«ԱՆԴՐԿՈՎԿԱՍՈՒՄ ԱԴՐԲԵՋԱՆՑԻՆԵՐԻ ԱԳՐԵՍԻԱՆ ՀԱՅԵՐԻ ԴԵՄ (1905-1921): ՀԱՂՈՐԴՈՒՄՆԵՐ ԱՄԵՐԻԿՅԱՆ ՄԱՄՈՒԼՈՒՄ»
Այսօր՝ փետրվարի 19-ին, ավստրալահայ գրականագետ, «The Armenian Genocide: Prelude and Aftermath. As reported in the U.S. Press» («Հայոց ցեղասպանություն. նախերգանք և հետգրություն: Հաղոդումներ ամերիկյան մամուլում») բազմահատորյակի համահեղինակ Արա Քեթիպեանն այցելել էր Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ:
Արա Քեթիպեանը ՀՑԹԻ տնօրեն Հարություն Մարությանին ներկայացրեց իր կազմած նոր գիրքը՝ «Azeri Aggression against Armenians in Transcaucasia (1905-1921). Reports from the U.S. Press» («Անդրկովկասում ադրբեջանցիների ագրեսիան հայերի դեմ (1905-1921): Հաղորդումներ ամերիկյան մամուլում»), և ՀՑԹԻ-ին նվիրեց գրքի 100 օրինակ:
Հեղինակի խոսքով 2020 թ. սեպտեմբերի 27-ին Արցախի ու արցախահայության դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական ագրեսիան, ապա դրան հաջորդած քաղաքական ու ռազմական փորձագետների անդրադարձները, ովքեր փորձում էին խնդրի արմատները փնտրել 1980-ական թթ. վերջին և 1990-ականների սկզբին, ստիպում են իրեն նախաձեռնել մի նոր աշխատասիրություն, որում հիմնավոր կերպով կներկայացվեր դեռևս 20-րդ դարասկզբին հայ-թաթարական* (հայ-ադրբեջանական) հարաբերություններում առկա լարվածությունը, որն էլ Բաքվում, Նախիջևանում, Զանգեզուրում ու Շուշիում հանգեցնում է ազգամիջյան բախումների:
Արա Քեթիպեանն իր նոր աշխատությունում ներկայացնում է հայ-թաթարական ընդհարումների վերաբերյալ ամերիկյան առաջատար վեց թերթերի՝ (The New York Times, The Boston Daily Globe, The Chicago Tribune, The Christian Science Monitor, The Los Angeles Times և The Washington Post) 1905-1921 թթ. հրապարակումները: Հեղինակը նշեց, որ իր նոր աշխատությունը կարելի է համարել «The Armenian Genocide: Prelude and Aftermath. As reported in the U.S. Press»** բազմահատորյակի գաղափարական շարունակությունը և հավելեց. «Գրքում ամփոփված հոդվածները փաստում են, որ անցած 100 տարիների ընթացքում հայերի դեմ իրականացվող բռնությունների ձևերը թեև փոխվել են, բայց դրանց նպատակը՝ պանթուրանական երազանքը հայերի հաշվին իրագործելը, մնացել է անփոփոխ»:
ՀՑԹԻ տնօրեն Հարություն Մարությանը, շնորհակալություն հայտնելով կատարած նշանակալից աշխատանքի ու նվիրատվության համար, պրն Քեթիպեանին հանձնեց ՀՑԹԻ 2020 թ. հրատարակություններից երկուսը՝ Հարություն Մարությանի և Նարինե Մարգարյանի խմբագրությամբ լույս տեսած «Հայերի փրկության գործը Մերձավոր Արևելքում 1915-1923 թթ. միջազգային գիտաժողովի նյութերի ժողովածու»-ն և Հայկական ազգային ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Ադալյանի “Remembering and Understanding the Armenian Genocide” գրքույկի չորրորդ, լրացված հրատարակությունը:
* Մինչ ԽՍՀՄ 1936 թ. Սահմանադրության ընդունումը ներկայիս «ադրբեջանցի» ժողովուրդը կոչվում էր «թաթարներ», «կովկասյան թաթարներ»:
**«The Armenian Genocide: Prelude and Aftermath. As reported in the U.S. Press» («Հայոց ցեղասպանություն. նախերգանք և հետգրություն: Հաղորդումներ ամերիկյան մամուլում») մատենաշարը չափազանց կարևոր ներդրում է հայագիտության, Հայոց ցեղասպանության, հայ-թուրքական հարաբերությունների ուսումնասիրության համար: Մատենաշարում առկա են 1894-1896 թթ․ Համիդյան կոտորածներին, Ադանայի կոտորածին, Հայոց ցեղասպանությանը և դրա անմիջական հետևանքներին, Հայկական հարցին, ինչպես նաև ամերիկյան հայկական գաղթօջախի կազմավորմանը վերաբերող բազմաթիվ նյութեր։ Առաջին հինգ հատորում ներկայացված է The New York Times, The Christian Science Monitor և The Boston Daily Globe օրաթերթերի անդրադարձները՝ ընթերցողին ներկայացնելով ընդհանուր առմամբ 6696 հոդված:
Մատենաշարի հաջորդ երկու հատորները, որոնցում հեղինակը կներկայացնի The Washington Post-ի անդրաձարձները, լույս կտեսնեն 2021 թ.:

Today, February 19, Australian-Armenian researcher and co-editor of the multi-volume publication “The Armenian Genocide: Prelude and Aftermath. As Reported in the U.S. Press,” Ara Ketibian, visited the Armenian Genocide Museum-Institute Foundation.
He presented to the director of AGMI, Mr. Harutyun Marutyan, his new book “Azeri Aggression against Armenians in Transcaucasia (1905-1921). Reports from the U.S. Press” and donated 100 copies of the book to the AGMI.
The author explained that the principal motivation for compiling this new book was not only the latest aggression by Azeris against the Armenian people, but also his intention to refute the numerous reports circulated in the international media, which emphasized that this conflict was a direct consequence of the collapse of the Soviet Union (1988-1991).
Ara Ketibian stated that the Azeri (Tatar) aggression against Armenians goes much further back in time and this new book is a compilation of news reports extracted from some of the major American newspapers of the time (The New York Times, The Boston Daily Globe, The Christian Science Monitor, The Washington Post, The Chicago Tribune and Los Angeles Times), which provide details of such events. This book is an offshoot of the volumes “The Armenian Genocide: Prelude and Aftermath. As Reported in the U.S. Press.”
The author stated that although the means of physical hostility against the Armenian people have changed over time and have become more lethal, Turkey’s Pan-Turanian plan, at the expense of the Armenian people, has remained unchanged over the last 100 years.
Mr. Marutyan, thanking Ara Ketibian for his significant work and donation, handed over to him two publications: “Remembering and Understanding the Armenian Genocide” by Ruben Adalian and “The Rescue of Armenians in the Middle East in 1915-1923. International Conference Proceedings, November 8-9, 2019” edited by Harutyun Marutyan and Narine Margaryan.
*Till the adoption of the USSR Constitution in 1936, the current "Azerbaijani" people were called “Tatars,” “Caucasian Tatars.”
**"The Armenian Genocide: Prelude and Aftermath. As reported in the U.S. Press» series is a very important contribution to the study of Armenology, the Armenian Genocide, and Armenian-Turkish relations. The series includes numerous materials on the 1894-1869 Hamidian massacres, the Adana massacre, the Armenian Genocide, and its immediate aftermath, the Armenian question, as well as the formation of the American Armenian community. The first five volumes cover “The New York Times”, “The Christian Science Monitor” and “The Boston Daily Globe,” presenting a total of 6,696 articles.