Այս տարի լրանում է Արամ Մանուկյանի ծննդյան 140 և մահվան 100 ամյակը: Հայոց ցեղասպանության թանգարան – ինստիտուտի կայքում պարբերաբար կտեղադրվեն նրա կյանքին ու գործունեությանը վերաբերող նյութեր, հրապարակումներ, հոդվածներ:
140 տարի առաջ, 1879 թ. մարտի 19-ին է (Զեյվա, այժմ` գյուղ Դավիթ Բեկ կամ պատմաբան Արմեն Ասրյանի տվյալներով Արցախի Շուշի) ծնվել ազգային ու պետական գործիչ, Հայաստանի առաջին հանրապետության հիմնադիր Արամ Մանուկյանը:
Անգնահատելի է Արամ Մանուկյանի գործունեությունը Հայոց ցեղասպանության տարիներին՝ հատկապես Վանի ինքնապաշտպանության կազմակերպման գործում. 1915 թ. գարնանը նրա գլխավորությամբ տեղի հայկական կուսակցությունները, հաշվի առնելով ստեղծված օրհասական իրավիճակը, ժողով գումարեցին ու որոշեցին դիմել ինքնապաշտպանության՝ անխուսափելի բնաջնջումից փրկելով իրենց հայրենակիցներին: Վանի ինքնապաշտպանության մարմնի անդամներն էին Արամ Մանուկյանը, Արմենակ Եկարյանը, Գաբրիել Սեմիրջյանը, Կայծակ Առաքելը, Բուլղարացի Գրիգորը (Կյոզյան), Հրանտ Գալիկյանը, Փանոս Թերլեմեզյանը:
Վանի ինքնապաշտպանությունը պսակվեց հաղթանակով, թուրքերը փախուստի դիմեցին, Վանը ազատագրվեց, Արամ Մանուկյանը նշանակվեց Վանի նահանգապետ: Հետագայում, Վանի անկումից հետո, Արամ Մանուկյանը կազմակերպեց տեղի հազարավոր հայերի գաղթը Արևելյան Հայաստան:
Վանից հարկադրաբար հեռանալով՝ Արամ Մանուկյանը մինչև 1917 թ. դեկտեմբերը հաստատվեց Թիֆլիսում և ակտիվորեն մասնակցեց Կովկասում ընթացող ագգային-քաղաքական կյանքին: Նրա գործունեության աշխարհագրական սահմանները լայն էին՝ Թիֆլիս, Բաքու, Երևան, Պետրոգրադ: 1915 թ.-ից հետո Արամ Մանուկյանի գործունեությունը հիմնականում առնչվում էր արևմտահայության ճակատագրին:
Արևելյան Հայաստանում և Ռուսաստանի այլ շրջաններում ապաստանած հարյուրհազարավոր արևմտահայ գաղթականների գոյության ապահովումն անհետաձգելի խնդիր էր. կացարան, սնունդ, բժշկական օգնություն, հագուստ և կենսական այլ հրատապ խնդիրներ:
Արամ Մանուկյանի կոչը հայ ծողովրդին.
«Ամէն oր մեր երկրի րոլոր անկիւններից տասնեակ յուսահատ դիմումներ են ստացւում ճանապարհների վրայ, պատերի տակ ու փողոցներում թափառող հազարաւոր որբերը վերահաս վտանգից փրկելու մասին:
Հիւծուած ու անճար նրանց կմախքները դեգերում են Երեւանի մայթերի վրայ, էջմիածնի դաշտերում, Գլխբուլաղի, Նոր Բայազէտի, Դիլիջանի գիւղերում:
Զուրկ ծնողներից եւ կարեկցող մերձաւորներից՝ մեր արնոտ իրականութեան այդ անմեղ զոհերը, օրերով քաղցած, ուժասպառ, յաճախ ընկնում են անշնչացած եւ մահուան գրկի մէջ գտնում այն սփոփանքը, որ ի զուր իրենց դալուկ ձեռները երկարած աղերսում էին աւելի կուշտերից եւ աւելի բախտաւորներից:
Տասնեակ հազարների է հասնում այդ մերժուածների թիւը, որոնք որբ են, մերկ, աստանդական, եւ որոնց խնամքն ու հոգատարութիւնը մեր պետական հասարակական կնճռոտ խնդիրների շարքում կարեւորագոյնը պէտք է հանդիսանայ:
Մինչեւ այժմ պատսպարուած են 4000 որբեր Երեւանի, էջմիածնի, Աշտարակի, Դարաչիչակի, Նոր Բայազէտի եւ Դիլիջանի որբանոցներում: Կառավարութիւնը որոշել է դրանց թիւը հասցնել 10.000ի, որոնց պահպանութեան համար տարեկան առնուազն 23,000,000 ռուբլի պետական միջոցներ են պահանջւում: Իսկ դա հազիւ 1/5ն է իսկական կարիքին:
Բնական է, սոսկ պետական աղբիւրներով եւ երկրի տնտեսական եւ ֆինանսական անձուկ վիճակի արդի պայմաններում, մեր մանուկ կառավարաթիւնից, որի առաջ բազմաթիւ հոգսերի ու կարիքների կողքին ծառացած է գաղթականական ծանր գործը, աւելին պահանջել անկարելի է, եթէ հասարակութիւնը վերջապէս դուրս չպիտի գայ իր անտարբեր հանդիսատեսի քարացած դերից:
Ժողովուրդների երջանկութիւնը պայմանաւորւում է նրանց ինքնօգնութեան բնազդով եւ ստեղծագործող աշխատունակութեամբ: Առաւել եւս այդ յատկաթիւնները պէտք է յայտնաբերէ մեր ժողովուրդը, որ ճակատագրական անագորոյն հարուածների տակ մեկուսացած ամէնքից այսօր թողնուած է իր բախտին, իր կամքին եւ իր ուժերին: 50.000ի հասնող որբերի մի ամբողջ սերունդ խնամելն ու դաստիարակելը այսօր մեզ համար ինքնօգնութեան լաւագոյն ակտերից մէկն է, որը պէտք է կատարենք մեր բովանդակ աժերը լարելով եւ մեր հոգու ամբողջ կորովը կեանքի կոչելով:
Թառամում է խոշորագոյն մասը մեր մատաղ սերնդի, մեռնում է ապագան, մեր հայրենիքի, որի համար ցեղի լաւագոյն մարդիկը պայքարեցին, տառապեցին եւ նահատակուեցին:
Մեծ է կարիքը, միջոցները՝ սուղ, ժամանակը՝ կարճ:
Կոչ եմ անում ամէնքին, որոնց կրծքի տակ դեռ չի մեռել մարդասիրութեան զգացմունքը, որոնք դեռ չեն կորցրել ցեղի բնազդը, որոնք գիտակցում են սեփական շահը իրենց զաւակների:
Օգնութեա՛ն եկէք ձեր կառավարութեան, փրկեցէ՛ք անկումից վաղուայ յոյսը մեր հայրենիքի, խնամոտ ձեռք կարկառեցե՛ք մայթերի ու ճանապարհների վրայ մրմռացող անուժ որբերին, որոնց սովատանջ հայեացքը աղերսում է թէկուզ փշրանքը ձեր սեղանների:
Մի՛ թողնէք, ձեր իսկ զաւակների ապագայի սիրոյն, որ ձեր աչքերի առաջ այլասերման ենթարկուի այդ մեծ բազմութիւնը անօգնական մանուկների:
Որդեգրեցէ՛ք նրանց:
Ազատեցէ՛ք նրանց փողոցի թոյնից, եւ թող ամէն մի ընտանիք, որ աւելի կուշտ է ու բախտաւոր, իր սրբազան պարտքը համարի գոնէ մէկ թշուառ այդ որբերից իր յարկի տակ, իր զաւակների կողքին հաց տալու նրան, շունչ տալու նրան:
Թող կրկին ջերմանայ սառած սիրտը մեր հասարակութեան, կրկին թող զարթնի ամէնքի խիղճը, պարտքի գիտակցութիւնը, եւ մենք փոխադարձ ջանքերով որբանոցներ հիմնելով, որբեր որդեգրելով, նրանց համար անկողին, հագուստ ու մթերք նուիրաբերելով, փրկենք խեղճ որբին, որ հաց է աղերսում, պատսպարան որոնում եւ մեր գուրգուրանքն է երազում:
Ձմեռն է գալիս թշուառների համար իր սոսկումով:
Փրկեցէ՛ք նրանց»:
ԱՐԱՄ ՄԱՆՈԻԿԵԱՆ
1918, Հոկտ. 7, Երեւան
Արամ Մանուկյանը 1915-1917 թթ. ակտիվ մասնակցություն ունեցավ Կովկասում քաղաքական զարգացումներին՝ արժանանալով ինչպես արևելահայ ղեկավար մարմինների վստահությանը, այնպես էլ հայ ժողովրդի հարգանքին: 1917թ. որպես Հայոց ազգային խորհրդի լիազոր ներկայացուցիչ ժամանեց Երևան: Տեղում ծանոթանալով ստեղծված ծանր պայմաններին՝ կտրուկ միջոցներ ձեռնարկեց իրադրությունը կայունացնելու համար, գլխավորեց նոր ստեղծված Հատուկ կոմիտեն, որը նրան օժտել էր լայն լիազորություններով, իսկ 1918թ. մարտին Երևանի տարբեր խավերի ներկայացուցիչների ժողովում ընտրվեց դիկտատոր:
Արամ Մանուկյանը, հետևողական ու անձնուրաց աշխատանքի շնորհիվ կարողացավ կարճ ժամանակում ստեղծել պետական իշխանության մարմիններ, կանոնավոր հայկական զորք, երկրում հաստատեց կարգուկանոն, ճնշեց թուրք-թաթարական հակահայկական շարժումները, մեղմեց պարենային ծանր դրությունը:
Հատկապես բնութագրող է Արամ Մանուկյանի վճռական կեցվածքը 1918 թ. մայիսյան ճակատագրական ու ծանր օրերին, երբ թուրքական զորքերը սպառնում էին Սուրբ Էջմիածնին ու Երևանին, երբ կար հայ ժողովրդի լինել-չլինելու իրավիճակ: Նա մնաց անդրդվելի ու գործնական, կարողացավ իր շուրջը համախմբել նվիրյալ այլ գործիչներին ու ժողովրդին, նրանց մեջ բորբոքեց պայքարելու կամք:
1918 թ. մայիսի 19-ին Արամ Մանուկյանը գեներալ Մ. Սիլիկյանի հետ ունեցած հեռախոսազրույցում անընդունելի էր համարում հետագա նահանջը և վստահեցնում, որ Արարատյան դաշտում թշնամուն հակահարված տալու համար երկու օրվա ընթացքում գեներալին կտրամադրվի անհրաժեշտ ամեն ինչ՝ մարդկային ուժ, զենք-զինամթերք և թիկունքի ոգևորությունը: Նա ամենուր էր՝ հրապարակներում, շուկայում, տներում, եկեղեցիներում, և ոգևորում էր բոլորին: Արդյունքում հայ ժողովուրդն ունեցավ Սարդարապատի, Բաշ-Ապարանի և Ղարաքիլիսայի հերոսամարտերը, որոնց շնորհիվ էլ 1918 թ. մայիսի 28-ին հիմնադրվեց Հայաստանի առաջին հանրապետությունը:
Հայաստանի առաջին հանրապետության նորաստեղծ կառավարության մեջ Արամ Մանուկյանին վստահվեցին միաժամանակ ներքին գործերի, լուսավորության, հաղորդակցության, պարենավորման և խնամատարության նախարարությունները, ինչպես նաև տեղական իշխանության խնդիրները:
Արամ Մանուկյանը մահացավ 1919 թ. հունվարի 29-ին բծավոր տիֆից՝ մինչև վերջ վայելելով հայ ժողովրդի սերն ու հարգանքը:
Նրա հուղարկավորությունը վերածվեց համաժողովրդական սգի: Մեծ մտավորական Նիկոլ Աղբալյանն արտասանեց հետևյալ ճառը. «Երբ գիշերը գա, մտեք ձեր հոգու սենյակն ու խոսեք ձեր խղճի հետ և ասեք` արդյոք աշխատե՞լ եք հայ ժողովրդի համար, ինչպես Արամը, եղե՞լ եք անձնազոհ, որքան Արամը, տվե՞լ եք ձեր ամբողջ կյանքը հայ ժողովրդին, ինչպես Արամը…»:
Արևիկ Ավետիսյան
ՀՑԹԻ արտաքին կապերի ու լրատվության բաժնի վարիչ
Հոբելյանական պաստառ հայոց պատմության և Հայաստանի Հանրապետության երևելի դեմքերի՝ գեներալ Թովմաս Նազարբեկյանի, Արամ Մանուկյանի և Մովսես Սիլիկյանի դիմանկարներով:

This year marks the 140th anniversary of Aram Manukyan and the 100th anniversary of his death. The Armenian Genocide Museum-Institute Foundation website will periodically publish articles and publications about his life and activities.
140 years ago, founder of the First Republic of Armenia Aram Manukyan was born in 19 March 1879 in Zeyva, village of David Bek nowadays, (Shushi in Artsakh according to Armen Asryan).
Activities of Aram Manukyan during the years of the Armenian Genocide are invaluable, especially in the organization of Van self-defense. In spring 1915, under his leadership, the local Armenian parties, taking into consideration the critical situation, convened a meeting and decided to apply for self-defense, saving their people from inevitable destruction.
The members of Van self-defense body were Aram Manukyan, Armenak Ekaryan, Gabriel Semirjyan, Kaydzak Arakel, Bulgarian Grigor (Kzoyan), Hrand Galikyan, Panos Terlemezyan.
Van self-defense ended with victory, the Turks had fled, Van was liberated, Aram Manukyan was appointed as a governor of Van. Later, after the fall of Van, Aram Manukyan organized the migration of thousands of Armenians to Eastern Armenia.
Forcibly leaving Van, Aram Manukyan have settled down in Tbilisi until December 1917 and actively participated in the national-political life of Caucasus. The geographical boundaries of his activities were wide - Tbilisi, Baku, Yerevan, Petrograd. After 1915 the activity of Aram Manukyan was mainly related to the fate of Western Armenians.
Ensuring the existence of hundreds of thousands of Western Armenian refugees in Eastern Armenia and other regions of Russia was an urgent problem - shelter, food, medical care, clothing and other vital issues.
Aram Manukyan's call to the Armenian people:
“Every day there are dozens of appeals on roads from different corners of our country to save thousands of orphans from impending danger in streets.
Their emaciatedand powerless skeletons are wandering on the sidewalks of Yerevan, Echmiadzin fields and villages of Glkhbulagh, Nor Bayazet and Dilijan.
Devoid of parents and compassionate relatives, innocent victims of our bloody reality, being hungry for days they are often falling breathless finding the relief in the arms of death; the relief which they were begging to find in the arms of more fortunate ones.
The number of those rejected ones reaches tens of thousands; they are orphans, naked and vagrant. Taking care of them must be the most important issue of our among the thorny issues of our public. Until now 4.000 orphans have been sheltered in the orphanages of Echmiadzin, Ashtarak, Darachichak, Nor Bayazet and Dilijan. The Government decided to raise that number to 10.000; at least 23,000,000 rubles state fund is required annually for their protection. And that is roughly half of the real need.
Naturally, with only state sources and the current economic and financial state of the country, it is impossible to ask more from our young government, who faces the fact of heavy immigration case besides a lot of hardships, in case our society will finally come out of his role as a solid indifferent.
People's happiness is conditioned by the self-help instinct and creativity.Our people need to find out more about these criteria, who is today had been left isolated under the fatal blows to his luck, will and his strength. Today taking care of a whole generation of 50,000 orphans is one of the best acts of self-help for us, which we must carry on by stretching our inner forces and calling to life our the whole strength of our soul.
The largest part of our younger generation is fading down; the future of our homeland is dying for which the best figures of our nation have struggled, suffered and martyred.
The needs are great, funds are scarce and time is short.
I urge all, whose feelings of humanism have not yet died under their chest, who are aware of the interest of their own children.
Come on to help your government, save the hope of our homelandfrom the fall, lay careful handholds to the suffering orphans of sidewalks and roads, whose quivering eyes begging for even the crumbs of your tables.
For the sake of your own children, do not let the great crowd of helpless children to be degraded in front of your eyes.
Adopt them.
Save them from the poison of the street. Let every family, who is more lucky, to consider his sacred duty to adopt at least one miserable orphan giving them breath under their shelter along with their own children.
Let the frozen heart of our society warm again, let the conscience of everyone awake again, let us save our poor orphans who are begging for bread, looking for shelter by building orphanages with mutual efforts, adopting them, providing them with beds, cloths and food.
Winter is coming, which is dreadful for miserable.
Save them”.
Aram Manukyan
7 October 1918, Yerevan
In 1915-1917 Aram Manukyan actively participated in the political developments in the Caucasus, deserving the trust of the Eastern Armenian authorities as well as the respect of the Armenian people. In 1917 as the authorized representative of the National Council arrived in Yerevan.Having got acquainted with the situation on the ground, he took drastic measures to stabilize the situation, he headed the newly created Special Committee, which granted him a wide range of powers, and in March1918, he was elected as a director of the assembly of representatives of various classes in Yerevan.
Due to his consistent and selfless work, Aram Manukyan was able to create state authorities in a short time, regular Armenian troops, established discipline in the country, suppressed Turkish-Tatar anti-Armenian movements, mitigated the poor maintenance situation.
Aram Manukyan’s decisive posture during the hard days of May 1918, is especially characteristic, when the Turkish troops threatened the Holy Etchmiadzin and Yerevan, when there was a situation of being or not to be for the Armenian people. He remained stubborn and practical, and managed to bring together other dedicated figures and people around him, inflamed in them the will to fight.
In 19 May 1918, during a phone call between Aram Manukyan and General M. Silikyan, Manukyan considers the further rebound unacceptable and ensures that in order to counteract the enemy in the Ararat Valley in the coming two days, the General will be provided with everything needed: human strength, weapons and ammunition and the enthusiasm of the rear. He was everywhere, in squares, in the market, in homes, in churches, and encouraging everyone. As a result, the Armenian people had the battles of Sardarapat, Bash-Aparan and Gharakilisa, thanks to which in 28 May 1918, the first Armenian Republic was established. Aram Manukyan was entrusted to the newly formed government of the first Armenian Republic, at the same time Ministries of Internal Affairs, Enlightenment, Communications, Food and Welfare, as well as local governmental issues.
Aram Manukyan died of mysterious typhus in 29 January 1919, enjoying the love and respect of the Armenian people till the end.
His funeral turned into a national mourning. Great intellectual Nicole Aghbalyan delivered the following speech: “When the night comes, go into the room of your soul and talk to your conscience and ask if you work for the Armenian people as Aram did? Have you been self-sacrificing as much as Aram? Have you given all your life to the Armenian people just as Aram?...”
Arevik Avetisyan
The Head of the Department of External Relations and Media
“Armenian Genocide Museum-Institute” foundation
A jubilee poster with portraits of Armenian history and famous figures of Armenia, General TovmasNazarbekyan, Aram Manukyan and MovsesSilikyan.