Հիմք ընդունելով Հայաստանի Հանրապետության առողջապահության նախարարի՝ 2022 թ. հունվարի 7-ի թիվ 02-Ն հրամանը՝ ս.թ. հունվարի 22-ից Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ կարելի է մուտք գործել միայն ներկայացնելով
– ՊՇՌ հետազոտության բացասական արդյունքը հավաստող առավելագույնը 72 ժամ վաղեմության սերտիֆիկատ, կամ
– Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության կողմից նախաորակավորված COVID-19 հարուցչի հակածնի հայտնաբերման արագ ախտորոշիչ թեստի 24 ժամյա վաղեմության բացասական արդյունքը հավաստող տեղեկանք՝ արտածված ԱՐՄԵԴ համակարգից, կամ
– պատվաստման սերտիֆիկատ, բջջային հավելվածի արագ արձագանքման ծածկագրի (QR կոդ) միջոցով կամ բջջային հավելվածից արտածված թղթային տարբերակով։
Վերը նշված պահանջը չի վերաբերում.
– մինչև 18 տարեկան անձանց՝ անձը հաստատող փաստաթուղթ ներկայացնելու դեպքում,
– հղիներին՝ հղիության մասին բժշկական փաստաթուղթ (առողջության առաջնային պահպանման բժշկի կողմից տրված Առողջապահության նախարարի 2021 թվականի դեկտեմբերի 6-ի թիվ 88-Ն հրամանի պահանջների համաձայն) ներկայացնելու դեպքում,
– փաստագրված բացարձակ հակացուցում ունեցողներին՝ բացարձակ հակացուցման մասին բժշկական փաստաթուղթ (առողջության առաջնային պահպանման բժշկի կողմից տրված Առողջապահության նախարարի 2021 թվականի դեկտեմբերի 6-ի թիվ 88-Ն հրամանի պահանջների համաձայն) ներկայացնելու դեպքում,
– նախկինում կորոնավիրուսային հիվանդությամբ (COVID-19) հիվանդացածներին՝ ՊՇՌ հետազոտության առաջին դրական արդյունքից հաշված 90 օրվա ընթացքում՝ կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) ախտորոշման ՊՇՌ հետազոտության առաջին դրական արդյունքը հավաստող ԱՐՄԵԴ համակարգից արտածված սերտիֆիկատ ներկայացնելու դեպքում։

According to the decree No. 02-N, dated January 7 by the Ministry of Health of RA, from January 22, upon entering the Armenian Genocide Museum-Institute you will be asked to provide
- a PCR test certificate with a negative result which was obtained not more than 72 hours before; or
- a reference from ARMED system, confirming the negative result of rapid antigen detection test for COVID-19 pre-qualified by the World Health Organization, not older than 24 hours; or
- a vaccination certificate via mobile application or present the printed version of the certificate exported from the application with a QR code.
The above-mentioned requirements don’t apply to
- people under 18 years, in case of providing an identification document;
- pregnant women, in case of providing a medical document on pregnancy (according to the requirements of the decree No. 88-N of the Ministry of Health, dated December 6, 2021 issued by primary health care physician);
- people with documented medical contraindications (according to the requirements of the decree No. 88-N of the Ministry of Health, dated December 6, 2021 issued by primary health care physician);
- those already infected with COVID-19, providing a reference from ARMED system, confirming a PCR test certificate with the first positive result of COVID-19, within 90 days after the first positive result of the PCR examination.
ENTRY TO THE MUSEUM WILL BE PROHIBITED IF YOU DON’T HAVE OR IF YOU DON’T PROVIDE A DOCUMENT REQUIRED BY THE DECREE.