1890-1922 ԹԹ. ԱՄԵՐԻԿՅԱՆ ՄԱՄՈՒԼԸ ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ
Մարտի 20-ին «Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամի գիտաժողովների սրահում տեղի ունեցավ հանդիպում 1890-1922 թթ․ամերիկյան մամուլում հրապարակված Հայոց ցեղասպանության մասին հոդվածներից կազմված ժողովածուների հեղինակների՝ Մխիթարյան Միաբանության Միաբան Հայր Վահան ծայրագույն վարդապետ Օհանյանի և ավստրալահայ Արա Քեթիբյան հետ:
«The Armenian Genocide: Prelude and Aftermath. As reported in the U.S. Press» («Հայոց ցեղասպանություն. նախերգանք և հետգրություն: Հաղոդումներ ամերիկյան մամուլում») հատորների հրատարակումը հնարավոր է դարձել ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի՝ ի դեմս գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանի, աջակցության շնորհիվ:
Միջոցառմանը ողջույնի խոսք ասեց «Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամի տնօրեն Հարություն Մարությանը, նա հատորների հեղինակներին հանձնեց «Ավրորա Մարդիգանյան» հուշամեդալ՝ այս գրքերի կազմման, հետևաբար նաև Հայոց ցեղասպանության թեմայի հանրայնացման գործում ունեցած ավանդի համար:
Ելույթ ունեցավ նաև ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, ով կարևորեց այս հատորների լույս ընծայումը, դրանց կարևորությունը հատկապես միջազգային հանրության և հետազոտողների համար:
Հատորների հեղինակները նշեցին` գրքերի միջոցով ժամանակագրական հերթականությամբ հասանելի է դառնում Հայոց ցեղասպանության մասին փաստող ստվարածավալ նյութ՝ արժանահավատ լրատվություն, ականատեսների վկայություններ, հաղորդումներ, լուսանկարներ և այլն։
Հատորների նյութն ընդգրկում է 1894-1896 թթ․ Համիդյան կոտորածները, Ադանայի կոտորածը, Հայոց ցեղասպանությունը և այդ կոտորածների անմիջական հետևանքները։
Այս պահին ընթերցողի սեղանին 10 հատորանոց անգլերեն մատենաշարից առաջին երեքն են, որոնք ամփոփում են ամերիկյան The New York Times -ի (Նյու Յորք Թայմս) ու The Boston Daily Globe -ի (Բոստոն Դեյլի Գլոբ) հազարավոր էջեր:
Հատորը մեծ ձեռքբերում է ինչպես ոլորտի մասնագետների, հետազոտողների, այնպես էլ ընթերցող լայն շրջանակների համար։
Միջոցառման ներկաները հնարավորություն ունեցան նաև հարցեր ուղղել հեղինակներին, լսել նրանց մեկնաբանությունները:

20 марта в зале научных конференций фонда «Музей-институт Геноцида армян» состоялась встреча с монахом Ордена мхитаристов архимандритом Ваганом Оганяном и с Ара Кетипяном из Австралии – авторами сборников, составленных из опубликованных в американской прессе 1890-1922 гг. статей о Геноциде армян.
Издание двухтомника «The Armenian Genocide: Prelude and Aftermath. As reported in the U.S. Press – The New York Times» стало возможным благодаря содействию компании ВиваСелл-МТС в лице директора Ральфа Йирикяна.
На мероприятии с приветственной речью выступил директор фонда «Музей-институт Геноцида армян» Арутюн Марутян. За составление этих книг, следовательно за вклад, внесенный в дело распространения темы Геноцида армян, он вручил авторам двухтомника памятную медаль «Аврора Мардиганян».
Выступил также генеральный директор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян, который отметил важное значение публикации двухтомника, особенно его значимость для международного сообщества и исследователей.
Авторы двухтомника отметили, что посредством этих книг объемный материал, свидетельствующий о Геноциде армян и изложенный в хронологическом порядке, стал более доступным: подлинная пресса, свидетельства очевидцев, телеграммы, фотографии и др.
Материал двухтомника содержит информацию о гамидовских погромах 1894-1896 гг., о резне в Адане, Геноциде армян и о непосредственных последствиях этих погромов.
Сегодня из серии в 10 книг на столах читателей находятся первые три тома, которые включили в себя тысячи страниц американской газет The New York Times (Нью-Йорк Таймс) и The Boston Daily Globe (Бостон Дэйли Глоб).
Двухтомник является большим достижением для специалистов этой области, исследователей, также и для широкого круга читателей.
Присутствующие на мероприятии получили возможность задать вопросы авторам и услышать их комментарии.