ՀԱՅԱՍՏԱՆ-ՍՓՅՈՒՌՔ ՀԱՄԱՀԱՅԿԱԿԱՆ 5-ՐԴ ՀԱՄԱԺՈՂՈՎԻ ՄԱՍՆԱԿԻՑՆԵՐՆ ԱՅՑԵԼԵՑԻՆ ԾԻԾԵՌՆԱԿԱԲԵՐԴ
Սեպտեմբերի 18-20-ը Երևանում անցկացվող Հայաստան – Սփյուռք համահայկական 5-րդ համաժողովի մասնակիցների պատվիրակությունն այցելեց Ծիծեռնակաբերդ` Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր:
Սփյուռքի 60 երկրների կազմակերպությունների ղեկավարներից, ներկայացուցիչներից և լրագրողներից կազմված պատվիրակության անդամները ծաղիկներ դրեցին անմար կրակի մոտ և հարգեցին Մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակը, որից հետո հոգևոր դասի ներկայացուցիչները նահատակների հոգեհանգստի արարողության կարգ կատարեցին:
Այնուհետև Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրի Հիշողությունների պուրակում տեղի ունեցավ խորհրդանշական ծառատունկ՝ ի հիշատակ Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի և Հայաստան-Սփյուռք 5-րդ համաժողովի:
Տեղեկացնենք, որ Հայաստանի լրագրողների միությունը, Լրատվամիջոցների համահայկական ընկերակցությունը և Լրագրողների համահայկական համաժողովները համակարգող խորհուրդը ՀՀ սփյուռքի նախարարության աջակցությամբ 2014թ. սեպտեմբերի 19-ին Երևանում կգումարեն «Հայոց ցեղասպանություն 100: Ճանաչումից պահանջատիրություն» խորագրով լրագրողների համահայկական 7-րդ համաժողովը:
Համաժողովը կընթանա «Սփյուռքի կազմակերպությունների ղեկավարների և ներկայացուցիչների» 5- րդ համահայկական համաժողովին զուգահեռ:
Համաժողովի ընթացքում նախատեսվում է լրատվամիջոցների համահայկական ընկերակցության համալրում և առաջիկա ծրագրերի մշակում:

Участники пятой Всеармянской конференции Армения- Диаспора, которая проходит в Ереване с 18-20 сентября, посетили мемориал памяти жертвам Геноцида армян в Цицернакаберде.
Делегация, состоящая из руководителей и представителей различных организаций, а также журналистов армянской Диаспоры из 60 стран мира, возложила цветы у вечного огня и почтила память жертв Геноцида минутой молчания. Представители духовенства совершили поминальную церемонию.
Затем на Аллее памяти Цицернакаберда состоялась символическая посадка дерева в память о столетней годовщине Геноцида армян иV Всеармянской конференции Армения-Диаспора.
Отметим, что 19 сентября 2014 года в Ереване состоится седьмая Всермянская конференция журналистов на тему «Геноцид армян 100. От признания до возмещения», организованная Союзом журналистов Армении, Всеармянской ассоцицацией журналистов и Советом по координации Всермянских конференций журналистов при поддержке министерства Диаспоры РА.
В ходе конференции планируется пополнение членов Всеармянской ассоцицации журналистов и разработка новых программ.