1890-1922 ԹԹ. ԱՄԵՐԻԿՅԱՆ ՄԱՄՈՒԼԸ ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ
Մարտի 20-ին «Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամի գիտաժողովների սրահում տեղի ունեցավ հանդիպում 1890-1922 թթ․ամերիկյան մամուլում հրապարակված Հայոց ցեղասպանության մասին հոդվածներից կազմված ժողովածուների հեղինակների՝ Մխիթարյան Միաբանության Միաբան Հայր Վահան ծայրագույն վարդապետ Օհանյանի և ավստրալահայ Արա Քեթիբյան հետ:
«The Armenian Genocide: Prelude and Aftermath. As reported in the U.S. Press» («Հայոց ցեղասպանություն. նախերգանք և հետգրություն: Հաղոդումներ ամերիկյան մամուլում») հատորների հրատարակումը հնարավոր է դարձել ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի՝ ի դեմս գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանի, աջակցության շնորհիվ:
Միջոցառմանը ողջույնի խոսք ասեց «Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամի տնօրեն Հարություն Մարությանը, նա հատորների հեղինակներին հանձնեց «Ավրորա Մարդիգանյան» հուշամեդալ՝ այս գրքերի կազմման, հետևաբար նաև Հայոց ցեղասպանության թեմայի հանրայնացման գործում ունեցած ավանդի համար:
Ելույթ ունեցավ նաև ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, ով կարևորեց այս հատորների լույս ընծայումը, դրանց կարևորությունը հատկապես միջազգային հանրության և հետազոտողների համար:
Հատորների հեղինակները նշեցին` գրքերի միջոցով ժամանակագրական հերթականությամբ հասանելի է դառնում Հայոց ցեղասպանության մասին փաստող ստվարածավալ նյութ՝ արժանահավատ լրատվություն, ականատեսների վկայություններ, հաղորդումներ, լուսանկարներ և այլն։
Հատորների նյութն ընդգրկում է 1894-1896 թթ․ Համիդյան կոտորածները, Ադանայի կոտորածը, Հայոց ցեղասպանությունը և այդ կոտորածների անմիջական հետևանքները։
Այս պահին ընթերցողի սեղանին 10 հատորանոց անգլերեն մատենաշարից առաջին երեքն են, որոնք ամփոփում են ամերիկյան The New York Times -ի (Նյու Յորք Թայմս) ու The Boston Daily Globe -ի (Բոստոն Դեյլի Գլոբ) հազարավոր էջեր:
Հատորը մեծ ձեռքբերում է ինչպես ոլորտի մասնագետների, հետազոտողների, այնպես էլ ընթերցող լայն շրջանակների համար։
Միջոցառման ներկաները հնարավորություն ունեցան նաև հարցեր ուղղել հեղինակներին, լսել նրանց մեկնաբանությունները:

THE AMERICAN PRESS ABOUT THE ARMENIAN GENOCIDE 1890-1922
On March 20, a meeting took place with the authors of the collections of articles about the Armenian Genocide, published in the American press in 1890-1922 - Father of the Mekhitarist Congregation Vahan Ohanian and Australian-Armenian Ara Ketibian, at the Conference Hall of the Armenian Genocide Museum-Institute Foundation.
The publication of volumes «The Armenian Genocide: Prelude and Aftermath. As reported in the U.S. Press» has become possible thanks to the support of VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
Harutyun Marutyan, the director of the Armenian Genocide Museum-institute Foundation, has presented a welcoming speech, and handed over the "Aurora Mardiganian" commemorative medal to the authors of the volumes for the compilation of these books and hence the contribution to the scholarship on the Armenian Genocide.
Ralph Yirikian, the General Manager of VivaCell-MTS, has also delivered a speech, and highlighted the importance of publishing these volumes, especially for the international community and researchers.
The authors of the volumes has noted, that the books made available in a chronological order series of documents, news, eyewitness testimonies, programs, photos, etc. on the Armenian Genocide.
The material included the Hammidian massacres of 1894-1896, the Adana massacre, the Armenian Genocide and the immediate aftermath of those notorious events.
Currently, the first three volumes of the 10-volume English edition are available to the readers, summarizing thousands of pages of The New York Times and The Boston Daily Globe.
Those, who have attended the event, also have an opportunity to ask questions to the authors, listen to their comments.