Հիմք ընդունելով Հայաստանի Հանրապետության առողջապահության նախարարի՝ 2022 թ. հունվարի 7-ի թիվ 02-Ն հրամանը՝ ս.թ. հունվարի 22-ից Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ կարելի է մուտք գործել միայն ներկայացնելով
– ՊՇՌ հետազոտության բացասական արդյունքը հավաստող առավելագույնը 72 ժամ վաղեմության սերտիֆիկատ, կամ
– Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության կողմից նախաորակավորված COVID-19 հարուցչի հակածնի հայտնաբերման արագ ախտորոշիչ թեստի 24 ժամյա վաղեմության բացասական արդյունքը հավաստող տեղեկանք՝ արտածված ԱՐՄԵԴ համակարգից, կամ
– պատվաստման սերտիֆիկատ, բջջային հավելվածի արագ արձագանքման ծածկագրի (QR կոդ) միջոցով կամ բջջային հավելվածից արտածված թղթային տարբերակով։
Վերը նշված պահանջը չի վերաբերում.
– մինչև 18 տարեկան անձանց՝ անձը հաստատող փաստաթուղթ ներկայացնելու դեպքում,
– հղիներին՝ հղիության մասին բժշկական փաստաթուղթ (առողջության առաջնային պահպանման բժշկի կողմից տրված Առողջապահության նախարարի 2021 թվականի դեկտեմբերի 6-ի թիվ 88-Ն հրամանի պահանջների համաձայն) ներկայացնելու դեպքում,
– փաստագրված բացարձակ հակացուցում ունեցողներին՝ բացարձակ հակացուցման մասին բժշկական փաստաթուղթ (առողջության առաջնային պահպանման բժշկի կողմից տրված Առողջապահության նախարարի 2021 թվականի դեկտեմբերի 6-ի թիվ 88-Ն հրամանի պահանջների համաձայն) ներկայացնելու դեպքում,
– նախկինում կորոնավիրուսային հիվանդությամբ (COVID-19) հիվանդացածներին՝ ՊՇՌ հետազոտության առաջին դրական արդյունքից հաշված 90 օրվա ընթացքում՝ կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) ախտորոշման ՊՇՌ հետազոտության առաջին դրական արդյունքը հավաստող ԱՐՄԵԴ համակարգից արտածված սերտիֆիկատ ներկայացնելու դեպքում։

На основании указа №02-Н Министра здравоохранения Республики Армения от 7 января 2022 г. с 22 января текущего года Музей-институт Геноцида армян можно будет посетить, предъявив:
- Сертификат, подтверждающий отрицательный результат на ПЦР-исследование, осуществленный не ранее, чем за 72 часа, или
- Сертификат, экспортированный из системы АРМЕД, подтверждающий отрицательный результат ранее квалифицированного всемирной организацией здравоохранения экспресс-теста на выявление антител к новой коронавирусной инфекции COVID-19 не ранее, чем за 24 часа.
- Сертификат о вакцинации в виде QR-кода в мобильном приложении или в бумажной версии, экспортированной из мобильного приложения.
Представленные выше требования не касаются:
- лиц до 18 лет при предъявлении документов, удостоверяющих личность,
- беременных, при предъявлении медицинского документа о беременности (согласно требованиям указа министра здравоохранения от 6 декабря 2021 года №88-Н, выданного врачом первичной охраны здоровья),
- лиц с абсолютным противопоказанием в случае представления медицинского документа об абсолютном противопоказании (согласно требованиям указа министра здравоохранения от 6 декабря 2021 года №88-Н, выданного врачом первичной охраны здоровья),
- пациентов, ранее заболевших коронавирусной болезнью (COVID-19), в течение 90 дней после первого положительного результата ПЦР-исследования при представлении сертификата, выданного из системы АРМЕД, подтверждающего первый положительный результат исследования коронавирусной болезни (COVID-19).
В СЛУЧАЕ ОТСУТСТВИЯ ИЛИ НЕ ПРЕДЪЯВЛЕНИЯ СООТВЕТСТВУЮЩЕГО УКАЗУ ДОКУМЕНТА ВХОД В МУЗЕЙ БУДЕТ ЗАПРЕЩЕН.