисленные материалы о Гамидовских погромах 1894-1896 гг., резне Аданы, Геноциде армян и о его непосредственных последствиях, Армянском вопросе, а также о формировании американского армянского очага. В первых пяти томах представлены отклики ежедневных газет The New York Times, The Christian Science Monitor և The Boston Daily Globe с около 6696 статьями.
Следующие два тома серии изданий, в которых автор представит отклики The Washington Post, будут опубликованы в 2021 г.